ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

    Brigda
­­­­

Tankový prapor

Hlavním vypravěčem svérázného příběhu, který se odehrává v období jaro-zima 1954, je rotný Daniel "Danny" Smiřický. Danny a ostatní členové Sedmého tankového praporu si "odkrucují" poslední půlrok své vojenské služby. Autor popisuje několik vojenských cvičení – nebo spíše pokusů o ně, boj proti tuposti velitelů a závěrečný rozlučkový večírek. Nechybí ani milostná zápletka Dannyho s manželkou jeho nadřízeného. Jedna z nezdařilejších částí knihy je bezpochyby získávání "FO" – Fučíkova odznaku. Kniha je psána hovorovou češtinou a prokládána velmi často vulgárními výrazy, a proto bývá velmi oblíbena u mládeže.

VLASTNÍ NÁZOR:

I když ze začátku se mi autorův styl moc nelíbil, po pár stránkách jsem si na hovorovou a vulgární češtinu zvykla a plně se věnovala radostem a strastem Dannyho. Já už si - jako zástupce "mladší" generace - nedokážu dost dobře představit tehdejší poměry na vojně a musím se spoléhat na rodinné historky. Protože bývají tyto historky většinou humorné (i když v době vzniku asi až tak humorné nebyly…) s radostí jsem sáhla po Škvoreckého románu. Při četbě této knihy jsem se bavila, ale zároveň jsem dokázala poznat kousek naší neblahé minulosti.

CITÁT Z KNIHY:

"Soudruhu rotný, mě sem poslal Hospodin, abych vám prej pomoh s vokopem. Ale…"
"Ta píča!" zaznělo z řidičského otvoru, a na předprseň se u něho vyhrabal podsaditý voják v zamaštěné kombinéze s desátnickými prýmky na prsou. Von si myslí, že se kvůli němu strháme. Ať si posere hlavu, kráva." Obrátil se k veliteli a řekl slušněji: "Tak co, Danny? Neříkal jsem to? Ukázkovej vokop. Dyť sem věděl, že tady je. Tady to znám jak svý hovno. Vokrouhlickej vrch sem dobyl už aspoň pětsetkrát."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: belisima, 22.04.2003

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku
Oblíbené elektronické knihy (e-books) ­­­­­

Aktuální pořadí soutěže­

  1. V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
    Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.

Server info

Počítadlo: 341 747 700
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školstvíČeský-jazyk.cz
MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)