ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Irving John (*02.03.1942)

   
­­­­

Hotel New Hampshire

Irving má slabost pro medvědy, Vídeň, cirkusácké kousky, zápasníky, bizarní jedince a dickensovsky laděné příběhy; s tím vším se setkáme i na stránkách románu Hotel New Hampshire - a nejen s tím: hlavně s rodinou Berryů, konkrétně s pěti podivnými sourozenci. Nejmladší ze sourozenců Egg se bez jakéhokoliv důvodu převléká do různých kostýmů a začíná s tím již v poměrně brzkém věku, Lilly je liliputánka, Franny a Johna spojuje incestní vztah a nejstarší Franc patří k "šestiprocentní menšině" homosexuálů.
Na samém počátku příběhu se setkáváme s Irvingovým oblíbencem - medvědem. Pan Berry dostává od potulného Freuda medvěda, Freud projíždí světem a vymýšlí představení s tímto "chytrým" zvířetem. A s tímhle darem se s Berrym prozatím rozloučí, později se v jeho životě stane ještě důležitým. Rodina Berryů se rozhodne udělat ze staré, už vysloužilé školy hotel. Hotel pojmenují jak jinak než New Hampshire, podle místa kde se nacházel. V hotelu se ani nesnaží udělat nějaké změny, v jídelně nechali přišroubované lavice a židle, rozhlas v pokojích (bývalých třídách) sloužil jako odposlech. Hotelu se - jak předpokládali - nedařilo, takže jim vlastně sloužil jako takový velký rodinný dům. A když zavítal do jejich podivného hotelu host, nestačil se divit - jako vrátný ho vítá Frank v oděvu řidiče autobusu, později potkává předvádějící se Franny, v pokoji slyší cinkot činek, který pochází od vzpěrače Johna. Občas potká nenápadnou, malinkou, jedenáctiletou Lilly, která je téměř stejně velká jako její o 6 let mladší bratr Egg - který poletuje hotelem každou chvíli v jiném převleku. Očima cizího člověka je to poněkud moc odlišností na jednu rodinu.
Po čase se Berryům ozvě jejich starý přítel Freud a zve je do Vídně (milované město Irvinga), láká je na to, že má nového mědvěda a hlavně skvělý hotel. Rodina neváhá vyzkoušet novou kariéru a hlavně život ve Vídni a odletí do Rakouska. Cestou se ale stane neštěstí, paní Berryová i její synek Egg zemřou, letěli odděleně od ostatních členů rodiny a jejich letadlo ztroskotá nad oceánem. Hotel vůbec nenaplnil jejich vysněné představy. Jediní stálí hosté hotelu byli prostitutky a radikálové - jejichž klapot na psacím stroji se rozléhal celým hotelem. Medvědice, na kterou je Freud nalákal, taky vlastně nebyla medvědice, ale zakompleksovaná dvacetiletá dívka, která se cítila dobře jedině tehdy, když se mohla hostům předvádět jako medvěd... Takže tímhle přestěhování z hotelu do hotelu se vlastně dostali z bláta do louže. Jednoho dne nastal ale okamžik, který ovlivnil jejich životy. Radikálové se rozhodli udělat útok na operu, která stála blízko hotelu a jako obětního beránka na odpálení bomby si vybrali někoho z rodiny, ale Freud řekl, že to udělá on, podařilo se mu bombu odpálit tak, že se nic nestalo, ale on za to zaplatil svým životem.
Všichni se společně vracejí do USA, kdě žijí celkem poklidný život, Lily se stane spisovatelkou a tím získávají dost peněz... Posledním přáním jejich otce je, aby mu koupili další, už poslední hotel. Tím hotelem mělo být místo, kde trávil se svou manželkou v mládí prázdniny. Děti mu sen splnily, z hotelu udělali skutečně luxusní místo, ale hosté tu zase nebyli, ovšem otec zemřel šťastný, protože žil v domnění, že návštěvníků je plný hotel.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Monika, 30.04.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
John Irving - Hotel New Hampshire

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­