ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Irving John (*02.03.1942)

­­­­

Pravidla moštárny (2)

Městečko St. Cloud's ve státě Maine bylo kdysi plné dělníků, kteří pracovali pro dřevařský průmysl a zpracovávali vytěžené dřevo, a také prostitutek, které tu zanechávaly svoje nechtěné potomky. Proto tam vzniknul sirotčinec, aby bylo kam malé děti odkládat a aby nezůstaly napospas osudu. Ředitelem sirotčince se stal doktor Wilbur Larch a za pomocnice měl zdravotní sestry Ednu a Angelu, které mj. dávaly nalezeným a novorozeným sirotkům jména.
Doktor Larch kromě poskytování péče matkám, které nechtěly svoje dítě a přišly ho porodit do sirotčince, prováděl také interrupce, v té době v Americe nezákonné. Věřil v boží dílo a také zastával názor, že má mít každá matka právo volby a svobodně se rozhodnout, jestli svoje dítě chce vůbec porodit.
Jednoho dne se v St. Cloud's narodil další sirotek, kterému sestra Edna a Angela vybraly jméno Homer Wells. Byl několikrát v nové adoptivní rodině, ale vždycky ho jeho noví rodiče vrátili. Jednou byl pro ně příliš tichým dítětem, a tak ho trápili, aby vůbec plakal, podruhé byl zase moc hlučný, v jiné rodině se mu nelíbilo a poslední adoptivní rodiče – milovníci sportu v jakékoliv formě – zemřely před očima malého Homera, když se koupali v divoké řece.
A tak se Homer vrátil do sirotčince a doktor Larch se rozhodnul, že už ho k adopci nabízet nebude a že si ho nechají. Začal ho učit anatomii člověka a veškeré lékařské postupy i terminologii, aby mohl jít jednou v jeho stopách a třeba někdy převzal vedení sirotčince. Homera práce lékaře moc zajímala, ale když ho Larch učil, jak provádět potraty, byl proti a zařekl se, že tohle nikdy provádět nebude. Na rozdíl od doktora Larche totiž věřil, že už malinké embryo je člověkem a že by tak vlastně zabíjel malého človíčka, kdyby prováděl to, co Wilbur Larch.
Homer měl zvláštní vztah s Melony, která byla také sirotek a bylo jí už přes 16, takže bylo víc než jasné, že už ji nikdo neadoptuje. Byla hodně silná a dalo by se říct i agresivní a ošklivá, ale byla to jediná dívka přibližného věku jako Homer, a tak spolu začali spát. Chtěla, aby jí Homer slíbil, že bez ní ze St. Cloud's nikdy neuteče.
Jednou do sirotčince přijela na interrupci krásná Candy se svým klukem Wallym v bílém cadillacu. Cítili se na dítě ještě příliš mladí. Oba si s Homerem padli do oka a hned se skamarádili; doktor Larch věděl, že je to Homerova jediná a možná i poslední šance, jak se ze St. Cloud's dostat a poznat i jiný svět než je prostředí sirotčince. Bylo mu z představy, že Homer odjede, hodně smutno, protože k němu cítil vztah jako k vlastnímu synovi, ale chtěl mu dát šanci, aby se mohl rozhodnout, jestli se skutečně chce stát lékařem a třeba se vrátí do St. Cloud's, anebo ho tam někde venku za městem okouzlí jiné možnosti.
Homer tedy odjel s Candy a Wallym do Ocen View, kde měli Wallyho rodiče Worthingtonovi veliký jablečný sad a moštárnu. Homer se směle pustil do výpomoci při česání jablek a učil se, jak zacházet se sadem, kdy se která odrůda jablek sklízí, jak se lisuje mošt a poznával chod moštárny. Po St. Cloud's se mu moc nestýskalo. Vlastně vůbec; ani na to neměl čas.
Když Wally narukoval do války, zůstal Homer v Ocen View, protože mu doktor Larch kdysi do lékařských záznamů napsal smyšlenou srdeční vadu, aby nemusel do armády. Že je Homer docela zdravý, věděl jenom Wilbur Larch, všichni ostatní jeho srdeční vadu brali za skutečnost a snažili se Homera nepřetěžovat.
Homer byl do Candy zamilovaný od okamžiku, kdy jí uviděl poprvé. Ona se do něj časem taky zamilovala, ale oba věděli, že by podvedli Wallyho, kterého měli upřímně rádi a nechtěli mu ublížit. I tak spolu ale začali tajně spát a Candy otěhotněla. Pak přišla zpráva, že je Wally nezvěstný, protože jeho letadlo sestřelil nepřítel někde nad Barmou. Homer nechtěl, aby šla Candy na interrupci, když čekala jejich společné dítě, a tak se dohodli, že odjedou na nějaký čas do St. Cloud's a pak všem řeknou, že si Homer adoptoval sirotka. Dali mu jméno Angel.
Wally se vrátil z války ochrnutý a sterilní. Hned, jak přijel do Ocen View, oženil se s Candy a ta se dál tajně občas scházela s Homerem. Měli z toho oba výčitky svědomí, ale Wallymu nechtěli ublížit tím, že by všechno přiznali. Homer tedy vychovával jejich Angela, který oslovoval Candy jménem a netušil, že je jeho matkou. Tak to bylo celých dlouhých 15 let.
A celou tu dobu Homera marně hledala Melony, protože po jeho odchodu ze St. Cloud's utekla a chtěla se mu pomstít za to, že porušil jejich dohodu a odešel bez ní. Když ho po takové době konečně objevila v Ocen View, v podstatě odhalila jeho a Candyno tajemství a řekla, jak je jí z Homera špatně, když dokáže žít tak pokrytecky a zapírá, že je Angel jeho dítě a že ho porodila Candy. Melony čekala, že její Sluníčko, jak Homerovi kdysi říkala, bude žít docela jinak. Tohle jí zklamalo a odjela z města, protože už o Homera nestála.
Po jejím odjezdu se ozvalo Homerovo a Candyno svědomí, a tak Wallymu všechno řekli a Homer se vrátil sám do St. Cloud's, aby převzal místo po doktoru Wilburovi Larchovi, který nedávno zemřel...

VLASTNÍ NÁZOR:

Pravidla moštárny jsou další knížkou od Johna Irvinga, kterou jsem četla a která mě skutečně nadchnula. Je psaná velmi čtivou formou a celý děj byl zajímavý i napínavý zároveň. Autor zde řešil otázku interrupce na pozadí rozporu mezi jeho a Homerovým přístupem k této problematice. Líbilo se mi také, jak vysvětloval přístup sirotků k životu a jak např. zdůrazňoval, že chtěl doktor Larch v sirotčinci vyvolat iluzi domova a čehosi stálého tím, že poskytoval svým svěřencům dostatek stereotypních a neměnných činností. Každý večer jim předčítal – většinou z knih o sirotcích jako jsou Nadějné vyhlídky nebo Jana Eyrová – a také každý den zakončoval větou "Dobrou noc, princové z Maine a králové nové Anglie". Co se mi také líbilo, bylo to, co Larch říkal sirotkům, když někoho z nich adoptovali nový rodiče, např.: "Buďme šťastni za Homera Welse. Homer Wells našel novou rodinu."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: marta-b, 08.08.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Irving - Pravidla moštárny (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­