ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

O myších a lidech


Z ang. originálu: Of Mice and Men
1. vydání: The Continental book company, Stockholm/London, 1945
Přeložil: Vladimír Vendyš

Kniha vypráví o mentálně narušeném Lenniem, který hrozně rád osahává hebké věci, ale neuvědomuje si při tom svou sílu a tak jeho zvířátka většinou intenzívní hlazení dlouho nevydrží, a také jeho příteli Georgovi, spolu se kterým chodí za prací. Mají v plánu si jednou zařídit vlastní malé hospodářství a když se na novém ranči seznámí s mrzákem Candym, rozhodnou se, že si ho hned příští měsíc společně koupí. Lennie se hlavně těší na to, že bude moct opatrovat huňaté králíky. Syn majitele ranče, Curley, se strašně rád pere a snaží se vyprovokovat velkého Lennieho k souboji. Lennie, aniž by chtěl, mu při tom úplně rozdrtí ruku. Curleyho žena se Lenniemu pořád vnucuje. Když pak jednou Lennie nechce pustit její hebké vlasy, začne křičet a vyděšený Lennie jí nechtěně zlomí vaz. Uteče z ranče k tůňce, kde se má setkat s Georgem, kdyby se něco stalo. Muži z ranče chtějí Lennieho zlynčovat a George vidí, že přítele už asi neuchrání. Jde k tůňce, vypráví Lenniemu o jejich budoucím hospodářství a při tom ho střelí do týla tak, aby zemřel rychle a bezbolestně.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Eva, 06.03.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - O myších a lidech

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­