ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

   
­­­­

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Jednoho dne se Harry z kouzelnických novin dozvěděl, že jistý Sirius Black zabil 13 mudlů a Petra Petigewa (jedinné, co z něho zbylo, byl prst). Blecka odvedli do Azkabanu, který byl hlídán mozkomory, kteří lidem postupně vysávali všechny hezké vzpomínky. Bleck po 12-ti letech z Azkabanu uprchl, ale nikdo nevěděl jak...prý hledal Harryho.

Když Harry přijel na hrad, zjistil, že celý objekt je hlídán mozkomory (Hermiona si koupila kocoura Křivonožku a ten stále chodil za Ronovou krysou Prašivkou). Den, kdy měli 1. výuku - péče o kouzelné tvory, probírali hypografy. Byl to napůl kůň a napůl orel a neměl rád, když ho někdo urážel. Malfoy to ovšem udělal - urazil jej - a Klofan mu udělal velký škrábanec. Kvůli tomu byla svolána komise a Klofana odsoudila k smrti. Mezitím se posusul i děj mezi Harrym a Bleckem trochu dál...jednou při hře famfrpálu Harrry uviděl černého psa, který potom zase zmizel. Když šli Hermiona, Harry a Ron z popravy Klofana, Ron zahlédl svou Prašivku, která mu před pár dny utekla a také černého psa, kterého viděl tehdá Harry. Pes chytil Rona za nohu a dovlekl ho do tunelu ve Vrbě mlátičce. Sám také vlezl do tunelu a za ním i Hermiona a Harry. Když ti dva došli na konec tunelu, uvědomili si, že se ocitli v Chroptící chýši. Byl tam Lupin - bradavický profesor obrany proti černé magii, ten pes, který se v zápětí proměnil v Siriuse Blecka a kocour Křivonožka. Ti jim vše vysvětlili, že Sirius je Harryho kmotr, že je nevinný a že tím, kdo zradil Potterovi a prozradil Voldemortovi, kde se nachází Harryho rodiče, je ve skutečnosti Ronova krysa Prašivka, které chybí jeden prst. Krysa - v tutu chvíli vlastně již proměněný zvěromák Peter Petigrew (zvěromák = člověk, co se dokáže přeměnit v nějaké zvíře).
Další objasnění spletek se rozzuzlí, když se Harry od nich dozví, že když byl Lupin malý, tak ho pokousal vlkodlak a proto se v něj za úplňku nedobrovolně proměńuje. Sirius je zvěromák a ten se dokáže proměnit v černého psa, Peter v krysu a Harryho otec byl také zvěromák - do jelena. Tito čtyři byli dobří přátelé a sestrojili Pobertův plánek, který představuje plán Bradavic a ukazuje, kde se kdo v danou chvíli nachází. Sestrojili jej pod přezdívkami: Dvanácterák-Potter, Náměsíčník-Lupin, Tichošlápek-Bleck, červíček-Peter, který se potom dal na služby lorda Voldemorta. Všichni již i s proměňěnou Prašivkou vyšli ven. Na obloze byl úplněk a to zasignalizovalo na Lupina, jež se začal proměňovat... Toho Peter využil a utekl už opět jako krysa. Harry, Ron a Hermiona také utekli. Vlkodlak odběhl do lesa, když v tom se objevili mozkomorové a obklíčili je všechny včetně Siriuse. Už se chystali jim vysát hezké vzpomínky, když se v dálce objevil jelen - přízrak Jamese Pottera a všechny je zahnal... Za chvíli tam ovšem došel Snape a Blecka odvedl do hradu, jedné střežené věže, kde měl čekat, až mu mozkomorové vysají duši. Hermiona, která byla s Harrym a spícím Ronem na ošetřovně, využila chvíle volna a chytla Harryho za ruku. Otočila třikrát kouzelnickým převracečem času do minulosti a vrátili se ti dva do doby, kdy měl být popravován Klofan. V tu chvíli zrovna podepisovala rada listinu o jeho popravě. Harry chytil Klofana a i s Hermionou čekali, až vyjdou z vrby mlátičky. Až se vše odehrálo a Bleck byl ve věži, nasedli na Klofana a letěli vysvobodit Blecka ... ten potom s Klofanem uletěl do bezpečí...Harry se s Hermionou vrátili zpět do reálného času a na svědomí měli záchranu dvou nevinných životů...

VLASTNÍ NÁZOR:

Po přečtení knihy dojdete velmi brzy k názoru, že kniha je úplně jiná, než film a podle mě je obohacena o to, co film hodně postrádá... Nicméně film byl také dobrý...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: DEDEONKA, 17.06.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­