ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Picoultová Jodi (*19.05.1966)

   
­­­­

Je to i můj život

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí - jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka...nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování.

Tato kniha vypravuje příběh Alexandra, Anny, Kate, Sary, Briana, Julii a Jessyho.
Hlavní hrdinkou této knihy je Anna Fitzgeraldová, jíž je třináct let. Odmalička prodělala řadu chirurgických zákroků, ale není nemocná - stala se dárcem pro svoji sestru Kate, která má leukemii APL (akutní promyelocytická leukemie). Anna se narodila jen z jednoho důvodu - aby mohla pomoct uzdravit se Kate. Rodiče ji počali ve zkumavce, aby měla všechny předpoklady vhodného dárce. A tak není divu, že když se Anna narodila, musela hned ten den dát své sestře pupečníkovou krev. Tak začal ten kolotoč jejího života.

Kate je 16 let stará, doktoři ani nedoufali, že se takového věku dožije. Když jí zjistili APL, byly jí teprve tři roky. Do školy nechodila, aby nedostala nějakou infekci, protože měla oslabený organismus, neměla dokonce ani kamarády, jen pár přátel z nemocnice.

Jednoho dne se Anna rozhodne s tímto kolotočem skoncovat, už se nechce ocitat v nemocnici, když se tam objeví Kate na hospitalizaci! A tak Anna vyhledá právníka Alexandra Campbella, který jí pomůže. Společně podají žalobu na Anniny rodiče.

Matka Anny pracovala dříve jako právník, ale momentálně se stará o Kate, je s ní doma, aby na ni mohla dohlížet, a když jí bude nejhůř i pomoct. Táta byl záchranářem i požárníkem.
Sara, matka Anny, když dostala oznámení o žalobě, nevěřila vlastním očím. Anna žádala o svéprávnost v lékařských záležitostech. Anna byla právě u toho, když to dostala, a tak radši utekla mámě z očí, aby nemusela odpovídat na její otázky ohledně tohoto případu.

Když dorazili na první slyšení k soudu, Anninu stranu zastupoval Alexandr a druhou stanu nikdo, vlastně ji zastupovala sama Sara. Soudcem se pro tento případ stal DeSalvo. Ten vydal rozhodnutí, že Anně bude přidělen opatrovník ad litem (= pro účely sporu), Julia.

Alexandr Campbell Annin případ vzal, i když takové případy nikdy nedělal. Vzal ho i přes to, že Anna neměla dostatek peněz, aby si ho mohla zaplatit. Vzal jej možná právě proto, protože se v ní viděl. Alexandr má vždy při ruce svého asistenčního psa, i když není hluchý ani slepý - má epilepsii a jeho pes to dokáže vycítit dřív, než se to stane.

Anna a Kate mají ještě bratra, ten je z nich nejstarší. Jessy je postrachem rodiny, nikdo zatím netuší, co dělá ve svém volném čase. Bydlí už sám, ale blízko své rodiny, bydlí nad garáží. A ve svém volném čase podpaluje neobydlené prostory. Stal se z něho žhář. Může za to jeho rodina, protože se mu už odmala nevěnovala a vyrůstal sám bez výchovy. O všem se dozví jejich otec a nahlasí jej na policii.

Julia s Alexandrem spolu chodili a měli se velice rádi na vysoké, ale pak jako by se to utlo, a tak se rozešli. Julia si myslí, že Alexandr je prevít, neví, proč ji opustil, proč to udělal. Jsou překvapeni, že musí spolu pracovat.

Když nastane poslední slyšení u soudu, Kate na tom není zrovna nejlépe, potřebuje, aby jí někdo daroval ledvinu. Ale kdo? U soudu je svědkem i sama Anna, ta později přiznává, že žalobu podala i z toho důvodu, že ji o to požádala Kate; nechce už tak dál žít a Anna ji podala i ze svého důvodu, že už to prostě tak nechce! Alexandr při slyšení dostane záchvat, a tak není divu, že se všichni dozví, že je epileptik. Sám to nikomu v životě neřekl, ani rodičům. Soudce nakonec rozhodne ve prospěch Anny. Anna je velice ráda, že to vyhráli, ovšem je smutná, že více méně poslala svou sestru na smrt. Rodiče jeli domů a Annin právník s ní musel ještě podepsat pár formulářů.

Brian nebyl zrovna ve službě, když ho volali v ten stejný den, kdy se odehrával soud, k autonehodě. Když k ní přijíždí, vidí osobní auto v náklaďáku. V okamžiku, kdy se snaží dostat do auta, vyběhne z něj pes. Stejný pes, jako měl Annin právník. Došlo mu, kdo tam sedí. Byli tam Anna s rozbitou hlavou a Alexandr.

Anna na svá zranění zemřela a Alexandr, jenž mohl rozhodovat o jejím těle a který tu autonehodu přežil, svolil, aby se Anna naposledy stala dárcem.

Kate dostala Anninu ledvinu a dostala se do remise (= přechodné vymizení příznaků nemoci). Odmaturovala a stále vzpomíná, jak Anna vypadala. Jessy vystudoval úspěšně policejní akademii a dostal pochvalu od starosty za pomoc při jednom zátahu na drogy. Alexandr s Julií se vzali... To vše Anna už bohužel nemohla vidět.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: sun.care, 17.12.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Desátý kruh
-Je to i můj život
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Jodi Picoultová - Je to i můj život

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­