ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Fabricius Johan (*24.08.1899 - †21.06.1981)

­­­­

Tajný deník čínské císařovny (2)

Fiktivní deník čínské císařovny, který sepisovala na hedvábné svitky.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jehonala - je původně z chudých poměrů, ale dostává se do zámožné rodiny svého strýce, stává se císařovnou Cchi'-si a mezi lidem je zvána "Starým Buddhou"
Li Lien-jing - její první věrný eunuch

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Čína, konec 19. století.

DĚJ:

"MY, Císařovna vdova CChi'-si, nazývána mezi lidem 'Starý Buddha', poroučíme, aby tyto hedvábné svitky, na něž jsme napsaly své vzpomínky a úvahy, byly po naší smrti spáleny, aniž by je předtím kdo četl. Pověřujeme tímto úkolem svého prvního eunucha Li Lien-jinga, neboť víme, že náš rozkaz věrně splní."

Po smrti svého otce se Jehonala stěhuje se svou matkou a sourozenci k bohatému strýci Mujangovi. Poznává zde svého bratrance Žung-Lua. Jako děti se do sebe zamilují, ale pak se dlouho neshledají. Sakota, strýcova dcera, a Jehonala byly pozvány do císařského paláce spolu s dívkami jiných vysoce postavených rodin, aby z nich Císařovna vdova vybrala konkubíny pro císařský harém.
Jehonala i Sakota byly vybrány a staly se konkubínami mladého Císaře. Obě se tedy stěhují do Zakázaného města. Císař si po dlouhém nezájmu o své konkubíny nechá zavolat Sakotu. Všechny dívky jí závidí. Ale Císař ji nechal pouze klečet v koutě, mezitím co on se bavil se svými přáteli. Když k sobě za nějaký čas nechal zavolat Jehonalu, věděla, že ona se takhle ponížit nenechá. Svým přístupem se Císaři zamlouvala, a přesvědčila ho, aby si znovu nechal zavolat její sestřenici a prohlédl si ji. Císařovna vdova umírala a mladý Císař se tedy musel oženit. Jeho manželkou se stala, oblíbenkyně Císařovny, Sakota, ale Jehonala byla ta, kterou k sobě volal stále častěji. Po smrti Císařovny Jehonala porodila Císaři syna, tedy následníka trůnu.
Žung-Lu byl povýšen a dostal se do Pekingu, kde se po dlouhých létech díky Císaři znovu setkal se svou dětskou láskou. Avšak on byl již ženatý, a Jehonala konkubínou Císaře.
Císař měl špatné zdraví a při útěku dvora ze Zakázaného města před cizími barbary (Angličany, Francouzy) to s ním již bylo opravdu zlé. Ale přesto vyjednával mír s barbary.
Jehonala byla oddělena od svého syna Ta-a-ka, zavřena do Studeného paláce sídla nevěrných konkubín pro podezření, že Císaře s někým podvádí. Jehonala nikdy neměla dobrý vztah se svým synem a jejich nynější oddělení tomu nijak nepomohlo.
Po Císařově smrti a návratu dvora do Pekingu se vláda rozdělila mezi dvě regentky Císařovny (vdovu Sakotu = CChi'-an a matku nezletilého Císaře, Jehonalu = CChi'-si). Žung-Lu byl učitel boje a jízdy na koni malého Císaře, a zároveň dobrým přítele a milencem jeho matky. Ta-a-k vedl podobný život jako jeho otec. Noci trávil v ulicích mimo Zakázané město a v pochybných podnicích. Tento život velmi škodil jeho zdraví.
Ta-a-k se oženil s A-lu-te. A-lu-te měla na Císaře velký vliv. Když Císař konečně začal vládnout sám, jeho zdraví bylo natolik špatné, že po jednom roce vlády zemřel. Velkou Radou byly opět k vládě povolány regentky CChi'-an a CChi'-si. A-lu-te však oznámila, že čeká dítě. Velká Rada ale jako následníka trůnu určila Caj Tchiena (syna Jehonaliny mladší sestry a prince Čchunga). A-lu-te toto nesnesla a zvolila raději sebevraždu. Regentství dvou Císařoven tedy mělo trvat dalších čtrnáct let.
CChi'-si nabývala dojem, že Žung-Lu má ještě jinou milenku než ji. Nechala ho tedy sledovat. Podezření se jí potvrdilo, a dala tedy Žung-Lua převelet do malé kolonie a vzala mu několik jeho titulů.
Sakota teď trávila hodně času s princem Kungem. Když Sakota náhle a zákeřně onemocněla, říkalo se, že manželka prince Kunga jí předtím poslala košík s pečivem na důkaz přátelství. Když však Sakota pečivo snědla, přišla náhlá nemoc. Sakota nemoci podlehla, zůstala tedy jen Císařovna regentka CChi'-si.
Nastávající Císař byl jiný než syn Jehonaly, nedovolil si jí vzdorovat a ani nenavštěvovat žádná pochybná místa.
Blížil se den šedesátých narozenin Císařovny CChi'-si a tedy slavnostní otevření jejího Letního paláce. Na tuto oslavu pozvala i Žung-Lua. Po nějaké době byl Žung-Lu znovu jmenován do některých svých starých funkcí.
Císařova konkubína Perla způsobila velké změny v jeho chování, což neuniklo ani jeho manželce. Císařova modernizace Číny byla však moc pokroková a tak byl náhle Císař odsunut do pozadí a hlavní slovo opět měla CChi'-si. Jehonala nechala Perlu vhodit do studny. V tu chvíli Císař jen mlčky se slzami v očích sledoval, jak mu odvádějí milenku.
Po 40 letech začalo opět dobývání Číny cizími barbary. Když se Evropané dostali až k Pekingu, dvůr před nimi znova prchl pryč. Po dlouhé době strávené mimo hlavní město konečně přichází mírová dohoda. Dvůr se vrací zpět do Zakázaného města. Císař a CChi'-si na této cestě zpět jedou poprvé vlakem jako projev opravdového příměří.
Život se vrátil do starých kolejí. CChi'-si odjela na prázdniny od Pao-Tingu. Mezitím ale v Pekingu umírá Žung-Lu, což byla pro CChi'-si největší rána jejího života. Oblíbila si teď ale Žung-Luovu dceru.
Bylo zvláštní, když Císař i CChi'-si onemocněli a uzdravili se skoro zároveň. CChi'-si už byla slabá, někdy i omdlela a Císař byl stále častěji nemocen. Za nástupce trůnu byl Velkou Radou zvolen syn prince ČChuna a Žung-Luovy dcery. Císař svým nemocem podlehl. Dva dny po jeho smrti zemřela i Císařovna CChi'-si ve svých 74 letech. Její věrný eunuch Li Lien-jing měl svitky, na které napsala své vzpomínky, spálit, ale neudělal to. Svitky si nechal a odstoupil z funkce eunucha. Vrátil se zpět do svého rodného města a užíval si své bohatství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Soufla, 13.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Tajemství starého venkovského sídla
-Tajný deník čínské císařovny, Tajný deník čínské císařovny (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Johan Fabricius - Tajný deník čínské císařovny (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)