ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

­­­­

Radúz a Mahulena (4)

Pohádkové drama, které se stalo součástí odkazu dnes již klasického díla básníka a dramatika Julia Zeyera.

Děj se odehrává v dávných dobách ve vybájené slovenské krajině. Radúz, syn magurského krále, pronásleduje na lovu bílou laň. Dostihne ji a zabije, ale svého činu pak lituje. Při tom lovu se dostal na území krále Stojmíra, jenž je nepřítelem jeho otce. Jeho sluha mu pak vypráví, proč se jeho otec a král Stojmír znepřátelili. Když byli ještě mladí, zamilovali se do stejně dívky - krásné Nyoly. Ta dala přednost Radúzovu otci. Tatranský král si vzal za ženu zlou čarodějnici a měli spolu tři dcery - Živu, Priju a Mahulenu. Radúz při svém bloudění lesem spatřil najednou tři dívky a dvě z nich hladily bílé laně a ta třetí stála smutně opodál. Uvědomil si, že ta třetí laň, kterou zabil, patřila jí. Radúz se dozví, že ta dívka se jmenuje Mahulena a je ze všech nejhodnější. Stojmírovi lidé mezitím hledají bílou laň a zjistí, že ji zabil Radúz. Dostihnou ho a spoutají a zavřou do věže. Tam se s ním poprvé setkává Mahulena. Na první pohled se do sebe zamilují. Matka Mahuleny, zlá čarodějnice Runa, se nemůže smířit s tím, že její dcera se trápí kvůli Radúzovi. Tak ho nechá připoutat ke skále do řetězů, jeden z dřevorubců vidí, jak Runa hází klíč dolů ze skály. Najde ho a předá ho Mahuleně. Mahulena se nadále trápí, matka tedy namíchá otrávený nápoj a dovolí ho dceři Radúzovi donést. Mahulena se dovtípí, že je nápoj otrávený. Vysvobodí Radúze a utíkají spolu. Runa je však brzy dostihne. Zápasí s Radúzem, ale tomu se ji podaří přivázat za její dlouhé vlasy ke stromu. Runa proklíná svou dceru i Radúze. Kletba říká, že když Radúz políbí jinou ženu, v tom okamžiku zapomene na Mahulenu. Radúz nechává Mahulenu v lese, aby počkala na jeho otce a matku, že ji přijdou přivítat. Když Radúz přichází na zámek, zrovna umírá jeho otec. Matka Nyola ho políbí a v tom okamžiku Radúz na Mahulenu zapomíná. Ta už v lese nevydrží čekat a vydává se na zámek, přichází zrovna na otcův pohřeb. Volá na Radúze, aby si na ni vzpomněl, ale on si nevzpomíná. Nyola ji nechá odvést. Nešťastná Mahulena se trápí a mění se ve strom s Radúzovým jménem na rtech. Radúz tráví každou chvíli u topolu, který stále brání. Něco ho k němu silně poutá. Ve snu se mu pak zjeví Mahulena a připomíná mu, že kletbu může zrušit tím, že na něj dopadne její krev. Matka chce ten strom skácet. Poručí to sluhovi, ale ten nechce, tak se toho matka ujme sama. Vezme sekyru a sekne. Radúz strom brání a na jeho hlavu tryská krev ze stromu. V té chvíli se strom mění v Mahulenu a Radúz ji poznává. Mahulena byla zraněná od sekyry. Matka s Radúzem se jí ujímají. Mahulena se uzdraví a konečně jsou spolu oba šťastní.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 13.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Radúz a Mahulena (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­