ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hermann Kai (*1938)

   
­­­­

My děti ze stanice ZOO (9)

Hlavní postavou příběhu je Christiana F., které bylo v době sepsání 15 let. Knížka popisuje neutišenou situaci drogově závislých v 70. letech v Německu.
Christianina rodina není zrovna příkladný ideál fungujícího zázemí. Její otec je alkoholik týrající své okolí, což nemůže skončit jinak než rozvodem. Matka si sice najde nového přítele, ale o to méně má času na Chris. Ta se cítí najednou volná a nezávislá, nachází si novou kamarádku Kessi, což je ovšem bohužel začátek jejího konce. Ve dvanácti letech spolu zkusí takzvaně neškodný hašiš a postupně začnou ignorovat školu spolu s dalšími povinnostmi. Haš jim postupně přestává stačit, přejdou na heroin a stanou se nedobrovolně závislé. Christianina matka nic nevidí, nebo možná nic vidět nechce; ani to, že její dcera začne kvůli fetu krást a později i šlapat. Všechno se už točí jen kolem drog. Christiana vidí, jak její vrstevníci a kamarádi umírají na předávkování, AIDS, žloutenku a další strašné nemoci, ale už nemá sílu se drog vzdát. Je v začarovaném kruhu a nedokáže z něj vystoupit. Snaží se abstinovat a ukončit tenhle horor, ale ani se svým přítelem Detlefem to nedokáže. Když si její matka konečně uvědomí, co se děje, odveze ji na vesnici k příbuzným, aby ji dostala mimo pokušení a Chris konečně má možnost začít nový život, po kterém tolik toužila.

Tahle knížka se nesnaží poučovat, pouze zobrazuje situaci drogově závislých, zoufalství, smrt - realitu. Vysvětluje pocity feťáka po požití drog, absťáky, touhu po dalším šlehnutí, snaží se popsat, jak se tito lidé cítí při "práci" - loupežích, prostituci a dalších způsobech získávání peněz. Příběh je obohacen názory zvenčí, matky, lékařů, kamarádů... Člověk se musí položit otázku: Proč to nikdo radikálně neřeší? Mladí lidé se zabíjejí a nikdo jim není schopen pomoct?

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Adísek, 07.01.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Kai Hermann - My děti ze stanice ZOO (9)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­