ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

­­­­

Radúz a Mahulena (3)

Jednoho letního odpoledne se vydal magurský princ Radúz na lov. Pronásledoval krásného jelena bílé barvy, přitom však zabloudil v lesích znepřáteleného Tatranského království. Následujícího dne se potkal se stoupenci tatranského krále Stojmíra. Král Stojmír měl za ženu tvrdou a krutou Runu, která přikázala Radúze uvěznit (pokusila se ho i otrávit, ale to se jí nezdařilo). Runa totiž žárlila na bývalou královu lásku Nyolu a v zatčení Radúze (Nyolina syna) viděla určitý druh pomsty. Radúze nikdo nelitoval a jeho to velmi trápilo. Přeci mu někdo nakonec pomohl. Byla to krásná, jemná a křehká Mahulena - třetí a nejmladší Stojmírova dcera.
Důvod nepřátelství mezi Magurským a Tatranským královstvím byla Radúzova matka Nyola. Do ní se kdysi zamiloval král magurský, ale i tatranský.
Radúz je uvězněn na skále a svázán zvláštním řetězem. Mahulena se do Radúze zamiluje stejně tak silně jako on do ní. Tato láska přiměla Mahulenu vysvobodit Radúze. Vysvobození se Mahuleně povedlo. Při útěku do Magury je ale zastihne kletba královny Runy. Byla velmi rozčílená a pronesla velmi dlouhou kletbu, ve které vyřkla: "Radúzi, jestliže tě políbí jiná žena než Mahulena, navždy na Mahulenu zapomeneš, bude ti cizí...!" Milenci dál prchají do Magury. V Magurském království mezitím zemřel král žalem nad ztrátou syna. Radúz je přivítán svou matkou Nyolou, která syna z velké lásky a smutku z otcovy smrti políbí... A v tu chvíli začala působit kletba. Mahulena volala na Radúze, ten se na ni jen díval a říkal: "Já tě neznám. Je mi tě líto..." Ale Mahulena pokračovala: "Ty už nevíš, jaká mezi námi byla láska!? Miloval jsi mě... Ale kletba lásku zničila." Radúz nevěděl, o čem dívka mluví. A nevěděla to ani Nyola. Radúz na Mahulenu úplně zapomněl a Mahulena se z toho žalem proměnila ve vysoký a urostlý topol. Magurský princ tento topol miloval a stále u něj sedával. Nyolu to velmi rozezlilo. Radúz byl častěji u topolu než se svou vlastní matkou. Nyola se rozhodla topol porazit. Opravdu to udělala. Z topolu začala chrčet krev, a to i na Radúzovo tělo. Láska byla mnohem silnější než jakákoli kletba. Radúz s Mahulenou se k sobě znovu vrátili.
Vše bylo tedy v pořádku, ale v závěru přišla zpráva, že zlostí zemřela Stojmírova krutá žena Runa...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Luci, 10.05.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Radúz a Mahulena (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­