ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Na Kometě

Vydalo: Albatros jako svou 4476. publikaci v Praze roku 1975

DĚJ:

Tento fantastický příběh pojednává o několika statečných mužích, kteří se stali svědky dramatické pouti vesmírem.

Všechno začalo jedné noci z 31. prosince na 1. ledna, kdy se k zeměkouli přiblížila neznámá kometa, narazila na ni a strhla pak s sebou část zemského povrchu do vesmíru. A právě na těchto částech Země zůstalo několik lidí. Jednu z ní obývali dva pánové, kapitán Servadac a jeho sluha Ben Zuf. Když se ráno probudili, vůbec nevěděli, co se stalo, protože náraz trval jen několik okamžiků. Kapitán a jeho sluha zpozorovali několik nejpodivuhodnějších jevů: Slunce vycházelo na západě a zapadalo na východě, den trval jen dvanáct hodin a gravitační síla komety byla třikrát menší než na Zemi. Neviděli jiné východisko, než na ostrově Gurbi (tak tuto část pojmenovali) čekat, až připluje nějaká loď. Jednoho dne Ben Zuf spatřil, že se k ostrovu blíží nějaké plavidlo. Byl to hrabě Timašev se svojí posádkou. Poté, co se uvítali, se rozhodli, že vykonají okružní plavbu kolem neznámé planety. Ben Zuf se však nabídl, že na ostrově zůstane, aby na něm mohl hospodařit. Kapitán s ním souhlasil.

Během své plavby narazili na jediný ostrov, který obývali Angličané. Ti moc přátelsky mořeplavce nepřivítali, proto ostrov opět opustili. Při zpáteční cestě našli cestovatelé v moři několik zpráv, které byly zapečetěny do pouzder od dalekohledů. Na všech bylo napsáno, jaká je vzdálenost komety od Slunce a od Země a také jméno planetky, které jí učenec dal. Kometa se jmenovala Gallia. Mořeplavci podle toho usoudili, že musí ještě někde na kometě být nějaký ostrov, ale protože ve zprávě nestálo odkud pochází onen učenec, nemohli nic podniknout.

Po několika měsících se mořeplavci vrátili zpět k ostrovu Gurbi. Hned k nim přiběhl Ben Zuf a řekl jim, že během jejich plavby sem připlula jiná loď a z ní vystoupilo několik Španělů a usadili se zde. Po seznámení mořeplavců se Španěly se všichni uchýlili do kamenné chatrče.

Po nějakém čase, když se Gallia stále vzdalovala od Slunce, zde začínala být zima. Proto se kolonisté rozhodli opustit Gurbi a přestěhovat se na nedaleký ostrůvek, na kterém byla činnná sopka. Přesídlování trvalo několik dní. Když se kolonisté v novém domově, který pojmenovali Teplá země zabydleli, začali kapitán Servadac, hrabě Timašev, Ben Zuf a poručík Prokop přemýšlet, co se vlastně tehdy stalo. Nejpřijatelnější verze byla, že té noci narazila neznámá kometa do zeměkoule a roztrhla ji na několik částí. Tuto domněnku ale velmi brzy zpochybnil pán, který obýval jiný kout této planetky. Jednoho dne přiletěl k Teplé zemi poštovní holub, který přinesl další zprávu od onoho učence. Na dopise bylo napsáno to samé, jako na těch předchozích. Místo, kde přežívá, bylo uvedeno až na holubově křídle. Po kratší diskusi se kapitán a poručík rozhodli, že se se speciálním plavidlem, které mohlo bruslit po ledě, dopraví na ostrov pro neznámého učence.

Po několika dnech se kapitán i poručík vrátili i s neznámým, ten byl však v bezvědomí. Byl to profesor Palmyrin Rosette, bývalý učitel pana Servadaca. Když se probudil z bezvědomí a trochu se zotavil, vysvětlil kolonistům, co se té noci skutečně stalo. Poté, co se dozvěděli pravdu, začali uvažovat o návratu na Zem. Od profesora, který se dnem i nocí zabýval výpočty, se dozvěděli, že se Gallia opět vrátí k Zemi za dva roky. To měli kolonisté ještě rok času.

V době, kdy Gallia procházela odsluním, řádily na ní velké mrazy, až šedesát stupňů pod nulou. Ale obyvatelům Teplé země bylo dobře, protože jeskyni kde žili, vytápěla láva vytékající ze sopky. Na nový rok však sopka najednou vyhasla. Proto se kolonisté museli uchýlit ještě více do nitra Gallie. Tam našli dobré útočiště, proto v něm přebývali těch několik měsíců. Koncem druhého roku se kolonisté začali zabývat o návratu na Zemi. Schůze se zúčastnili kapitán, hrabě, Ben Zuf a poručík Prokop. Ten také navrhl nápad, který se zdál být nejlepším. Řekl, že by se mohli dopravit na Zem horkovzdušným balonem. Hned druhý den se dali všichni obyvatelé do práce. Za měsíc byl balon na světě. Od profesora se násilím dozvěděli přesný čas, kdy se Gallia střetne se Zemí. Balon měl vyletět hodinu před srážkou a proniknout z jedné atmosféry do druhé.

Přesně hodinu před srážkou vzlétl balon se všemi obyvateli Teplé země do výše. Gallia se však se zemí nestřetla, ale opět se jí jen dotkla. Vzduchoplavci se šťastně dostali na zeměkouli, ale ani nevěděli jak.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: František, 18.11.2005

Bohemia Institut    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Na Kometě

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­