ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stroud Jonathan (*27.10.1970)

­­­­

Amulet Samarkandu (Bartimaeova trilogie)

Příběh se odehrává v Londýně. To je hlavní město kouzelnického impéria. Samozřejmě zde vládnou mágové, a takzvaní plebejové (lidi bez kouzelnických schopností) mají jen podřadné funkce. Sami kouzelníci nejsou tak mocní, ale dokážou ovládat mocné démony, kteří jsou jim velmi užiteční. Jsou to, v sestupném pořadí podle své moci a hrůzy, kterou vzbuzují: máridi, ifríti, džinové, folioti a šotci. Hlavní postavou je Nathaniel. Je to docela obyčejný čarodějnický učeň ve věku 12 let. Velmi rychle se učí a žije si docela bezstarostný život. Jeho mistr je pan Underwood.
V knížce vystupuje také Bartimaeus. Je to hodně výkonný, pět tisíc let starý džin. Tito démoni dokáží vytvářet různé iluze, detonace a další způsoby útoku, dokáží se stát neviditelnými a dokáží vidět na více rovinách. Člověk vidí pouze v jedné rovině. Démonům to umožňuje prohlédnout iluzi. Čím víc ovládá dotyčný démon rovin, tím je pro něho snadnější oklamat ostatní. Bartimaeus ovládá sedm rovin. To už je celkem hodně.
Kouzelníci si povolávají démony pomocí složitých zaklínadel a démoni je musí poslouchat. Problém však je, když kouzelníkovo rodné jméno démon zná. Proto si kouzelníci ve 12-ti letech opatří nové oficiální jméno. Nathaniel si žije klidný život, ale jednoho dne k nim domů přijde Simon Lovelace. Nejdříve je to normální návštěva, ale poté se Lovelace začne vyptávat na kouzelnické otázky, které se Nathaniel ještě nemohl učit. On je ale překvapivě všechny správně zodpoví a to včetně povolávacích slov. Lovelace je naštvaný a začne ho pomlouvat. Jeho to naštve a řekne mu, že jenom neumí prohrávat. To je to nejhorší, co mohl udělat. Simon na něj pošle svého šotka a ten ho krutě zmlátí. Navíc jeho mistr pan Underwood se ho vůbec nezastane. Místo toho to udělá Nathanielova oblíbená učitelka. Underwood je vyhodí.
Nathaniel se chce pomstít. Povolá šotka, který bude Simona sledovat. Nathaniel brzo zjistí, že Lovelace dostal mocný magický předmět, na kterém mu moc záleží - Amulet Samarkandu. Ten pohltí veškerou magickou sílu, která je vržena proti jeho nositeli. Nathaniel tedy povolá dalšího démona a to je Bartimaeus. To už není ubohý šotek, ale mocný džin. Nařídí mu, aby ukradl Amulet Samarkandu z domu Simona Lovelace. To se džinovi podaří, ale potká se tam se svými dávnými nepřáteli Džáborem a Faquarlem, kteří mu úkol dost znepříjemní.
Potom se vrátí a úlovek chce Nathanielovi předat, ale ten mu přikáže odnést a schovat Amulet v mistrově pracovně a okamžitě se vrátil za ním. Džin poslechne. Amulet dá na správné místo a jde za Nathanielem. Ale na to ho zavolá paní Underwoodová. Jelikož je mu teprve jedenáct, je Bartimaeovi jasné, že je to jeho rodné jméno. To je pro Nathaniela průšvih. Démon teď může vzdorovat jeho útokům a má daleko větší šanci sám zaútočit. Příkazy však stále poslouchat musí. Mladý učeň mu hned jeden dá. Musí sledovat Simona Lovelace. Mezitím vymýšlí, jak udělá, aby Bartimaeus zůstal pod kontrolou.
Nakonec vymyslí, že Bartimaea kouzlem uvězní do tabatěrky, ale tím způsobem, že kouzlo načasuje až na příští měsíc. Když ho džin zabije, on nebude moci kouzlo deaktivovat a Bartimaeus tak bude na věčnost uvězněn. Docela dobrý nápad. Bartimaeus tedy jde plnit další učňův rozkaz. Zjistí, že Lovelace po jeho krádeži zlepšil ostrahu svého sídla a tak by nebyl dobrý nápad dostávat se dovnitř. A tak čeká a čeká nedaleko domu na příležitost.
Najednou zahlédne kurýrního šotka. Nese dvě obálky. Bartimaeus ho přepadne a obálky mu sebere. Když si jejich obsah přečte, zjistí, že jeden je pro pana ministra. Pouze typické podlézavé řeči, ale ten druhý už byl lepší. Simon si v něm domlouval schůzku. Dopis byl bez podpisu, bez oslovení a bez přesného určení času. Schůzka byla až večer. Barimaeus se proto zeptá, s kým si Lovelace nejčastěji dopisuje. Šotek už je trošku zmlácený a navíc uvězněný pod kamenem, a tak rád na všechny otázky odpoví. Vypadá to, že nejčastěji si mág dopisuje s panem Pinnem a Schylerem. Pinnovi patří největší starožitnictví v Londýně a Schyler je Lovelacův bývalý mistr. Džin se rozhodne, že půjde starožitnictví prozkoumat a něco o Pinnovi zjistit. Pinn má věrného sluhu Simpkina. Je to démon nižšího druhu a je posedlý svým pánem. Místo aby mu šel po krku, tak se ho pořád snaží chránit.
Bartimaeus si počká, až Pinn odejde na oběd a pokusí se od Simpkina získat nějaké informace o Amuletu. Samozřejmě má podobu šotka, protože s mocným džinem by si Simpkin asi nepopovídal zrovna s nadšením. Když to konečně vypadá, že se džin něco dozví, přijde Pinn. Bartimaeus musí zmizet. To však není lehké. Pinn se za každou cenu snaží zadržet ho, ale nakonec se Bartimaeovi podaří z obchodu uniknout. Hned na ulici ho však zadrží vládní ifrít. Džin je odvezen do Toweru a podroben výslechu. Bartimaeus naštěstí při pomyšlení na tabatěrku, která leží někde na dně Temže, nic neřekne.
Lovelace se dozví, že za krádeží Amuletu nejspíš stojí právě tento džin a pošle své dva džiny Faquarla a Džábora, aby mu ho přivedli. On ho pak vyslechne. Džinové se do ostře střežené pevnosti nakonec dostanou a Barmaea osvobodí, ten jim však uteče. Mezitím pan Underwood zjistí, že Nathaniel ve svém pokoji tajně povolával nějakého démona. To ho rozhořčí, protože Nathaniel nic takového dělat nesmí. V tu chvíli na dveře zaklepe Simon Lovelace. Underwood tedy kluka zamkne do komory a jde přivítat hosta.
Lovelace se okamžitě domáhá po Amuletu. Starý chudák Underwood vůbec netuší, o co jde. Simon ho tedy donutí, aby mu ukázal pracovnu. Okamžitě Amulet najde.
V tom okamžiku dorazí Bartimaeus za Nathanielem. Tomu je jasné, co se děje. Džin ho osvobodí a proti jeho vůli Nathaniel doběhne do pracovny pana Underwooda. Myslí si, že když se k činu přizná, zachrání tím mistrovi život, ale tím se krutě zmýlí. Simon přikáže svému džinovi Džáborovi, aby dům vypálil do základů a zabil všechny obyvatele domu. To se mu povede pouze částečně. Nathaniela včas zachrání Bartimaeus, ale Underwoodovi jsou oba mrtví.
Nathaniel a Bartmaeus se skryjí někde na okraji Londýna. Naplánují, že džin Nathanielovi pomůže pomstít se Lovelacovi a on ho poté za odměnu propustí. Když si Lovelace bral Amulet z Underwoodova domu, prozradil, že ho potřebuje na něco velkého, co se stane během pár dní. Učeň zjistí, že se zanedlouho bude konat politická konference. Bude tam několik stovek nejvýznamnějších mágů. Ta se navíc koná v panství jedné lady, která byla v poslední době s kouzelníky úzce v kontaktu. Lovelace určitě hodlá provést něco tam.
A tak se vydají do zmiňovaného panství. Během několika hodin se dostanou dovnitř převlečení za hokynáře. Bartimaeus a Nathaniel se rozdělí. Učeň cestou narazí na Simonova věrného sluhu, ale naštěstí si s ním poradí. Poté se s džinem setká a oba se dostanou do hlavního sálu, kde začíná konference. V průběhu této sešlosti se pod nohama přítomných změní podlaha na povolávací pentagram a Lovelace pomocí Povolávacího rohu povolá mocného démona z Onoho světa. Nikdo nemůže přežít. Pouze Lovelace, protože má Amulet.
Naštěstí se však nakonec Nathanielovi za pomocí džina podaří Lovelace zastavit a pomocí jeho rohu a zapuzovacího zaklínadla vrátit démona zpět kam patří. Z mladého učně se stane vážený kouzelník a je mu přidělen nový mistr. Tou se stane mocná žena Jessica Whitwellová. Bartimaeus je propuštěn.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Michal Marek, 04.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Amulet Samarkandu (Bartimaeova trilogie), Amulet Samarkandu (Bartimaeova trilogie) (2)
-Golemovo oko (Bartimaeova trilogie)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jonathan Stroud - Amulet Samarkandu (Bartimaeova trilogie)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­