ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fuks Ladislav (*24.09.1923 - †19.08.1994)

­­­­

Spalovač mrtvol (17)

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Ladislav Fuks se narodil v rodině policejního úředníka. Vystudoval gymnázium v Praze. O válečných zážitcích píše již v prvních, ale i ve svých dalších knihách. Dva roky před koncem války byl nasazen na správu statků do Hodonína. Po válce se vrátil do Prahy, vystudoval filozofii. Poznal většinu českých a moravských zámků.
Fuks byl autor psychologických próz 2. poloviny 20. století.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 2003. K vydání připravil, doslov a ediční poznámky napsal Miloš Pohorský. Počet stran: 142. ISBN: 80-207-1127-9.

OBSAH:

Děj začíná v ZOO u leoparda, kde pan Kopfrkingl se svou manželkou vzpomínají na jejich seznámení.

Pan Kopfrkingl pracuje v pražském krematoriu. Je to abstinent, spořádaný muž, milující otec a manžel. S jeho ženou "Lakmé", jak jí často říká, mají dvě děti: dceru Zinu a syna Milivoje. Rád čte knihu o Tibetu. Svoji práci ctí. Spálení mrtvého těla považuje za urychlení odchodu duše, než aby se v zemi rozkládalo.
V krematoriu mají pevný časový řád, jelikož spálení jednoho těla trvá 75 minut. Má i přátele. Doktora Battelheima, k němuž chodí na pravidelné kontroly krve - kvůli své práci se totiž bojí, aby nenakazil něčím rodinu. Dále má přítele Williho, se kterým bojoval v 1. světové válce. Willi však vstoupil do NSDAP a od té doby se jejich názory rozchází.

Jednou však zašli pan Kopfrkingl, Mili a Willi Reinke na box. Po boxu šli domů a Willi přesvědčoval pana Kopfrkingla o jeho nadřazenosti, úspěchu Hitlerova tažení, že vytváří nová pracovní místa, bojuje za spravedlnost a štěstí. Přišel ho přemlouvat i na Štědrý večer. Snažil se mu opět namluvit, že je rodilý Němec, statečný, čistokrevný, nadřazený. Pan Kopfrkingl si to nejspíš uvědomil, protože to oznámil i své rodině při večeři.

Od února 1939 vstupuje do SdP. Přítel Willi mu dal balíček, v němž bylo staré, otrhané oblečení. Měl si jej obléct a 6. března 1939 jít na židovský svátek Chevra Suda (který uctívá narození a smrt Mojžíše) jako žebrák a vmísit se mezi Židy. Když žebral před židovskou radnicí, poznal zde své přátele...

V dubnu byl jako člen NSDAP pozván do německého, pražského kasina. Tam chodila jen vybraná německá společnost. Willi od pana Kopfrkingla vyzvídal, jak je to s jeho židovskými přáteli a rodinou. Německý hodnostář mu nabídl místo ředitele v krematoriu, jen ale pokud se zbaví své židovské ženy Lakmé!

Když byly děti pana Kopfrkingla u tety ve Slatinách, chtěl si se svou ženou udělat krásný večer, ve skutečnosti to byla plánovaná vražda, když ji v koupelně oběsil. Dokonce to šel nahlásit na německou kriminálku. Prý to udělala z nouze, protože věděla, co by ji jinak čekalo. Stal se tedy ředitelem krematoria, protože půlka zaměstnanců včetně ředitele byli Židé.

Později se dozvěděl, že se Mili nedostane na německou školu, a navíc že se baví s boxerem, jenž cvičí, aby mohl mlátit Němce. Tak ho vzal v sobotu, kdy se nespaluje, do krematoria, ubil ho železnou tyčí a dal ho do rakve k příslušníkovi SS, který měl být zpopelněn hned v pondělí ráno. Opět to nahlásil na kriminálku, tentokrát se pohřešoval.

Dcera Zina se dostala na německou školu, ale nebyla šťastná, přišla o své přátele. Také ji chtěl Kopfrkingl vzít do krematoria, ale to, jak to dopadlo, již autor nedokončil.

Příběh končí tím, že po válce pan Kopfrkingl vidí z vlaku své židovské, bývalé přátele, kteří se vrací z táborů domů.

TÉMA:

Ukázka manipulace s člověkem, kdy spořádaný muž kvůli nacismu vyvraždil svoji rodinu.

POSTAVY:

pan Kopfrkingl - zprvu spořádaný muž, později zapálený fanatik, který by pro novou říši přinesl jakoukoli oběť
Willi Reinke - přítel pana Kopfrkingla; přesvědčí ho o jeho nadřazenosti a čistém původu
Lakmé - židovská manželka pana Kopfrkingla

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Praha, krematorium, kasino, 1937-1939

POJETÍ DÍLA:

Autor přenesl pozornost z obětí na nositele zla.

JAZYK:

spisovný jazyk s občasnými německými výrazy

SLOHOVÝ POSTUP:

vypravování v er-formě, přímá řeč

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, válečnou tematiku mám rád. I když toto je brutální ukázka hrůz tehdejší doby.

UKÁZKA:

Po večeři pan Kopfrkingl svou nebeskou políbil a řekl: "Pojď, nevýslovná, dřív, než se svlékneme, připravíme koupelnu." A vzal židli a šli, dívala se na ně kočka. "Je tu horko," řekl pan Kopfrkingl v koupelně a postavil židli pod ventilátor, "asi jsem to přehnal s topením. Otevři ten ventilátor, drahá." Když Lakmé vylezla na židli, pan Kopfrkingl jí pohladil lýtko, hodil jí smyčku na krk a s úsměvem řekl: "Co abych Tě, drahá, oběsil?" Usmála se na něho dolů, snad mu dobře nerozuměla, on se usmál též, kopl do židle a bylo to.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Hali94, 30.09.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol (17)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­