ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Patnáctiletý kapitán

Přeložil: Václav Netušil
Ilustroval: H. Meyer
Vydal: Albatros

Tento dobrodružný román je přeložen z francouzského originálu do spisovné češtiny v er-formě. Má 310 stránek rozdělených do dvou částí. První část má 18 kapitol a část druhá 20.
Děj začíná v roce 1873 a probíhá na různých místech světa (především na moři a v Africe). Hlavním hrdinou je patnáctiletý Dick Sand, sirotek, který pracuje na lodi nejprve jako plavčík, ale poté, co se stalo velké neštěstí, se musí ujmout velení a prožívat dobrodružství spolu s ostatními hrdiny na moři i na souši.

STRUČNÝ DĚJ:

Při dramatickém lovu velryby v dalekém oceánu zahyne téměř celá posádka plachetní velrybářské lodi Poutník, a naživu zůstane jen patnáctiletý Dick Sand, paní Weldonová se synem a bratrancem, pár černošských pomocníků, Dingo a tajuplný lodní kuchař. Odvážný chlapec se bez váhání postaví na kapitánský můstek a stává se pánem nad celou lodí i její posádkou.
I když je velmi iteligentní a energický, není ještě na svůj úkol dost připraven a neprohlédne zlého a zákeřného kuchaře Negora. Ten dříve obchodoval s otroky v Africe a chce opět pokračovat ve svém díle. Podaří se mu lstí navést patnáctiletého kapitána k západní Africe, aniž by o tom posádka či Dick měli ponětí.
Začnou zde zažívat nebezpečí a dobrodružství, o kterých se jim ani nezdálo. Negor se je bude snažit zavést mezi otroky a prodat je za velkou cenu. Oni v domnění, že je chce zachránit, ho a jeho spolupracovníka, který zde žil, budou následovat. Ovšem brzy se dozvědí, že nejsou na americkém pobřeží, jak si sami namlouvali, a brzy se tak stanou otroky.
Díky silnému černošskému příteli Herkulovi, díky chytrému Dickovi, jejich věrnému lodnímu psíkovi Dingovi a kupodivu i díky posedlému entomologovi bratranci Benediktovi se nakonec dostanou ke karavaně obchodníků se slonovinou, kteří jim pomohli dostat se zpátky domů. Přičemž přijdou na kloub záhadě, proč Dingo nenávidí Negora a nakonec ho sám zabije.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, neboť mám ráda dobrodružství.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Babet, 27.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Patnáctiletý kapitán

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­