ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Pět neděl v baloně

  • nebo též Pět neděl v balonu
  • pro starší děti

Dobrodružný příběh tří odvážlivců, kteří přeletěli v balonu Afriku.
Jde o první dílo Julese Verna z jeho románového cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Vedle dramatického putování a potyček s domorodci je v knize vykreslen charakter krajiny, jsou zde popsány místní zvířata a rostliny a čtenář se dozví o různých objevných cestách, jež byly v Africe uskutečněny do 60. let 19. století.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Návrat v Brně roku 2009 (v tomto provedení 3. vydání). Původní překlad originálu Cinq semaines en ballon od Františka Pelikána. Počet stran: 306. ISBN: 978-80-7174-692-8.

OBSAH:

Na zasedání Královské zeměpisné společnosti v Londýně 14. ledna 1862 přišel doktor Fergusson s tím, že se pokusí přeletět Afriku balonem během pěti neděl. Všichni podpoří jeho nápad. Pro svou cestu sestrojí revoluční balón, s nímž si bude moct stoupat a klesat bez ztráty plynu v balonu a který bude využívat vodík (jenž se dá poměrně dobře získat z vody). K cestě přes Afriku s ním bude cestovat jeho přítel Dick Kennedy a jeho sluha Joe.

Odletí ze Zanzibaru a během své cesty zažijí mnoho dobrodružství.
Například hned na začátku jejich cesty, když si ještě doplní u řeky zásoby vody a jídla, zjistí, že na jejich balon zaútočily opice, poté Dick dostane strašlivou horečku a doktor Fergusson ho vyléčí tím, že vyletí výš nad mraky.
Dále v Kazehu budou považování za bohy.
Také se jim povede zachránit francouzského kněze ze zajetí, bohužel ale po krátké době zemře na zranění, jež utrpěl při krutém mučení.
Nad Čadským jezerem na ně zase zaútočí hejno ptáků, poškodí jim balón a Joe radši, než aby balon spadl, tak ho radši odlehčí tím, že z něho vyskočí. Doktor Fergusson s Dickem ho pak několik dnů hledají, aby ho nakonec zachránili před africkými divochy, před nimiž utíká.
Nakonec prchnou s dosti poničeným balónem, jenž sotva letí, před kmenem Talibasů, přeletí řeku Senegal a tam je najdou Francouzi, kteří zde už dva dny hledali vhodné místo pro zřízení gouinské stanice.
Poté nastoupí na parník a během čtrnácti dnů dorazí do Saint-Louis, odkud se vrátí do Anglie.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: jirkec, 10.12.2012

Bohemia Institut    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Pět neděl v baloně

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­