ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Green John (*24.08.1977)

­­­­

Hvězdy nám nepřály (3)

  • forma: próza
  • druh: epika
  • žánr: román, romance

Zajímavá kniha o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a která se sblíží s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Tito dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, jež je postihla.
Příběh je napsán s mimořádným sarkasmem i smyslem pro humor. Díky autorovu vypravěčskému talentu vyznívá velmi působivě.

TÉMA A MOTIV:

Rakovina u mladých lidí; poukázání na to, že i za velmi krátkou dobu se dá prožít malá věčnost

ČASOPROSTOR:

Indianapolis v Indianě (USA), 21. století

OBSAH:

16letá Hazel Grace trpí rakovinou štítné žlázy, která se jí rozšířila do plic, a tak musí u sebe neustále nosit kyslíkovou bombu, aby mohla dostatečně dýchat. Pravidelně dochází na setkání podpůrné skupiny s dalšími dětmi a teenagery, kteří mají rakovinu.

Při jednom ze setkání jí do oka padne dospívající chlapec Augustus (Gus) Waters, jenž vyšel z boje s rakovinou s amputovanou nohou. Hazel začne trávit s Augustem hodně času. Baví se například sledováním filmů, hraním videoher a jinými naprosto běžnými činnostmi. Gus jednoduše probudí v Hazel znovu chuť žít. Hazel si ale plně uvědomuje, že brzy umře, a proto se zpočátku bojí do něho zamilovat, neboť má obavy, že mu její smrt zlomí srdce. Gus ji ale neustále přesvědčuje, že by si tu krásu zamilovanosti měli užít právě proto, že oba dobře vědí, jak málo času jim zbývá.

Jejím snem je jet do Holandska za autorem Císařského neduhu (knížka o dívce jménem Anna, která má rakovinu) a zjistit, jak kniha dopadne. Bohužel své přání si už vyplýtvala, protože jela se svou rodinou do Disneylandu, ale Augustus se rozhodne, že svoje přání použije na cestu do Holandska a Hazel vezme s sebou, aby se dozvěděla, jak příběh dopadl.

Když se Hazel a Augustus setkají se spisovatelem Peterem Van Houtenem, místo génia objeví starého, zahořklého a neustále opilého člověka, jenž všechny dopisy od svých fanoušků hází přímo do pytlů na odpadky. Tvrdí, že nemůže odpovědět na žádnou z Hazeliných otázek. Opouštějí proto Van Houtena v naprostém zklamání. Doprovází je jeho asistentka Lidewij, která je Van Houtenovým chováním zděšena a doporučí jim návštěvu domu Anny Frankové. Zde se na konci prohlídky políbí za potlesku všech návštěvníků. Vrací se zpět do hotelu, kde se poprvé a naposledy pomilují.

Situace začíná být dál komplikovanější. Augustus před jejich odjezdem do Holandska navštívil lékaře, kde zjistí, že se mu rakovina vrátila, a to v úplně té nejhorší fázi, v jaké by mohla být. Je zřejmé, že zemře dřív než Hazel. Gus ale Hazel v Holandsku nic neřekne, protože ji nechce připravit o skvělý pocit.
Jakmile však vyjde pravda o Gusově stavu najevo, je Hazel opět úplně na dně, je naštvaná na rakovinu a na život vůbec, ale Gus si ještě snaží užít s ní poslední dny jejich společného života. Hazel poznává, že ho nyní miluje ještě více než kdy předtím...

Ve svých posledních dnech Augustus zorganizuje pro sebe předčasný pohřeb, kde Isaac, jeho nejlepší kamarád, i Hazel říkají oslavné řeči. Hazel si vypůjčí citát od Van Houtena o větších a menších nekonečnech. Říká, jak moc ho miluje a že by krátký čas, který strávili spolu, nevyměnila za nic na světě...

Osm dní poté Gus umírá.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

  • kniha je napsána spisovnou češtinou
  • v knížce se vyskytuje hodně citátů, hlubších myšlenek a metafor

VLASTNÍ NÁZOR:

John Green píše neuvěřitelně jednoduše, nezdržuje se moc s popisy postav a čtenáři mají možnost použít vlastní fantazii. Knížka Hvězdy nám nepřály je plná citů a emocí, které vyvolala i v mně. Kniha nám ukazuje, jak je láska silná. Nejenom mezi dvěma lidmi, ale i v rodině a mezi přáteli.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: ess147, 09.10.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
John Green - Hvězdy nám nepřály (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­