ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Ocelové město


Hlavní postavy: Marcel (John Schwarze), Schultze, Dr. Sarrasin, Oktáv
Charakteristika: Marcel je velmi odvážný, protože v nepřátelském území není příliš bezpečno a vychytralý, protože člověk mu ve vzteku prozradí i tajné věci.
Žánr: sci-fi

DĚJ:

Kniha vypráví o dvou městech, která mezi sebou soupeří ve vývoji technologie.

Dr. Sarrasin a Schultze zdědili spoustu peněz. Rozhodnou se, že založí města. Jedno z nich se jmenuje France Ville a druhé Ocelové město. V Ocelovém městě se vyrábí strašně dobrá ocel a v druhém je všude pořádek, žádná kriminalita atd. Marcel, kamarád Oktáva, jenž je synem dr.Sarrasina, se rozhodne, že zjistí, proč se tam vyrábí tak dobrá ocel. Sežene si povolenku ke vstupu do města a začíná jako dělník. Po celou dobu se jmenuje John Schwarze. Začíná jako dělník a je stále povyšován, až se stane samotným důvěrníkem Schultzeho. Jednou mu řekne, že ve France Ville vyrábí ještě lepší technologie než zde. Oni se pohádají a Schultze mu v rozčilenosti ukáže jeho tajnou kancelář, kde vyrábí své zbraně. Pak mu ale dojde, že Marcel musí zemřít, protože ji viděl. Řekne mu, že ho zabije v noci, aby ho to nebolelo. Večer, když se stmívá, se rozhodne utéct. Vyjde na vycházku se stráží a na zahradě objeví jedovatou rostlinu (asi rulík). Dělá jako že ji jí a nabídne i stráži. Ta nabídku přijme a otráví se tím. Pak zapálí svoje obydlí a vznikne požár. Kdo to uhasí, dostane spoustu peněz. Marcel se tedy nabídne a dostane dýchací přístroj. Marcel ale skočí do stoky, uvolní mříž a je volný. Schultze se strašně naštve, až vypálí svou tajnou zbraň tak moc velkou rychlostí, že se dostane až na oběžnou dráhu a spadne na Ocelové město.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

*** - kniha se mi líbí, protože se jedná o naprosto neobvyklý příběh pravděpodobně v budoucnosti a je hezké, jak autor uvažuje o tom, co by mohlo být.

Pozor, možné nesrovnalosti v tomto obsahu!
(zaslal hemmond)

  • Schultze zbraň nevypálí tak velkou rychlostí úmyslně a už vůbec to není naštváním, Schultze si myslí, že Schwartz (Marcel) uhořel.
  • Zbraň zůstane na oběžné dráze. Nikdy na Ocelové město nespadne. Exploduje pouze podobný granát, který zabije jenom Schultzeho.
  • Nevyrábí se tam ocel, nýbrž děla.
  • Ocelové město bude po pádu Schultzeho převedeno pod France-Ville.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Jiří Havlíček, 04.01.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Ocelové město

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­