ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Cesta do Francie

Dobrodružné příběhy kapitána Natalise delpiera, který se jako mladík dal naverbovat do francouzské armády.

Natalis Delpierre, syn chudého rolníka a jeho ženy, kteří pracovali na pozemcích markýze d'Estrelle, se narodil v roce 1971. V osmnácti letech se stal sirotkem. Jeho dvě sestry Irma a Firminie žily vlastní životy a Natalis se díky hraběti de Linois, bratranci markýze d'Estrelle, dostává do francouzské armády. Uchytí se v pluku Royal Picardie, ale jelikož neumí číst ani psát, postup na vyšší pozici, než je rotmistr, nemůže očekávat. Ale i to je dobré na syna z chudé rodiny.

U pluku se těší jisté vážnosti, a tak je mu udělena dvouměsíční dovolená. Tu se rozhodne strávit u své sestry Irmy, jež dělá společnici své přítelkyni z dětství, paní Kellerové, která se provdala do Německa a také tam zůstala, její touha po rodné francouzské vlasti je však obrovská.

Natalis se v rodině Kellerových setká s milým zacházením a se všemi se okamžitě spřátelí. Jean Keller, syn paní Kellerové, se mu pak stane přítelem na život a na smrt. Natalis se později seznamuje i s další rodinou Francouzů, kteří pobývají na území Německa. Starý pan de Lauranay a jeho vnučka Marta, s níž je pan Jean zasnouben, jej také přijmou jako přítele.

Ve Francii však probíhá revoluce. Příběh se odehrává v roce 1792, kdy po nahnuté situaci vyhlašuje Prusko Francii válku.

Hrdinové našeho příběhu, Francouzi, nejsou v německém městečku příliš v bezpečí, a tak plánují společný odjezd do vlasti.

Mladý pan Jean, po otci Prus, je ale povolán k pluku, aby bojoval proti Francii, kterou tolik miluje. Povinnosti se nelze vyhnout. Jeho matka, díky svatbě Němka, je v Německu bezpečná, a proto se rozhodla následovat syna.
Ostatní se vydávají na strastiplnou cestu k francouzským hranicím, kterou je nutno zvládnout s časově omezenými pasy za dvacet dní, jinak jim hrozí vězení.

V průběhu své cesty Natalis s Irmou objeví vyhlášku, že odměnu tisíc zlatých získá ten, kdo dopadne Jeana Kellera, dezertéra, který navíc udeřil nadřízeného důstojníka. Byl k tomu ovšem donucen neustálými urážkami od poručíka Franze von Grawerta, jenž Kellera nenáviděl, protože kvůli němu jej Marta odmítla.

Po několika nehodách, nedostatku času a shledání s Kellerovými se Natalis i všichni jeho přátelé dostávají k hranicím. Za Jeanem se ale vydává skupina pronásledovatelů mající za cíl ho lapit, aby si mohli rozdělit odměnu.

Pruské vojsko postupuje rychle do Francie a kvůli zesláblým ženám hrdinové moc nepokračují. Nakonec je Jean nucen utéct před vojsky. Natalis ho jako věrný přítel následuje. Jsou dostiženi pronásledovateli, uvězněni německými vojsky a čeká je oba smrt.

Když už je od popravy dělí jen pár okamžiků, stane se zázrak a jsou zachráněni francouzskými vojáky. Stalo se tak 20. září roku 1792. Sotva se Natalis s Jeanem dostali ze spárů smrti, staví se do řad Francouzů, protože se mimochodem ukázalo, že kvůli neschopnosti německých úřadů je vlastně Kellerova rodina plna francouzské krve, a bojují za Francii v bitvě u Valmy, kde vítězí.

Tento křest ohněm byl pro Jeana stvrzením jeho národnosti a oženil se s Martou. Paní Kellerová se vrátila do vlasti a Natalis, jenž se díky Kellerovým naučil číst a psát, se stal v průběhu napoleonských válek kapitánem francouzského vojska.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Barborka, 13.06.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Cesta do Francie

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­