ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jonasson Jonas (*06.07.1961)

­­­­

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2)

Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, jenž se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Panteon v Mladé Boleslavi roku 2012 (1. vydání). Ze švédského originálu Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann přeložil Zbyněk Černík. Počet stran: 398. ISBN: 978-80-87697-00-9.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Jonas Jonasson je švédský spisovatel a novinář. Pracoval jako novinář, šéf mediální služby a producent švédské televize. Po mnoha letech trpěl syndromem vyhoření a zcela otráven ze své práce se rozhodl v roce 2015 zcela změnit svůj životní styl. Přestěhoval se do Švýcarska, kde napsal a vydal knihu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2009 - Švédsko; 2012 - Anglie, ČR). Kniha se ihned stala bestsellerem a byl podle ní natočen i stejnojmenný film (2013, režie Felix Herngren).
Dalšími Jonassonovými díly jsou Analfabetka, která uměla počítat (2013), příběh černošky Nombiko, která sestrojí atomovou bombu a spolu s ní se přestěhuje z Jihoafrické republiky do Švédska, a Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel), jeho nejnovější a poslední kniha vydaná v roce 2015.
Ve svých dílech se inspiroval českým Švejkem, což sám přiznává. Všechny jeho knížky mají rovněž spojení s rodným Švédskem.

O KNIZE:

V poslední době se ozývá stále více lidí, kteří volají po školské vzdělávací reformě v České republice. Rovněž by se našlo i velké množství studentů, kterým výuka na českých školách nevyhovuje. Jedním ze způsobů, jak zatraktivnit výuku dějepisu na střední škole, je s nadsázkou kniha Stoletý stařík. Mnohem zábavnějším stylem než učebnice dějepisu provádí čtenáře nejdůležitějšími událostmi posledních sta let. Je pravda, že občas by se některé výklady od toho učebnicového lišily, ale to nemění nic na faktu, že během 400 stran se čtenář seznámí se všemi historickými postavami, které 20. století výrazněji ovlivnily.

Humoristický román vypráví příběh švédského muže, Alana Karlssona, od jeho narození až do konce života. Alanovi se během života podařilo neuvěřitelné - potkal se téměř se všemi osobnostmi dvacátého století, které nějak posunuly chod dějin.
Vše začalo už jeho otcem, který byl zatvrzelý revolucionář, i přestože mu bylo jedno, za co právě demonstruje. Díky svému koníčku se Alanův otec nedožil příliš vysokého věku a svou pošetilostí udělal z Alana po odchodu jeho matky sirotka. S tím se však mladý Švéd dokázal znamenitě vypořádat. I on sám měl zajímavého koníčka - jeho největší zábavou bylo vyhazování věcí do vzduchu. Dopracoval své hobby až na takovou úroveň, že se mu podařilo vynalézt ve službách americké armády jadernou zbraň. Jelikož však ze všeho nejvíce nesnášel politiku a mocenské spory mu byly zcela ukradené, předal své znalosti rovněž Sovětskému svazu.
Výčet osobností, které Alan během života potkal, zachránil, zabil nebo kterým nějakým způsobem pomohl, by byl vskutku dlouhý.

Zajímavý je zejména fakt, že nic z toho Alan neplánoval. Pouze se vždy připletl do cesty. Osud si s ním pohrával a přehazoval jeho postavu mezi světovými vládci, zatímco Alan si žil dle mota "všechno je tak, jak je a bude tak, jak bude." Absolutně ho nezajímalo, co svými činy způsobí a už vůbec jej netrápilo svědomí, kolik lidí připravil o život. Přesto není krutý. Jen zcela apatický. Prochází životem a nedělá si žádné starosti, nic neplánuje ani nevypočítává a klidně si užívá svého bytí. Je to svým způsobem velmi osvobozující.
Když potkal cestovatele, kteří mířili přes Kavkaz, změnil své plány a vydal se s nimi. Když nechtěně zachránil generála Franca, přidal se k jeho službám, i když do té doby proti němu bojoval. Jednoduše si nic nedělá ze změn, každou příležitost chytí a drží se jí, dokud se mu to hodí.
Přesto mi nepřijde chytrý, možná by se dalo až říct, že je úplně naivní a hloupý. Má však štěstí a rovněž vysoké znalosti a zkušenosti.

V příběhu se nachází dvě hlavní linie. Jedna sleduje počínání Alana na útěku ode dne, kdy se dožil svých sta let a v té druhé mezitím čtenář sleduje celý Alanův neuvěřitelný - a to doslova - život. Tato forma je velmi neobvyklá, ale střídání dvou linek příběhu po kapitolách mě doslova nadchlo. Jak jsem již psal na začátku, hlavním účelem knihy je pobavit. A to se opravdu daří! Stoletý stařík se dostává do neuvěřitelných situací a vždy z nich vtipně vypluje dále.
Ještě více humoru autor dokáže předat způsobem, jakým je kniha napsána. Hraje si s jazykem a využívá vtipná slovní spojení. Za jazykovou stránku patří rovněž velká pochvala překladateli, jelikož text je opravdu výborný. Rovněž oceňuji, že příběh je založen na skutečných událostech v historii a autor je chytře využívá pro svůj příběh.

VLASTNÍ NÁZOR:

Příběh mě zcela pohltil a kniha mě nadchla. Text plný inteligentního slovního i situačního humoru se čte jednoduše a strašně rychle. Přestože kniha je zejména humoristická, svým způsobem je i poučná, jelikož si čtenář osvěží spoustu historických postav. Alan Karlsson by se určitým způsobem dal přirovnat k českému Cimrmanovi tím, že obě dvě postavy v historii mají zcela nezastupitelné místo a jsou autory množství vynálezů a nacházeli se u velkého množství historických událostí.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Jakub Hájek, 25.04.2018

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Jonas Jonasson - Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­