ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sabina Karel (*29.12.1813 - †09.11.1877)

­­­­

Hrobník

Na začátku se dozvídáme, že se děj bude odehrávat ve vesnici K...
Ději se zde zvláštní věci.
Objevuje se mladý kníže Vilím, syn již zemřelého Věnceslava, který se utopil v rybníce, ale jeho smrt je záhadou. Vilím je rád sám a v noci chodívá na procházku ke hřbitovu. To je záhladné pro ostatní obyvatele vesnice.
Na hřbitově bydlí již postarší hrobník se svou dcerou Klárou. Žena, nebo také matka, jim již zemřela a proto se Klára stará o otce. Ten však chce, aby Klára po jeho blížící se smrti nezůstala sama v polorozpadlé chatrči. Proto ji chce poslat do kláštera, kde před nedávnem zemřela jeptiška Alžběta. Klára si však myslí na jinou budoucnost. Zamilovala se do knížete Vilíma, jenž k ní však zřejmě nechová city. Když se to její otec doví, nepřeje si, aby jeho chudá dcera milovala tak bohatého a mocného muže. Proto nutí Kláru přísahat, že na Vilíma již ani nepomyslí. To se jeví v knize na začátku záhadné, protože se hrobník snaží proti této lásce udělat velice rázné kroky. Chce Kláru poslat do kláštera a aby nebyla chudá, dává jí poklady, které za čas jejího dospívání nashromáždil.
Dále vidíme obraz pohřbu jeptišky Alžběty. Na hřbitov se sjelo spoustu lidí. Hrobník kopal hrob, ale najednou omdlel na Alžbětinu rakev a poté byl dlouho nemocen. Od té doby byl hrobník jako šílený. Vilím jej dokonce viděl, jak v noci vykrádá hrob Alžběty a cosi si mumlá. Od té doby Vilím také onemocněl a měl strach nechat Kláru v chatrči s bláznem. Proto si ji povolal, aby mu při nemoci sloužila. Zanedlouho však Vilím nemoci podlehl. Probudil se však v rakvi a slyšel při pohřbu hlasy lidí, kteří u jeho rakve stáli. Nemohl se však pohnout. Přišla noc a Vilím slyšel, jak k němu Klára mluví a odkrývá mu své city. Vtom si Vilím uvědomil, že Kláru taky miluje. Poté slyšel hrobníka, který se dobýval do jeho rakve. Vilím se však stále nemohl pohnout. Až mu chtěl hrobník prst kvůli prstenu uříznout, tehdy Vilím znovu ožil.
Od té doby se v zámku žilo. Byly plesy a jiné oslavy života. Vilím však myslel na Kláru. Když i po půlnoci viděl světlo v chýši, vydal se za Klárou. Tam jí řekl, že ji miluje, ale ona mu opověděla, že dala slib otci a musí na něj zapomenout. Vilím ji přesvědčoval, že slib je neplatný. Poté se však objevil šílený hrobník. Tehdy hrobník zapálil celou vesnici a již se neobjevil. V této fázi knihy se odkrývá život hrobníka od ranného mládí.
Byl to velice dobrý student a tichý člověk, proto mu ostatní říkali Smutný.
Jeho smůlou však bylo to, že se zamiloval do ženy jménem Luisa. Byla to sestra knížete Věnceslava. Ten si nepřál, aby jeho sestra milovala takového muže, proto napsal dopis, aby Smutný jeho sestru již neobtěžoval. Smutný se s tím nesmířil a na pomstu vzal dýku a vrazil ji Věnceslavovi do zad. Ten po uzdravení odjel pryč se svou manželkou a Luisu poslal do kláštera. Tam přijala jméno Alžběta.
Hrobník chodil do kláštera, aby svou lásku viděl. Ona jej ale odmítla. V tuto dobu se na scéně objevila Marinka. Dívka, která je v klášteře velice nešťastná. Se Smutným si velice rozumí a je to její jediná naděje na budoucnost. Zamiluje se do něj a když slyší, že chce odjet pryč z vesnice, chce odjet s ním. Než ale stačí odjet, kníže Věnceslav Hrobníkovi odloudí Marinku na pomstu. Marinka má s knížetem dítě, ale je velice slabá a na následky porodu umírá. Hrobník se pomstí a Věnceslava utopí v rybníce. Alžběta je svědkyní tohoto činu, ale tajemství si odnese do hrobu.
Hrobník vychovává dítě, Kláru, jako vlastní. Okrádá nebožtíky, aby ji zajistil a chce ji poslat do kláštera, ale ona se zamiluje do syna Věnceslava - Viléma, tedy jejího bratra.
Jsme zpět u obrazu Kláry a Vilíma. Klára přijímá řád a stává se jeptiškou. Vtom se ještě dozvídá, že se její otec utopil v rybníce. Vilím z nešťastné lásky odjíždí do Prahy a již nikdy se do vesnice K... nevrátí.

Jazyk v tomto díle je poněkud zastaralý. Zezačátku se kniha čte hůře, ale poté si zvyknete.
Děj je velice zajímavý a odkrývá postupně propletence mezi obyvateli vesnice. Zobrazuje dokonale pocity Vilíma v rakvi, ale také Hrobníka. Posléze chápeme, proč se zbláznil.
Na to, jak je knížka malá a tenká, odráží velice dlouhý a zajímavý děj. Kniha mě zauja a doporučuji si ji přečíst...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Angelitos, 26.10.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Sabina - Hrobník

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­