ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dvacet tisíc mil pod mořem

Psal se rok 1866 a v anglických listech se objevila zmínka o jakémsi tvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě a potápí je. Článek se šířil tak rychle, že se brzy dostal až do Ameriky. Tam se o něm dozvěděl prof. Aronnax a sluha Conseil a okamžitě přijal pozvání od kapitána Farraguta na loď Abraham Lincoln. Tam poznali známého harpunáře Neda Landa. Loď proplouvala všechny moře a oceány křížem krážem, ale na ohromného tvora nenarazila. Až jednou večer spatřili světelnou záři vycházející kousek od lodi. Abraham Lincoln se pustil tvora pronásledovat. Ale nestačil mu. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Prof. Arronax a sluha Conseil spadli do vody. Volali o pomoc, jenže loď plula s protrženým bokem zpátky. Z vody je zachránil až harpunář, který seděl na hřbetě toho neznámého tvora. Zjistili ale, že to není ryba, nýbrž ponorka! Ta se najednou začala potápět! Všichni křičeli a dupali, až z ní vylezli čtyři muži a vtáhli je dovnitř do tmavé komory. Tam je až po dni navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo. Prý se právě nacházejí v ponorce Nautilus, z níž se nikdy nesmí dostat, aby nevyzradili tajemství. Kapitán se však spřátelil s profesorem a začali spolu podnikat výlety do mořských hlubin. Ačkoliv všichni tři viděli něco, co nikdy nikdo neviděl desítky let (např. nedodělaný Suezský průplav, "mořské lesy", propluli všemi oceány a málem zemřeli udušením na Jižním pólu uzavřeni v mase ledu), harpunář Ned Land se nesmířil s tím, že by se nedostal z té prokleté ponorky ven. Vhodná chvíle nastala až v Atlantském oceánu nedaleko Skotska. Přesvědčil i profesora, který byl velmi rozzloben na Nema, protože potopil loď plnou nevinných lidí. Na člunu se z ponorky dostali do strašného víru. Měli velké štěstí, protože je našli rybáři na pobřeží. Co se stalo s kapitánem Nemem a jeho ponorkou se už ale nedozvěděli.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Anna Humlová, 19.12.2002

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Dvacet tisíc mil pod mořem

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­