ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

   
­­­­

Skalák

Hlavní postavy: Jáchym, Rozička

DĚJ:

Nikdo nevěděl, jak se rodina jmenovala, ale díky tomu, že žili blízko skály, dostali přízvisko Skalákovi. Otec pil, hrál karty, a tak se brzy z chudé chatrče přestěhovali do oné skály, kde zanedlouho zemřely všechny děti až na Jáchyma. Otec také zemřel, a tak matka dala posledního syna do služby faráři.
Všichni měli ze Skaláků legraci a dávali to Jáchymovi najevo. Ten byl ale lstivý, získal si respekt a všichni ho poslouchali. Když ho farář nařkl, že je jako otec, Jáchym ho napadl a poté se již k faráři nevrátil a dal se na cestu, právě jakou se dal i jeho otec. Pil, hrál karty, pral se, střídal dívky.
Ještě za služby faráři, když byl na lovu s ostatními, postřelil korouhvičku. Spadla Rozičce do náruče a chtěla ji zachránit. Jáchym jí to dovolil a od té doby byla přesvědčena o Jáchymově dobrém srdci i přes jeho špatnou pověst.
Jednou ho našla v bezvědomí na lesní cestě, ošetřila ho a řekla mu, že si ho chce vzít. Souhlasil, a to i s tím, že se k ní nesmí rok přiblížit. Až ji totiž bude jedenadvacet, zdědí po zemřelém otci velký majetek. Jáchym byl dojat a stal se z něj dobrý člověk.
Po roce šel žádat o to, aby se mohl oženit. Město to zakázalo a Jáchym jako by zdivočel. Zabil představeného a za to byl na deset let uvězněn. Rozička sice zdědila stavení i s pastvinami, ale celá její rodina se k ní obrátila zády a ona sama se o hospodářství nestarala. Starala se jen o to jak získat peníze na návštěvy Jáchyma v pražském vězení. Tím se zadlužila, a když ho pustili z vězení, chtěli spolu žít v jeskyni. Bez sňatku by to však město nedovolilo, a tak se Jáchym oběsil.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 09.10.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Skalák

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­