ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Irving John (*02.03.1942)

­­­­

Svět podle Garpa (3)

Román líčí život T.S.Garpa, syna excentrické Jenny Fieldsové, která se znechucena společností rozhodne mít dítě bez otce (nemocnice, voják se střepinami v hlavě, masturbuje, umí jediné slovo Garp, jako dítě se vrací do embriálního stadia...). Tak vyrůstá malý Garp jen s matkou v prostředí Steeringské střední školy, kde Jenny pracuje jako vrchní zdravotní sestra. Zde taky Garp vystuduje. Po maturitě se společně vydávají do Vídně, oba za stejným cílem - začít psát. Jenny proto že si myslí, že už je dost stará na to, aby napsala autobiografii, Garp kvůli Heleně, která je ochotná si ho vzít jen pod podmínkou, že se stane spisovatelem. Jenny napíše světový bestseller "Sexuálně podezřelá", ve kterém barvitě vylíčí svůj dosavadní život. Okamžitě se stane známou osobností a vůdkyní ženského hnutí. Garpův Penzion Grillparzer mu zaručí manželství s Helenou (profesorkou angličtiny na universitě) a předurčí jeho budoucí kariéru i s jeho dalšími romány (Otálení, Druhý dech paroháče). Má dva syny Duncana a Walta (který zemře při neštěstí v autě, když Helena ukousne penis svému milenci, Duncan přijde o oko a Garpovi se zlomí srdce...). Jenny ve svém domě v New Hampshire zřizuje azylový dům pro týrané ženy, Garp se zde s rodinou léčí z tragické události. Později se jim narodí dcera Jenny, přijmou k sobě také Ellen Jamesovou (znásilněnou holčičku s uříznutým jazykem - stoupenkyně...). Třetí román "Svět podle Bensahevera" učiní s Garpa známou osobnost, je však slávou zaskočen a upadá do hlubší a hlubší paranoie a strachu o svou rodinu a své blízké. Je velmi úzkostlivý. Přestěhují se do Steeringu, kde Gapr koupí sídlo zakladatelů školy po smrti Špekouna Štěpána. Začne znovu psát. Garp byl zastřelen ve třiatřiceti letech rukou členky hnutí Ellen Jamesové a známou, se kterou si jako malý hrával - Plínou Pú Percyovou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lenka Geržová, 21.09.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Irving - Svět podle Garpa (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­