ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

   
­­­­

Bratři Kipové

Dobrodružně detektivní román, dílo, jež autor vytvořil téměř na sklonku života, vypráví dramatický příběh dvou nevinně odsouzených námořníků bratří Kipů, kteří jsou za údajnou vraždu kapitána britské lodi, která se v osmdesátých letech plavila mezi Novým Zélandem a Tasmánií, odsouzeni na doživotní galeje. Bezúhonný a čestný život těchto dvou odsouzenců přiměje rejdaře lodi, že začne rozmotávat klubko justičního omylu a posléze s překvapivým argumentem usvědčí skutečné vrahy.

Roku 1885 sužovala Nový Zéland zlatá horečka. Ta měla za následek, že lodě v Dunedinu nemohly vyplout pro nedostatek mužů. Mezi nimi byla i anglická briga James Cook. Z osmi lodníků zůstali na palubě jen čtyři. Proto se lodní mistr Flig Balt a lodník Vin Mod rozhodli vyhledat nějaké muže v krčmě "U Tří strak". Tam narazili na Lena Cannona a tři další: Sextona, Kyla a Bryceho.
Kapitánu Gibsonovi se sice nezamlouvali, ale musel je přijmout. Netušil, že Flig Balt chce loď "ukrást" a používat ji k pirátství v Tichém oceánu. A tak vypluli.
Jakmile dorazili do Wellingtonu, nalodil se Nat Gibson (kapitánův syn) a pan Hawkins. Odtud pluli do Port Praslinu, na Kerawaru a zpět na Tasmánii do Hobart Townu. Během plavby se zastavili u ostrova Norfolk, protože v noci zahlédli zář ohně. Věděli, že je to volání o pomoc, jelikož ostrov nebyl obydlen. Tam nastoupili na loď dva bratři, Karel a Pieter Kipové. A jak se tam dostali? Byli cestující na lodi Willemine, která ztroskotala a ostrov Norfolk jim poskytl útočiště.
V Port Praslinu vylodil James Cook svůj náklad a vydal se na Kerawaru. Zde byl zavražděn kapitán Gibson vrahy, jež použili kris (domorodý nůž). Nat svého otce nafotil, aby ho mohl ukázat matce. Pan Hawkins předal velení lodi Fligovi. Při plavbě do Hobart Townu je chytla bouře. Nový kapitán se ukázal jako naprosto nezkušený. Vedení se tedy ujal Karel Kip. Ten dopravil brigu v pořádku až do Hobartu. Při tom se udála na lodi vzpoura, která byla ihned potlačena. Po připlutí do přístavu byli Flig a Len Cannon zavřeni do vězení. Mezitím se Kipovi ubytovali v jednom hotelu a čekali na první soud. Mod, jenž zůstal na svobodě, podstrčil do vaku bratrů kris a listiny kapitána Gibsona. Při přelíčení je Flig obžaloval z vraždy a poukázal na důkazy (kris a listiny). Bratři Kipové byli zavřeni do věznice Port Arthur. Všichni věřili v jejich vinu, kromě pana Hawkinse. Ten se je odtamtud snažil dostat. Oběma bratrům se jednoho dne proti jejich vůli podařilo uprchnout. To je usvědčilo, že jsou opravdu vinni. Ale když se vrátili dobrovolně zpět do věznice, lidé o tom začali pochybovat.
Jednoho dne pan Hawkins zvětšil fotku pana Gibsona do životní velikosti. Nat byl u toho a chtěl svého otce políbit. Jakmile se přiblížil k jeho podobizně, uviděl v jeho očích skutečné vrahy, kterými byli Flig Balt a Vin Mod. To byl u obnoveného soudu dostatečný důkaz o nevině bratrů Kipových.
Mezi tím Flig, Vin, Len a další kumpáni ukradli jinou loď, se kterou dělali totéž, co chtěli dělat s Jamesem Cookem. Německá a anglická vláda nařídila vyslat loďstvo na jejich nalezení. Flig Balt a Len Cannon při zásahu zemřeli, Vin Mod zůstal na jednom opuštěném ostrově a ostatní byli zavřeni.
Bratři Kipové byli rehabilitováni (puštěni na svobodu) a mohli se věnovat tomu, co až do ztroskotání Willemine dělali. Pieter se věnoval obchodnictví ve své firmě a Karel se dál plavil jako kapitán lodi James Cook.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 02.11.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Děti kapitána Granta
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Paříž ve 20. století
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy, Vynález zkázy (2)
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Bratři Kipové







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)