ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

May Karl (*25.02.1842 - †30.03.1912)

   
­­­­

Syn lovce medvědů


Hlavní postavy: Vinnetou, Old Shatterhand, Dlouhý Davy, Tlustý Jemmy, Kulhavý Frank, Vohkadeh
Žánr: dobrodružný western
Zaujetí: "Skvěle čitelná klasická mayovka, kde skupina schopných hrdinů pod taktovkou Old Shatterhanda zvítězí nad neschopnými protivníky. Kniha určená samotným Mayem hlavně pro mládež."

DĚJ:

Tlustý Jemmy a Dlouhý Davy se vydávají po stopě Indiána, najdou ho v zajetí bělochů, osvobozují ho a zjišťují, že se jmenuje Vohkadeh, je to osmnáctiletý Sioux. Na scéně se objevují Martin Baumann a Hobble Frank a seznamují se s Jemmym, Davym a Vohkadehem. Cestují k Baumannovu srubu, který hlídá černoch Bob. Vohkadeh sděluje, že lovce medvědů zajali Ogallallové, kteří jeli uctít mrtvé náčelníky, které kdysi porazil Old Shatterhand, když sám lovil v Yellowstonu.

Cestou objevují podivnou stopu, po které se Jemmy a Frank vydávají. Na jejím konci nacházejí Old Shatterhanda, který je jak ze škatulky, ač je již osm měsíců na Západě. Chvilku si z něj utahují, ale pak se Shatterhand představí. Právě s Vinnetouem sledují čtyřicet Šošonů, které vede náčelník Tokvi-tey (Černý jelen). Šošoni zajmou Franka a Jemmyho, Shatterhand a Vinnetou je osvobodí, spolčují se s Šošony proti Ogallallům.

Shatterhand a Vinnetou předvádějí boční výstřel a zabijí dva Upsaroky. Se zbytkem výpravy Upsaroků se pak střetnou a zvítězí nad nimi v souboji. Upsarokové se přidávají k výpravě za Ogallally, kteří jim ukradli medicíny.

Jemmy, Davy, Frank, Martin a Vohkadeh se vydávají na vlastní pěst za Ogallally a upadnou do zajetí. Nakonec jsou osvobozeni. Těžký mokasín, náčelník Ogallalů, uniká se zajatým starším Baumannem. Frank ho dopadne, ale než se s ním stihnou domluvit, ve zmatku náčelník prchá a při souboji s Martinem Baumannem se zřítí ze skály a zemře. Se zbytkem Ogallallů dojde ke smíru.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Belenor, 11.04.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Karl May - Syn lovce medvědů

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­