ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Škvorecký Josef (*27.09.1924 - †03.01.2012)

   
­­­­

Sedmiramenný svícen

Vzpomínková kniha utkaná ze sedmi životních příběhů židovských obyvatel malého českého městečka.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 1964 (1. vydání). Ilustroval František Hudeček. Počet stran: 129.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Za 2. světové války a před ní v blíže neurčeném městečku K.

OBSAH:

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Kniha je rozdělena na různé příběhy, proto jsem se rozhodl, že popíšu ty nejzajímavější z nich.

Pan doktor Strass
Pan doktor Strass byl starší člověk, bydlel a měl svou ordinaci ve vile, která spíše připomínala zámek. V čekárně před jeho ordinací bylo vždy prázdno, nejvýše tři lidi. Pan doktor Strass jezdil v otevřené, nejméně šest metrů dlouhé Lancii. Ve čtvrté třídě dostal vypravěč zápal plic, po vyléčení žloutenku a znovu zápal plic a pohrudnic. Bylo to s ním tak špatné, že mohl umřít, střídalo se vědomí a nevědomí s hroznými sny. Pan Strass ho zachránil novým lékem z Londýna, což byly pravděpodobně penicilínové injekce. Poté co přišel Hitler, musel vypravěč přestat chodit k panu Strassovi a začal chodit k panu doktorovi Labskému, kam ale moc nechodil, neboť založil kapelu a na nemoci přestal myslet. Když po nějaké době potkal pana Strasse, nesl si vypravěč saxofon a pan doktor se zeptal, co to je. A po odpovědi se zarazil, chtěl asi říci něco o tom, že to nedělá dobře vypravěčovým průduškám, ale nedořekl to, protože už do toho podle hitlerovských nesmyslných vyhlášek neměl co mluvit. Pak se vypravěč dozvěděl, že pana Strasse oběsili v Terezíně, protože prý nepozdravil nějakého esesáka.

Pan učitel Katz
Když vypravěč chodil do třetí třídy, začal se učit němčinu u pana učitele Katze, jenž bydlel v Židovské ulici a učil židovské náboženství a rovněž byl kantorem v synagoze.
Pan učitel učil vždy v kuchyni a jeho žena poslouchala. Jak se vypravěč postupně učil, přešel od učení slovíček na pohádky. Když začala válka, chodil vypravěč k panu Katzovi nadále, i když už němčinu dobře uměl, a povídali si o situaci. Až jednou se v novinách objevil anonymní článek o tom, že otec vypravěče posílá svého syna k Židovi na němčinu, a proto musel vypravěč přestat chodit. Poté co otce vypravěče za židumilstství zavřeli do koncentráku, potkal vypravěč pana Katze na náměstí a na truc s ním šel až k učitelově domu přes celé náměstí. Naposledy viděl vypravěč pana Katze před transportem.

Eine kleine Jazzmusik
Když vojáci vymazali svobodu z Evropy, tak vypravěč s partou objevil jazz. V Nakoncovic vile si dokola pouštěli první desku s jazzem, jakou kdy slyšeli. Pak Pavel Nakonec, alias Paddy, vymámil na otci jazzovou trubku. V roce čtyřicet se jim podařilo sestavit swingovou kapelu se zpěvačkou Suzi Braunovou. Proti jejich koncertu se ale spikli všichni, co mohli, ředitel místního gymnázia pan Czermak i Regierungskommissär Kühl. Kapela pořádala koncert jako pražská skupina Maskovaní bandité, pana ředitele poslali zfalšovaným dopisem na předávání cen svatováclavské orlice v Praze, a tak se koncert mohl konat. Na koncertě hráli skladby černošských skladatelů pod jinými jmény. Sice hráli v maskách, ale byli prozrazeni. Paddy dopadl nejhůře, zastřelili ho na Pankráci, všichni ostatní byli vyloučeni ze škol na území protektorátu. Suzi Braunová zabila pana Bronzorypa, který je udal, a spáchala sebevraždu.

HLAVNÍ POSTAVY Z VYBRANÝCH POVÍDEK:

pan Strass - obětavý židovský doktor, který pro zdraví svých pacientů udělal vše; byl to starší pán se zrzavými vousy, asi byl poměrně zámožný
pan Katz - hodný pan učitel němčiny; žil poměrně skromně, měl cukrovku
Paddy (Pavel Nakonec) - kapelník swingové kapely místního gymnázia, skvělý trumpetista a zakladatel kapely; měl rád Suzi Braunovou, která ho nakonec pomstila

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, je napínavá, nedá se od ní odtrhnout. Zajímavě popisuje život na "maloměstě" za války a osudy tamějších Židů. Jak se dá z tématu usoudit, není veselá, nýbrž smutná. Doporučil bych ji všem, kteří se alespoň trochu zajímají o historii.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Mozek97, 19.05.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Škvorecký - Sedmiramenný svícen

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­