ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

   
­­­­

Bylo nás pět (7)

  • humoristická próza
  • napsáno v nejtěžším období autorova života, před transportem do Osvětimi
  • vydáno posmrtně

Půvabná knížka vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy.
Rok na maloměstě, viděný klukovskýma očima, připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky.
Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech věkových kategorií.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1960 (7. vydání). Ilustroval Antonín Pelc, doslov napsal František Filipovský. Počet stran: 184.

MÍSTO DĚJE:

Rychnov nad Kněžnou

HLAVNÍ POSTAVY:

Petr Bajza - vypravěč, mladý kluk s klukovskými nápady
Antonín Bejval - Petrův nejlepší kamarád
Čeněk Jirsák - z věřící rodiny
Josef Zilvar - nejchudší (z chudobince)
Éda Kemlink
Eva Svobodová - Petrova kamarádka, její rodiče vlastní cukrárnu
Kristýna ("Rampepurda") - slouží u Bajzů
Otakárek Soumrak - pochází z bohaté rodiny, jeho vychovatelka mu nedovolí se s chlapci kamarádit

STRUČNÝ OBSAH:

Autor v knize popisuje očima dětí maloměsto Rychnov nad Kněžnou v kruté době. Péťa se snaží mluvit spisovnou češtinou, ale je to velmi nepřirozené, chvílemi i vtipné. Vypráví příhody klukovské party a jejich dobrodružství. Žije s rodiči a se služkou Kristýnou - "Rampepurdou", jíž neustále dělá naschvály. Čeněk Jirsák se všemu směje, jeho otec prodává pletené čepice. Zilvar z chudobince je velice statečný hoch, Éda Kemlink má zase psa Pajdu, který krade řezníkovi buřty. Tato pětičlenná parta kamarádů vymýšlí jednu lumpárnu za druhou, například krocení vos pomocí ohně...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 26.04.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Bylo nás pět (7)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­