ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Tajemství Viléma Storitze

- z francouzského Le secret de Wilhelm Storitz přeložil Jan Kubišta

Jindřich Vidal, Francouz, se vydává za svým bratrem Markem do Uher (Maďarska), aby mu byl svědkem na svatbě s Myrou Roderichovou. Ta pochází ze zámožné rodiny, a jak se Jindřich dozvídá ještě v Paříži od rodinného přítele, právě její otec odmítl žádost o ruku slečny Myry od Viléma Storitze. Tento mladík je spíše znám díky svému otci Ottovi, vynikajícímu chemikovi, jehož však mnozí lidé považovali za alchymistu a spolčence ďábla. Jindřich seznámený se situací se tedy vypraví po Dunaji na lodi Dorothea až do Ragzu a jeho cesta je poměrně poklidná, plná zastávek a procházek po městě. Jedinou nepříjemností je přítomnost jakéhosi Prusa, který jej však opustí v Ostřihomi. Krátce před příjezdem se mu stala ještě jedna zvláštní událost. Kdosi mu pošeptal do ucha, že jeho bratr si nikdy nesmí vzít Myru, ale když se obrátil, nebylo kolem vůbec nikoho.
Při příjezdu do Ragzu se konečně setkal se svým bratrem Markem, malířem, a jeho budoucím švagrem setníkem Haralanem. Ten na něj udělá nejlepší dojem svou rozhodností. Při cestě do hotelu jsou bratři pronásledováni neznámým člověkem. Druhý den se ještě seznámení s rodinou dr. Rodericha. Rozhodně si nemůže na nic stěžovat, protože jsou to lidé v kraji vážení a navíc mají Maďaři pro Francouze slabost, zatímco Prusy nesnáší. Po jeho svolení mohou začít přípravy na svatbu a on se zatím může pokochat městem, kde mu dělá průvodce Haralan. Při jedné z procházek uvidí muže, jehož někdo povalil, ale přitom útočníka neviděl vůbec nikdo. Když se pak vydají po Tökölyho třídě, spatří ošklivou barabiznu, z níž se vyklube dům Viléma Storitze, v němž pozná nepříjemného cizince z dunajské lodi. Jak se ale dostal do Ragzu, když vystoupil v Ostřihomi?
Během dalších dní nedalo Jindřichovi cizincovo jméno spát. Zjistil o něm, že zaměstnává jediného sluhu Heřmana, ale více nic, dokud si jej k sobě nezavolal dr. Roderich se zprávou, že u něj nedávno Storitz byl žádat znovu o ruku Myry a silně pohněván skutečností, že má snoubence, začal muži vyhrožovat, že když dívku nemůže mít on, nebude ji mít ani nikdo jiný. Pár dní nato bylo roztrháno na kusy svatební oznámení Marka vidala a Myry Roderichové, ale pachatel nebyl spatřen. Dalšího dne se měla konat rodinná slavnost, na níž mělo být oznámeno zasnoubení a brzký sňatek obou milenců. Při této slavnosti byla podepsána svatební smlouva a vystaven svatební věneček nevěsty. Avšak náhle přerušil veselí neznámý hlas zpívající německou Píseň nenávisti. Tento výtržník - pro všechny neviditelný - odnesl věneček a smlouvu roztrhal na kusy.
Po tomto incidentu se setník Haralan spolu s Jindřichem vydali na radnici poprosit policejního ředitele Jindřicha Steparka o pomoc. Ten s nimi odešel za doktorem Roderichem a zpraven o celkovém stavu věci nařídil prohledat dům Viléma Storitze spolu s několika policisty. Nikdo zde nebyl, ale v nejvyšším patře - větrném sídle, našli věneček slečny Myry a na základě tohoto důkazu nařídili, aby byl Vilém Storitz vypovězen. Ten zatím odjel do Spremberku, kde se konaly slavnosti na hřbitově, kde byl pohřben jeho otec. Podle všeho se tedy neměl tento cizince objevit na svatbě Myry a Marka.
Den před sňatkem se konal oficiální akt zasnoubení, kdy oba milenci složili slib před gubernátorem města, tudíž se stávali částečnými manželi. Tehdy se ještě nic nestalo, ale v katedrále sv. Michala došlo k nečekanému útoku neviditelného muže, který při výměně prstýnků rozrazil oba snoubence a na místě je proklel.
Myra poté upadla do komatu podobnému stavu a nebylo možno ji probudit. Jindřichovi konečně začalo docházet, že Vilém Storitz nejspíše vlastní nápoj, s jehož pomocí se dokáže zneviditelnit. Proto jej nikdy nikdo nechytil při činu. Navíc se dostalo ve všeobecnou známost, že se tento cizinec umí stát neviditelným, takže obyvatelstvo bylo velmi vystrašené, kdy znovu může zasáhnout. Dokonce napadl Marka nožem, způsobil požár a začal zvonit umíráček. To vyprovokovalo dav natolik, že vypálil dům v Tökölyho třídě do základů. Několik dní se nic nedělo, ale přesto se Storitz snažil znovu zasáhnout, jak vyslechli Jindřich a p.Stepark v parku. Proto se rozhodli, že rodina musí odjet pryč z města. Než se však stačilo dokončit přípravy k odjezdu, Myra zmizela ze svého pokoje. Setník Haralan se okamžitě vydal na místo spáleniště a opravdu tam neviditelného chytil. Došlo k souboji, v němž Vilém Storitz proboden Haralanem padl k zemi a najednou se zviditelnil. Brzy našli i neviditelného Heřmana, který je zavedl do sklepení, kde byly uschovány lektvary. Když mu umožnili vypít zviditelňovací nápoj, rozbili následně všechny lahvičky. Myra však již nebyla nalezena.
Po mnoha dnech smutku se však náhle objevila ve dveřích. Byla však neviditelná, protože vypila lektvar od Viléma Storitze, který ji tehdy nestačil odnést z pokoje. Proto zůstala vlastně na místě, ale nikdo ji nemohl najít. Když se probudila, přišla mezi ostatní. Tehdy zalitovali, že zničili všechny lahvičky s lektvarem. Přesto se mohla zanedlouho konat svatba. Myra byla uznána jako živoucí osoba, ačkoliv nebyla vidět. Tento problém se zanedlouho vyřešil sám, když otěhotněla a při porodu ztratila mnoho krve (stejně jako Storitz při smrti). Tak se jim zjevila.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Tajemství Viléma Storitze

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­