ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

­­­­

Námluvy

Tato povídka vypráví o tom, jak hrobníkovic Cilka šla pozvat truhláře Havla, aby šel její kamarádce Verunce na svatbě za mládence, ona měla jít za družici. Cestou se trápí, protože se bojí jeho odmítnutí. Havel je velmi oblíbený, uznávaný, bohatý, hodný a čestný muž a Cilka je do něho zamilovaná, ale domnívá se, že on by se s chudou holkou jako je ona na veřejnosti ukazovat nechtěl. Když přijde k němu do chalupy a vyřídí co má, Havel její nabídku skutečně odmítá. Ji to velmi zarmoutí a snaží se od něj dozvědět, proč mu není dost dobrá. On jí poví, že už se mu dlouho líbí a chtěl by si ji vzít za ženu, ale podle starého rčení by spolu nemohli být šťastni, kdyby šli společně na Verunčině svatbě za mládence a družici. Cilka nemůže uvěřit, že by to mohl myslet vážně, ale pak nadšeně souhlasí a za pár týdnů se koná veselka.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Trixi, 21.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Námluvy

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­