ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Jonasson Jonas (*06.07.1961)

­­­­

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Alan Karlsson, obyvatel domova důchodců v jednom švédském městečku, se v den svých stých narozenin rozhodl zmizet. Protože však celý jeho minulý život byl velmi pozoruhodný, ani jeho útěk nebude zcela běžný a dotkne se mnohých.
Bláznivý příběh Alanova útěku prokládá Jonas Jonasson neméně barvitou historií jeho minulého života a také šílených, ale zcela reálných zákrutů světových dějin 20. století, jichž byl Alan nechtěným hybatelem. Jako amatérský, ale špičkový odborník na výbušniny prožil Alan velmi vzrušující život, ve kterém se obtiskly téměř všechny vrcholové momenty dějin, jež svým nenápadným, ale naprosto zásadním způsobem ovlivnil. Podobně jako Forrest Gump se i Alan, aniž by o to usiloval, setkával s vrcholnými představiteli celosvětové politiky, a většinou se s nimi i spřátelil, a to přesto, nebo právě proto, že se o politiku nikdy nezajímal. Toto přátelství se pak většině osobností stalo osudným... Nyní však je Alanovi již sto let a právě se rozhodl, že odejde z domova důchodců. Náhodou se mu cestou podaří odcizit kufr, ve kterém kurýr drogového gangu převáží platbu. V tento moment se rozpoutává klasická "road movie". Po Alanově stopě jde nejen gang, ale i policejní komisař, jenž má záhadu starcova zmizení vyřešit. Alan se však postupně dává dohromady s několika svéráznými osobami a pomocí šílených náhod, jimž občas jemně napomáhá, se skupince daří zločineckých i jiných pronásledovatelů zbavovat. Svět tak může očekávat další Alanův zásah.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Panteon v Praze roku 2016. Ze švédského originálu Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann přeložil Zbyněk Černík. Počet stran: 397.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Autor knihy, Jonas Jonasson, pochází z jihošvédského města Växjö. Vystudoval švédštinu a španělštinu v Göteborgu a začal působit jako novinář. Založil dokonce svou mediální společnost (OTW), ale jelikož trpěl syndromem vyhoření, společnost prodal a přestěhoval se do Södermanlandu. Po svatbě a rozvodu se znovu přestěhoval - nejdříve do Švýcarska a nyní žije na ostrově Götland. Doposavad publikoval tři knihy. Nejnovější z nich, Zabiják Anders (Mördar-Anders och hans vänner: samt en och annan ovän), byl vydán v roce 2015. O dva roky dříve vydal svou druhou knihu s názvem Analfabetka, která uměla počítat (Analfabeten som kunde räkna). Jeho debutovou knihou se v roce 2009 stal právě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann). [1]

OBSAH A RECENZE KNIHY:

Jak již název knihy napovídá, Alan Karlsson vylezl z okna. Ono okno se nacházelo v malmköpingském domově důchodců a Alan se jím vysoukal ven, aby nemusel na oslavu svých narozenin. Ten den mu totiž bylo právě sto let.

Alan vyrazil, ani nevěděl kam, ale nohy ho donesly až na autobusové nádraží, odkud vyrazil prvním spojem pryč. Ještě na nádraží se mu ale náhodou povedlo ukrást kufr jednoho mladíka, jenž šel na záchod.

Na svém útěku se Alan postupně seznámí s novými přáteli, ale zároveň se ho snaží najít i policie, která vyšetřuje staříkovo zmizení, a také motorkářský gang Never Again, protože v onom ukradeném kufru právě tento gang převážel padesát milionů švédských korun!

S neskutečnou dávkou štěstí se skupince, která se okolo Alana utvořila, podaří všem pronásledovatelům uniknout. Nakonec se však spřátelí i s policejním komisařem a vůdcem Never Again.

Autor v tomto románu líčí Alanovu neuvěřitelný příběh útěku z domu důchodců s obrovským nadhledem a vtipem. Dbá na detaily, a přestože se to zprvu nezdá, sled šílených příhod nemá jen prvoplánově pobavit, ale všechny spolu tvoří promyšlený a ucelený příběh. V každé druhé kapitole se vyprávěním prolínají retrospektivní "okénka", která popisují Alanův dlouhý život.

Knihu bychom mohli zařadit do žánru severských detektivek k autorům jako je například Jo Nesbø. Jonasson totiž píše s podobným smyslem pro detail a neobtěžuje se s jazykovými kudrlinkami. Ve vyprávění jsou sice zachyceny maličkosti, které pomohou čtenáře vtáhnout do děje, ale autor situaci už dál nehodnotí. Dalším faktorem, jenž přiblíží děj čtenáři a rovněž se často objevuje u severských detektivek, je spousta přímé řeči a spousta černého humoru.

Autor nejenže vypráví akční a humoristický příběh jednoho muže, ale zároveň zábavnou formou rekapituluje dění minulého století a čtenáře donutí dozvědět se něco o tom, co se to vlastně ještě docela nedávno ve světě dělo. Alan Karlsson je totiž takovým švédským Forrestem Gumpem nebo českým Švejkem, u něhož dokonce Jonasson hledal inspiraci. [2]

Jelikož Alanovi oba rodiče umřeli, když byl ještě dítě, musel se o sebe starat sám. Začal vydělávat v továrně na dynamit, a právě výbuchy se staly celým jeho životem. Přestože ukončil školu ve 3. třídě, nebyl hloupý a vymýšlel, jak vyhazovat věci do vzduchu co nejefektivněji. Přestože byl chytrý a vynalézavý, jeho zájmy tím končily. Na ostatní věci neměl žádný názor a navíc ho v nápravném zařízení vykastrovali, takže ani neměl touhu po ženách. Asi právě proto tak šťastně proplul všemi historickými událostmi 20. století a setkal se s nejvýznamnějšími osobami, které právě tyto události ovlivnily.

Díky jeho zálibě ve výbuších se s přítelem dostal do španělské občanské války na stranu komunistů, pro které vyhazoval mosty do povětří. Nechtěl však nikoho zabíjet, a tak jednou zachránil generála Franca a dostal se na druhou válčící stranu. Jelikož ve Švédsku neměl rodinu ani majetek, toulal se dál po světě. Ze Španělska se dostal do Ameriky, kde pomohl sestrojit atomovou bombu a potykal si i s prezidentem Trumanem. Z Ameriky plul do Číny, kde měl v občanské válce pomáhat Kuonmitangu, ale ze soucitu zachránil ženu Mao Ce-tunga. Z Číny musel domů pěšky. Cestou překonal Himaláj a v Teheránu zmařil atentát na Churchilla, s nímž se pak také seznámil. Doma se dlouho neohřál, protože ho pozvali do Ruska, aby jim pomohl sestrojit atomovou bombu. To ale odmítl, protože mu na večeři přišel Stalin nesympatický, načež ho odvezli do vladivostockého gulagu. Tam se seznámil s tupým bratrem Alberta Einsteina, se kterým vypálili Vladivostok do základů a v převlečení se dostali do KLDR za Kim Ir-senem a Mao Ce-tungem, který byl v Pchjongjangu na návštěvě. Mao Alanovi pomohl jako odměnu za záchranu jeho ženy a s nemalou výslužkou jim zajistil dovolenou na Bali. Z Bali odjel do Francie, kde pomohl odvrátit komunistickou revoluci tím, že objevil ruského tajného agenta. Díky tomu vyrazil jako agent CIA do Ruska, kde s Jurijem Popovem odvrátili třetí světovou válku, protože falšovali zprávy o velikosti ruského arzenálu. Domů do Švédska se dostal až po pádu východního bloku. Tam si koupil domek a začal žít jako normální důchodce, ale jen do té doby, kdy jako pomstu vyhodil lišku, která mu zakousla kocoura, do vzduchu, stejně tak jako celý svůj dům. A tak nakonec skončil v domově důchodců.

Jak je vidět, Alana vůbec nezajímala politika, ani to, v jakého boha člověk věří. Nezajímaly ho dokonce ani ženy. Lidi hodnotil podle chování a ne podle jejich politického názoru. Ke všem se choval stejně. Na obou stranách - jak mezi komunisty, tak mezi kapitalisty - totiž dokážou být lidé zlí a sobečtí, ale i dobří a přátelští, jen se jim člověk nesmí znechutit na první pohled tím, že stojí na opačné straně politické bariéry. Lidé by se spíše než na nálepku měli zaměřit na to, jak se člověk chová.

Přestože se v celém příběhu vše točí jen okolo Alana, v hlavní dějové linii, jež popisuje Alanův útěk, se objevují další postavy. Jedním z nich je Julius, kterého Alan potkal na svém útěku jako prvního. Julius je starý zlodějíček a nikdy se neživil ničím poctivým, ale s Alanem si rychle padli do oka, jelikož si oba rádi přihnou něčeho ostřejšího. K nim se jako další člen do party přidal věčný student Benny, jenž po celý život nedělal nic jiného, než že studoval různé obory, ale ze žádného nesložil zkoušku...

Na motivy knihy Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel byl v roce 2013 natočen stejnojmenný film švédského režiséra Felixe Herngrena. Snímek je velmi dobře hodnocený a získal nominaci na Oscara v kategorii Makeup.

ZDROJE:

[1] Jonas Jonasson. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2017-06-05]. Dostupné z: cs.wikipedia.org/wiki/Jonas_Jonasson
[2] Švédský spisovatel Jonas Jonasson: Ovlivnil mě Švejk. Novinky.cz [online]. Borgis, 2003- [cit. 2017-06-05]. Dostupné z: novinky.cz/kultura/279172-svedsky-spisovatel-jonas-jonasson-ovlivnil-me-svejk.html

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dandy, 22.11.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jonas Jonasson - Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)