ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Tarrová Judith (*05.08.1955)

­­­­

Král a bohyně


HLAVNÍ POSTAVY:

Hatšepsut (Hatšepsovet), Senmut, Nehsi, Thutmos II. a III., Isis, Hapuseneb

DĚJ:

Tento historický román nás zavádí do tajemného prostředí starověkého Egypta, přesněji do období vlády reformátorské královny Hatšepsuty. Kniha popisuje celý královnin pestrý život. Od jejího mládí, kdy byla podle tradice provdána za vlastního poměrně neschopného bratra, za kterého musela takřka vládnout, přes těžký porod jediné dcery, až po naprosto neslýchanou událost, kdy se Hatšepsut po smrti manžela sama nechala jmenovat králem, což v té době znamenalo naprosté znesvěcení všech zvyklostí a výsměch bohům. Tato silná, velice charismatická a dost pyšná žena se celý život musela potýkat s mnoha předsudky, které ji "ve světě mužů" pronásledovaly na každém kroku. Přesto je ale všechny svou duševní silou a schopnostmi mnohonásobně předčila. Autorka se ale neomezila jen na suchý výčet královniných ctností a schopností a příběhu dodala na osobitosti a romantice postavou písaře Senmuta. Tento neobyčejně nadaný a velice tvrdohlavý muž se seznámil s Hatšepsut už v raném dětství, kdy ji vyučoval psaní (což pro ženu té doby bylo dost nevhodné). Protože byli oba velmi zvídaví a naprosto svéhlaví, brzy se z nich stali velcí přátelé a později i tajní milenci. Senmut byl jediný, kdo doopravdy Hatšepsut rozuměl a stál při ní za všech okolností. Dokonce se stal vychovatelem její dcery a také stavitelem těch nejodvážnějších projektů, které si královna usmyslela. Jeden z něj jej však stál zdraví a později život. Senmutova smrt královnu naprosto zlomila. Na trůně sice setrvala ještě mnoho let po jeho smrti, ale nikdy se z ní už nevzpamatovala. Konec knihy je už velmi protknut mystickou atmosférou blížícího se konce, kdy proti královně mnoho lidí kuje tajné spiknutí a očekává se její brzký pád. Královna umírá na záhadnou nemoc a autorka sama neodhaluje, zda královna zemřela přirozeně a nebo s menší pomocí jedu. Vlády se poté ujímá její synovec Thutmose III., který je tak posedlý smazat z historie veškeré zmínky o své nenáviděné příbuzné, že téměř zničí většinu jejich velkolepých staveb. I přes veškerou jeho snahu se však dochová dost na to, aby nikdy nebylo zapomenuto na tuto naprosto jedinečnou a nepřemožitelnou královnu a křehkou a milující ženu, která své srdce darovala "pouhopouhému" písaři.

VLASTNÍ NÁZOR:

Nádherný historický román skvěle popisující zmatené období vlády "krále" Hatšepsut, která se reformátorsky jako první žena egyptských dějin nechala jmenovat králem. Autorka skvěle popsala její postavu, ve které se mísí typické vlastnosti faraónů, kteří byli velice pyšní, majestátní, ale i nadutí, jelikož všechno a všechny považovali za svůj majetek, s její velice rozhodnou, schopnou, ale i křehkou ženskou stránkou. Na knize je také velmi vidět, že ji napsal člověk s hlubokými znalostmi tehdejší doby. Tento historický román je opravdu napínavý a napsán přímou, ale zároveň i propracovanou formou, takže i čtenáři bez hlubších znalostí starověkého Egypta se v něm dobře orientují. V knize také nechybí mystika, uctívání bohů a posvátná úcta k tradicím, která byla té době vlastní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 28.08.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Král a bohyně
-Sloup ohně
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Judith Tarrová - Král a bohyně







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)