ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

Ryzáček (2)

Dojemný příběh o přátelství chlapce a jeho poníka. Malý Jody snil o tom mít svého vlastního koně. Velmi pilně pomáhal svému tatínkovi na ranči a byl za svou snahu odměněn. Nebyl to kůň, ale docela malý poník. O své rezavé hříbátko se Jody staral s upřímnou láskou, jenže netušil, jak je jejich štěstí křehké...

Chlapec Jody - vyrůstající na kalifornském ranči mezi ustaranou matkou, přísným otcem, čeledínem a kamarádem, velkým znalcem zvířat Billy Buckem a spoustou zvířat - dostane jednoho dne poníka. Ryzáčka si pojmenuje Gabilan.
Jeden den velmi pršelo. Gabilan se nemohl schovat do stáje a velmi nastydl. Billy se ho snažil uzdravit, ale marně. Poník stále více chřadl, až umřel.
Jody byl během poníkovy nemoci i po ní velmi smutný. Otec mu proto slíbil, že až se klisně Nelly narodí hříbě, Jody jej dostane.
Jednou na ranč přijede starý paisano Gitano, který tvrdí, že se zde narodil a že zde chce také umřít. Jodyho otec mu dovolí u nich jednu noc přespat, pak že musí jít pryč. Další ráno Gitano (i s koněm Easterem) zmizeli - Jody spatřil večer malou tečku na vysokých horách obklopujících lesy a ranč, ve kterém žili. Pojala ho prudká touha poznat ty tajemné hory.
Při porodu si Nelly lehla na špatný bok - Billy věděl, jak moc Jody po koníkovi touží, a proto aby klisna porodila, ji zabije, rozpáře břicho a vyndá hříbě. Jody byl u toho, a i když ho Billy na tu chvíli poslal za dveře, stejně potom viděl a slyšel klisnu.
Jednoho dne na ranč přijel dědeček, který rád vypráví, jak vedl houfy lidí přes planiny, oceány, ...
To vše Jodyho láká - tajemné, nebezpečné, uzavřené hory a dobrodružství, jako vyprávěl dědeček. Asi jako statisíce podobných chlapců na celém světě.

VLASTNÍ NÁZOR:

Mám Steinbecka ráda, a Ryzáček se mi také líbil. Je psán velmi poutavě, v silně melancholické náladě.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: lenos, 23.05.2008

    Bohemia Institut
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - Ryzáček (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­