ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zeyer Julius (*26.04.1841 - †29.01.1901)

­­­­

Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)

  • 2. díl Karolínské epopeje (předchozí: Píseň o Rolandu /1887/; následuje: Román o čtyřech synech Ajmonových /1890/)
  • věnováno polskému spisovateli a Zeyerovu příteli Bronisławu Grabowskému
  • tato epická skladba vznikla v roce 1889 a časopisecky (Květy) pak vyšla roku 1890

Příběh o Bazinovi tvoří rámec této skladby, do kterého jsou pak retrospektivně vkládána další vyprávění. Celistvosti kompozice dosahuje Julius Zeyer především propracovanými spojovacími články mezi jednotlivými tématy, v nichž se nejvíce uplatňuje jeho fantazie a obraznost.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Karolinská epopeja I.. Vydala Česká grafická unie v Praze roku 1932 (7. vydání).

DĚJ:

Karel Veliký, císař západu, zhřešil těžce před Bohem, když vstoupil ve sňatek s vílou Urgelou. Nebyla to láska, která poutala císaře k Urgele - příčinou jeho náklonnosti byla kouzelná přitažlivost prstenu, jenž Karel víle daroval, nevěda sám nic o jeho moci.

Po Urgelině smrti se prsten dostal do rukou Galeně, dceři španělského krále, ke které poutal Karla již dříve závazek. Galena moci prstenu nezneužije ve svůj prospěch, nýbrž v přítomnosti Karla zničí jeho kouzlo. Císař dojat její ušlechtilostí vzplane k ní znovu láskou a učiní ji svou chotí. Dlouhým pokáním smaže císař své poskvrnění.

Jeho sestra Blanciflora podnikne nebezpečnou pouť do Bretonska, kde se modlí za Karlovu spásu.
Císař se jí však špatně odmění za oddanou sesterskou lásku. Blanciflora si za svého budoucího manžela zvolila chudého, statečného rytíře Bazina z Higantu, ale Karel - uražen její volbou - přinutí ji ke sňatku s mocným hrabětem Egmundem z Porýní a navíc pokoří Bazina tím, že vyvlastní celý jeho majetek! Tak se Karel dopustil dalšího, nového hříchu, ale i tuto křivdu se mu nakonec podaří napravit...

Řízením božím odkryje Egmundovu zradu - jenž usiluje o jeho život, chtě sám usednout na trůn - a současně přesvědčí se o Bazinově statečnosti. Egmund umírá v souboji s Bazinem a Karel dává svůj souhlas vítězi ke sňatku s Blanciflorou.

"A Karel Veliký Bohu děkoval za šťastný konec trampot veškerých, a od té doby v slávě velké vlád, a nebe chránilo jej patrně, když hříchy své byl pykal v lítosti a upřímně své křivdy napravil."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Veru, 30.01.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Julius Zeyer - Pohádka o Karlu Velikém (Karolínská epopeja)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­