ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Steinbeck John (*27.02.1902 - †20.12.1968)

­­­­

Na východ od ráje

Adam Trask vyrůstal na farmě v Connecticutu spolu s nevlastním bratrem Charlesem pod přísnou rukou svého otce Cyruse. Již samotná výchova připomínala vojenský dril. Zvláštní vztah, jenž mezi oběma bratry panoval, byl zásadně ovlivněn právě jejich otcem.
Klidného a značně naivního Adama otec neustále ponižoval a trestal. Sebevědomý a násilnický Charles, pravý opak Adama, cítil, že Adama má otec přeci jenom více rád, a proto bratra nenáviděl. Jedné noci se ho dokonce pokusil zabít.
Cyrus Adama pošle na vojnu a sám se odstěhuje do Washingtonu. Charles zůstává na farmě sám. Adam nastoupí k jezdeckému oddílu a na západě bojuje s Indiány. Na vojně stráví pět let, nechce se ale vrátit domů, a tak se opět přihlásí ke svému pluku. Setkává se se svým otcem, z něhož se stal velký a zámožný pán. V nitru duše opuštěný otec chce, aby u něho syn zůstal, ale on odmítne. Bylo to jejich poslední setkání.
Charles, jenž se na bratra těšil, ještě více osaměl. Svědomitě se stará o farmu, která pod jeho rukama jen vzkvétá, ale žije neuspořádaným životem. Bratři se vzájemně odcizili.
Po skončení služby u pluku se Adam na zdařbůh protlouká světem jako tulák. Na rodnou farmu se vrací v okamžiku, kdy jim zesnulý otec odkázal jmění, o které se nepřičinil poctivým způsobem.
Do již tak komplikovaného vztahu obou bratrů vstoupí dívka, Cathy Amesová. Cathy, cítící se povznesena nad ostatní lidi, zdánlivě vtělená nevinnost, umí obratně manipulovat s lidmi ve svém okolí, je nepochopitelnou stvůrou až do úplného konce. V dětství zavraždila své rodiče a utekla s penězi z otcova podniku. V Bostonu se začala živit jako prostitutka u kuplíře pana Edwardse, který se do ní beznadějně zamiloval. Záhy však dala Cathy Edwardsovi poznat svou pravou tvář a on se ji pokusil zabít.
Cathy na pokraji smrti nalézají Traskovi na prahu svého domu. Adam se o ni obětavě stará, nicméně Charles vnitřně cítí, že Cathy nemá čistou duši. Adam se do Cathy slepě zamiluje a tajně se vezmou. Odchází se svou ženou od Charlese, jenž mu prorokuje, že ho Cathy zničí, do Salinaského údolí začít nový život. Životní cesty bratrů, kteří k sobě nemohli najít cestu, se definitivně rozchází.
V Salinaském údolí žije početná rodina Samuela Hamiltona. Samuel, otec devíti dětí, věčný snílek a hlava plná nápadů, podstatně zasáhne do Adamova života. Adam chce vytvořit z koupeného ranče nejkrásnější místo na zemi, svůj "ráj". Je zcela zaslepený láskou ke Cathy, že ani nevnímá její nechuť k ranči, k němu samému i ke svému těhotenství. Nemá ani tušení o jejím pokusu o potrat a sebevraždu.
Bez zájmu porodí Cathy dvojčata – chlapce. Nechce dále zůstávat, a Adama, bránícího jí v odchodu, postřelí. S jejím odchodem, jako by v Adamovi cosi zemřelo. Na dlouhé roky se uzavřel před světem. Dvojčata jako by neexistovala. Starost o ně přebírá Lee, čínský kuchař, starající se o domácnost, další pro Adama velice blízká osůbka. Dobrosrdečný Samuel a Lee chlapcům konečně dají jména - Aron a Caleb.
Mezitím Cathy, vystupující pod smyšleným jménem Kate, začne pracovat v Salinas ve veřejném domě u Faye. Důvěřivá Faye ji přijme za dceru a zahrne ji do poslední vůle. A to je impuls pro Cathy, která se nezastaví opravdu před ničím. Začne Faye podávat dávky strychninu a pomalu ji zabíjí. Po její smrti se Cathy ujímá vedení podniku.
Samuel zestárl, opouští milované Salinaské údolí, aby navštívil své děti s rodinami (jako první rodinu Olive Steinbeckové, spisovatelovy matky). Ví, že se do údolí již nikdy nevrátí. Teprve nyní Adamovi prozradí, kde Cathy žije. Jako Adamův přítel, jako jeho spása, mu tímto strhává slepeckou pásku. Po Samuelově pohřbu Adam navštíví Cathy, aby si ujasnil, že k ní nic necítí. A opravdu, necítí absolutně nic. Konečně je osvobozen a může začít znovu žít. Stěhuje se s dvojčaty do Salinas, aby se chlapcům dostalo vzdělání.
Mazánek Aron, příliš podobný Adamovi, má na střední škole známost s Abrou Baconovou. Caleb, povahově spíše blízký Charlesovi, plný neklidu, hledajíce sebe sama, na bratrův vztah žárlí. Touží po otcově lásce, které se mu nedostává, narozdíl od bratra Arona, na něhož je otec pyšný. Calebovo nitro stravuje věčný svár dobra a zla, hnán rostoucím neklidem, se toulá nočními ulicemi, až při jedné potulce odhalí skutečnost, že matka žije.
Propuká první světová válka. Aron má nastoupit na vysokou, když je Caleb otcem nechtěně raněn a bezmyšlenkovitě Aronovi prozradí pravdu o matce. Citově zlomený Aron dobrovolně narukuje.
Za Aronovy nepřítomnosti Abra začne pochybovat o jejich vztahu. Pochopí, že její láska je pryč a sblíží se s Calebem. Cathy vychází pokus o sebevraždu. Zemře po požití prášků. Spletené nitky osudu se rozplétají. Aron padne a Adama následně ranní mrtvice. Caleba pronásledují výčitky svědomí, když si uvědomí, co způsobil.
Lee prosí Adama, aby svému synu požehnal, odpustil a osvobodil ho od ničivé sebetrýzně. Umírající Adam z posledních sil vyřkne ono zlaté slovo, ono "timšel" a odpouští, protože každý člověk má možnost volby, je jen na něm, jaký osud si zvolí.
Otec se usmířil se svým synem.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: morfium, 08.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Steinbeck - Na východ od ráje

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­