ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vonnegut jr. Kurt (*11.11.1922 - †11.04.2007)

­­­­

Mechanické piano

Americké město Ilium je rozděleno na tři části. V jedné sídlí manažeři a inženýři, druhá je průmyslová zóna a ve třetí oblasti, zvané Domovina, bydlí naprostá většina ostatních "obyčejných" obyvatel.
Jediná skupina opravdu pracujících lidí jsou právě manažeři a inženýři. Zbytek si může vybrat mezi armádou a hrubou nádenickou prací, ale nikdo z těchto lidí ve skutečnosti nic důležitého nedělá, jedná se jen o prostředek vlády jak zaměstnat lidi.
Město Ilium je gigantický počítač, který má kontrolu nad vším - kolik čeho se vyrobí, ale i kdo může studovat a kdo ne. Tento přetechnizovaný svět sice přinesl lidem blahobyt a pohodlí - nedá se říct, že by někdo trpěl nějakým výrazným materiálním(!) nedostatkem, ale na druhou stranu připravil lidi o to nejdůležitější - o pocit, že jsou k něčemu potřební a užiteční.
Hlavním hrdinou je ředitel Ilijských závodů Paul Proteus, který si tuto pravdu začne pomalu uvědomovat. Místo plánovaného povýšení zaujme místo mezi povstalci. Zprvu se jim převrat daří a dostanoum město pod svou kontrolu. V závěru knihy však lidé s láskou opravují stroje, které sami zničili a tolik nenáviděli a nechají se tak postupně zase ovládnout. Hlavní organizátoři povstání nakonec kapitulují a nechávají se zatknout, i když se ukáže, že na výhru ve skutečnosti nikdo nevěřil. Nejdůležitější bylo se o něco pokusit a pokud možno alespoň na chvíli otevřít lidem oči.

ZÁVĚR:

Kniha ukazuje Vonnegutovu vizi budoucnosti, kde je na tom společnost hmotně velmi dobře - svět, kterému v tomto ohledu nic nechybí. Jenomže v psychice lidí takový život vyvolává silné pocity nepotřebnosti a ztráty identity. Nenávidí počítače a zároveň je milují, prtože bez nich by byl život o tolik složitější...
Zajímavé je i to, že si autor pod technickým pokrokem představoval zvětšování všech strojů do gigantických rozměrů, například řídící počítač zabírá celou velkou místnost. Dnes, tedy v budoucnu, však naopak vládne zmenšování.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: The_MaRtinečka, 31.08.2007

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Kurt Vonnegut jr. - Mechanické piano

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­