ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Simmel Johannes Mario (*07.04.1924 - †01.01.2009)

­­­­

A s klauny přišly slzy (2)

Tentokrát autor pronikl do tajemství genového inženýrství a jeho zamilovaní a ohrožení hrdinové, mladá Němka a její polský přítel, bojují proti zneužití vědeckých pokusů s viry mezinárodní mafií.

V tomto románě se úspěšný spisovatel zaměřil na problém genového inženýrství. Román začíná neštěstím, ke kterému došlo v cirkuse, kde byla mladá novinářka Norma Desmondová se svým synem. Najatí vrazi tam zastřelili ředitele Ústavu klinické mikrobiologie a imunologie i s rodinou a také novinářka přišla o syna. Krátce po pohřbu se rozhodla, že vypátrá důvod, proč byl atentát spáchán a navštíví zástupce zastřeleného profesora, doktora Jana Barského. Po počáteční nesympatii se spřátelí a začnou pátrat společně, aby zjistili, že v pozadí jsou politické zájmy obou světových velmocí, které obě chtějí získat nebezpečný virus a očkovací látku. Vlastnictvím obojího by měli převahu nad druhou velmocí. Jedná se o virus, který vznikl náhodně při pokusech s DNK, při kterých měl vzniknout lék proti rakovině.
V průběhu pátrání jde oběma o život, pronásledují je špioni, přijdou na věci, které zdánlivě přímo s hlavním problémem nesouvisí, totiž že jeden ze spolupracovníka doktora Barského, doktor Sasaki, tajně předával výsledky některých výzkumů svému bratrovi, který je využíval na své soukromé klinice. Jeho práce sice nebyla docela etická, ale rozhodně by nebyla důvodem k vraždě. Zemřou také někteří další lidé, například jeden z vědců Ústavu a jeho manželka, kteří se virem nakazili a jiní. Teprve později se ukáže, že začátkem tragédie byl skutečně Sasakiho bratr, který se dozvěděl o náhodně objeveném viru a předal tuto informaci Sovětům.

Na pozadí této, v podstatě detektivní zápletky rozvíjí autor teorie o tom, kam až by mohlo genové inženýrství vést a také, protože knihu psal krátce po tragédii v Černobylu, uvažuje i o mezích jaderného výzkumu. Některé teoretické úvahy jsem docela nepochopila, protože autor zřejmě vycházel ze skutečně vědeckých materiálů a v popisovaných problémech se zjevně dobře orientuje. V každém případě, i když kniha vyšla poprvé v roce 1987, je to s ohledem na současný vývoj tohoto oboru a spory kolem klonování problematika stále velmi aktuální a naznačje, jaká nebezpečí mohou zneužitím vědy hrozit.

Kniha má spád, je velmi čtivá a to nejen proto, že je to tak trochu detektivka, ale i proto, že autor do ní vložil i lidské osudy a postupně vznikající vztah mezi Desmondovou, a vdovcem Barským a jeho malou dcerou Jeli. V závěru knihy Jeli unesou, Desmondová dosáhne toho, že je vymění, ale nakonec i ona je osvobozena poté, co hrozící konflikt je vyřešen tím, že když jedna z velmocí dostane virus i očkovací látku, příslušné instituce zařídí, aby totéž dostala i druhá strana a tím tato možná zbraň pozbude účinnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 18.10.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johannes Mario Simmel - A s klauny přišly slzy (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)