ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

­­­­

Vesnický román

Hlavním hrdinou tohoto románu, napsaného roku 1867, je syn vdovy Jirovcové ze severního Boleslavska (dnešní Liberec) Antoš Jirovec. Matka ho v sedmi letech dala do služby k rychtářům na statek do vsi. Ti ho časem přijali jako vlastního syna, protože sami měli jen dceru. Antoš byl velmi zručný a učenlivý, dokonce se sám naučil od jiných dětí číst, psát i počítat, byl chtivý učení a zajímalo ho všechno, co se mohl od lidí z vyprávění naučit. Byl poctivý a také z něj vyrostl mladý pohledný muž, po kterém zatoužila skoro každá děvečka ve vsi. On se však o děvčata ani tancovačky nezajímal, připadalo mu to jako zbytečné zahálení a plýtvání časem, stejně jako vysedávání v hospodě a hraní v karty.
Když bylo Antošovi dvacet, umřel náhle starý rychtář a jeho chtěli odvést na vojnu. Uzavřel tedy s rychtářkou sňatek, aby nemusel narukovat a aby ona nebyla opuštěná vdova. Měli spolu dva syny a kvetlo jim štěstí i láska. Jejich statek byl díky Antošovi nejlepší a nejbohatší široko daleko v okolí. Ale byla to právě rychtářčina horoucí láska, která celé jejich štěstí zničila. Začala chorobně žárlit a když nemohla mít Antoše jenom pro sebe, začala ho psychicky týrat a ubližovat mu. Přijala do služby Sylvu, se kterou nebyl Antoš zrovna za dobře, a která se stala rychtářčinou spojenkyní, aby mu mohla taky ubližovat. Rychtářka jí namluvila, že je Antoš zlý, trápí ji a ubližuje. On už to déle nemůže snášet, a tak odchází do světa, kde úspěšně podniká s koňmi. Po letech se vrací domů, na Štědrý večer, ale nejde na statek; staví se nejprve za svou matkou v horách. Tam se potkává i se Sylvou a jeho dětmi a když poznává, jaká Sylva ve skutečnosti je a s jakou láskou se stará o jeho dva syny, zamilují se do sebe.
Antoš se vrací zase po roce a půl domů, ale na statku je jen Sylva a děti, které onemocněly neštovicemi, a rychtářka ze strachu z nákazy odjela pryč. Antoš se taky nakazil, a tak se několik týdnů o všechny Sylva pečlivě stará. Když se Antoš probral z horeček, řekl jí, jak moc ji miluje a že si ji chce vzít za ženu. Odešel zase ze vsi, aby vše zařídil, ale rozvod byl toho času zakázaný a znamenal hanbu pro celou rodinu. Matka ho hrozbou o potupě jeho zesnulého otce tak vyděsila, že od návrhu v zoufalství odstoupil.
Sylva vyslechla nechtěně rychtářčinu kletbu snesenou na Antoše a jeho děti, a tak na ní křikla, že Antoš zůstane její. Rychtářka leknutím umřela. Sylva se tak vlastně zřekla Antoše, aby ho ochránila před kletbou.
Nešťastná Sylva se dala do služeb alžbětinského kláštera v Praze a Antoš zemřel brzy po své matce, ještě docela mladý, v horách...

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka mě svým příběhem doslova okouzlila. Hrozně se mi líbila postava Antoše Jirovce, protože to byl mravně dokonalý a ušlechtilý člověk. Byl "ideálem mravně vznešeného lidství", což v podstatě splnilo očekávání samotné Karolíny Světlé. Je to vážně krásný román a řeší otázky, které jsou i dnes aktuální.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: marta-b, 27.04.2004

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Vesnický román

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­