ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

   
­­­­

Pán světa

- román pro kluky
- název originálu: Maître du monde

Román, ve kterém je líčen Roburův pokus o ovládnutí světa pomocí záhadného stroje.

Děj románu se odehrává v USA.
Z vrcholu Great Eyry, hory v pohoří Appalach, vychází kouř. Obyvatelé malého městečka Pleasant Garden, jež leží na úpatí, jsou vytrženi z klidného spánku kvůli zemětřesení. Na vrcholku Great Eyry jdou vidět plameny, i když to není sopka.

Inspektor John Strock z Washingtonu D.C. dostane pokyn od svého nadřízeného zjistit, co se tam děje. Odcestuje do Pleasant Garden a pokusí se vystoupit na Great Eyry. Těsně pod vrcholem se ovšem musí otočit zpět, protože se tam nedá nikudy dostat.

O dva týdny později se objeví v ulicích okolo Filadelfie neznámé vozidlo, které jede neuvěřitelně vysokou rychlostí. Krátce poté se ono stejné vozidlo účastní automobilových závodů, které pořádá automobilový klub z Milwaukee, ale po projetí cílem opustí dráhu a zmizí.

Něco pohyblivého se často vyskytuje i na pobřeží Nové Anglie, ale vždy se to potopí dříve, než se k tomu dostane jakákoli loď. Nato se na Kirdalském jezeře u Kansasu vytváří za bezvětří vlny a víry. Veřejnost se domnívá, že to způsobuje buď mořská příšera nebo podvodní loď.

Inspektor Strock je pověřen vyšetřením těchto úkazů. Ve své schránce na dopisy objeví anonymní psaní, v němž je varován, aby již dále nepokračoval v tomto pátrání. V poštovní schránce policejního prezídia ve Washingtonu je později nalezen neoznačený dopis. Ten byl napsán na palubě tajemného stroje jménem Epouvanta. Podepsán je "Pán světa", a vzkazuje, že by bylo zbytečné pokoušet se hledat a zmocnit se tohoto vozidla.

Jako další je Epouvanta zpozorována v zátoce Erijského jezera v blízkosti Toleda v Ohiu. Inspektor Strock se sem vydá a ještě s dalšími třemi muži číhá u zátoky Black Rock na správný okamžik. Po vynoření lodi vyjdou dva muži na břeh. Policisté vylezou z úkrytu a začne střelba. Epouvanta nabere rychle zbytek své posádky, co vystoupila, a snaží se uprchnout. Kotevní lano ovšem zachytne inspektora a ten je pak tažen za lodí. Ztratí vědomí, ale když přijde opět k sobě, nachází se v jedné kabině. Otevře poklop a zjistí, že jsou stále na Erijském jezeře a plují směrem k Niagarským vodopádům. Začnou je také stíhat dva křižníky. Krátce před zřícením do hloubky vodopádů se na trupu zjeví obrovská křídla a Epouvanta odletí...
Poté přistane ve své základně v kráteru Great Eyry. Zde Strock pozná velitele lodi, Pána světa, který se představí jako Robur. Mezitím mužstvo připraví doprostřed kráteru hromadu trávy a zapálí ji. Šlehající plameny připomínají výbuch sopky. Epouvanta pokračuje v cestě.

Nad Mexickým zálivem se Epouvanta dostane do bouře, v níž vidí Robur útok na sebe samotného. Vede loď do centra vichřice, kde se zřítí. Strock je jediný, kdo přežije tuto katastrofu a zachrání ho loď plující kolem.

ZÁVĚR:

Pán světa je volné pokračování románu Robur Dobyvatel. Robur hraje v tomto díle jen vedlejší roli. Je-li v Roburovi Dobyvatelovi ještě částečně sympatický, vystupuje v Pánovi světa jako obrovský zločinec.
Epouvanta připomíná jako "létající loď a potopitelné auto v jednom" vozidlo Jamese Bonda.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: J. Kloudová, 06.11.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Pán světa

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­