ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

    Bohemia Institut
­­­­

Tajemný hrad v Karpatech

Vydalo: nakladatelství Albatros v Praze roku 1979

DĚJ:

Tento příběh se odehrává v Transilvánii. V jedné vesnici, která se jmenovala Verst, pásl starý pastýř Frik stáda ovcí. Poblíž této vesnice ležel starý Karpatský hrad.

Jednou koupil pastýř od kramáře dalekohled. S ním dohlédl mnohem dále než pouhým zrakem. Pastýř se velmi divil, když jednou spatřil, jak se kouří z komína Karpatského hradu. Běžel to říct starostovi Kolcovi. Všem to bylo divné, protože hrad už dvacet let nikdo neobýval.

Nik Dek a doktor Patak se rozhodli, že hrad navštíví. Dorazili k němu večer a rozhodli se, že u něj přespí. V noci viděli, jak nad hradem poletují duchové a jiné nadpřirozené jevy. Ráno se Nik pokoušel zdolat hradní věž. Jakmile se dotkl řetězu, upadl na zem jako mrtvý. Doktor zase nemohl odtrhnout své okované boty od země. Ve vesnici o ně už měli strach. Několik lidí se proto usneslo, že jim půjdou naproti. Po pár hodinách se všichni vrátili i s nosítky, na kterých ležel Nik Dek. Od té doby se nikdo neodvážil Karpatský hrad navštívit.

Jednou do vesnice zavítal jistý hrabě František Telek se sluhou Rockem. Starosta mu vylíčil vše, co o hradu věděl a hrabě se zhrozil. Hrad prý jako poslední obýval Rudolf Gorc.
František Telek před několika lety poznal zpěvačku Stillu, do které se zamiloval. Stilla se měla stát jeho ženou, ale při jednom vystoupení zemřela. Na tomto vystoupení byl přítomen i Rudolf Gorc.

František se sluhou se domluvili, že půjdou na hrad. Došli k němu v noci. František přikázal, aby Rocko počkal před hradem, a když se nevrátí do svítání, ať přivede vojsko. Po dlouhém bloudění uvnitř hradu dorazil František k cihlové zdi. Odtud uslyšel dva hlasy.
Jeden byl Rudolfův a druhý jeho sluhy. Zaslechl, že je v hradu bomba. Ta za chvíli explodovala. František naštěstí přežil, ale Rudolf zemřel.

Všechny jevy byly založeny na elektronice. Zjevení způsobovalo velké promítací zařízení, do řetězu, kterého se dotkl Nik, byl puštěn elektrický proud. Na zemi, kde stál doktor, byly magnety.

František se z těchto událostí zbláznil, ale po několika měsících byl opět v pořádku.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Franta, 20.11.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Tajemný hrad v Karpatech

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­