ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pleva Josef Věromír (*12.08.1899 - †07.09.1985)

­­­­

Robinson Crusoe (4)

Robinson byl syn obchodníka přistěhovaného z Blému. V Německu zuřila třicetiletá válka. Po několika letech se přestěhoval do Yorku. Tam se oženil, jeho žena měla dva syny. Robinson se narodil roku 1642. Dali mu jméno po matce, která byla Angličanka. Otec chtěl mít z nadaného syna státního úředníka. Robinsona dlouho nebavilo studovat. Toužil po dobrodružství námořníka. Otec byl nemocen, tak poslal Robinsona, aby vyřídil obchodní záležitosti v Hullu. Jel lodí, která plula do Londýna. Ta ztroskotala. V Londýně potkal svého krajana. Robinson si půjčil od kapitána Dubbleyho 40 liber šterlinků. Druhého dne, když psal dopis otci, požádal kapitána, aby připsal pár řádek do dopisu. Za tři dny vyplul koráb do Afriky. Uplynulo mnoho dní, když pluli. Ráno Robinsona probudilo volání: "Loď na obzoru!" Piráti je zajali. Robinson se stal otrokem Abd el Mamího. Potom ujel lodí s Xuryem. Loď ztroskotala. Xury se utopil. Robinson se probudil na pustém ostrově. Musel vyndávat z jeskyně kameny. Udělal si kalendář na kmenu stromu. Musel si vyrábět různé věci, aby mohl přežít, například luky, šípy, slunečník, mouku, chléb, svíčky, pěstovat různé rostliny. Lovil zvěř, choval kozy, šil si oblek z kozí kůže. Jednou tam ztroskotal koráb. Narazil na útes. Robinson si odnášel z korábu věci, jídlo, nábytek, našel i papouška. Dal mu jméno Andu. Procházel se po ostrově. Objevil muže, který byl mrtev. Vyl u něho pes. Robinson muže pohřbil. Pejska si odnesl, dal mu jméno Rek. Vybavil jeskyni zásobami, puškami, nábytkem, střelným prachem. Robinson vypaloval také cihly, postavil komín a udírnu. Vypaloval i hrnečky a hrnce. Jeden den přijeli na ostrov kanibalové. Měli zajatce. Rek šel s Robinsonem, který vzal dvě pušky. Kanibalové z lesa nosili dříví a chroští na ohniště. Vyvedli zajatce. Jeden se zhroutil. Druhý využil situace a utekl. Robinson se rozběhl, aby ho osvobodil, kanibal ho zpozoroval, ale Robinson ho zastřelil. Šel se zajatcem ke kalendáři, kde zjistil, že je pátek. Dal mu jméno Pátek. Naučil ho naší řeči i různým pracím. Stavěli spolu loď. Připravovali jídlo na cestu, poté vyjeli na moře. Robinson dorazil domů, šel ke strýci, který mu řekl, že jeho otec je již dva roky mrtev. Tak šel za maminkou, strýc je představil jako Angličana a jeho přítele. Angličan ví něco o vašem ztraceném synu Robinsonovi. Robinson vešel dovnitř, poklekl před matku. Matka poznala, že je to on. Robinson pracuje v otcově obchodě. Do roka se Robinson a Pátek oženili. Uplynula řada let. Robinson má syna a dvě dcery. Pátek má pět synů a žije v Robinsonově domě. V celé Anglii je teď známý yorský obchodní dům CRUSOE & PÁTEK.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: bomba555, 04.03.2007

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Věromír Pleva - Robinson Crusoe (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­