ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Relikvie smrti

- název anglického originálu: Harry Potter and the Deathly Hallows

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Bloomsbury, Londýn 2007, 607 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Anglie, ve světě kouzel, v současnosti

OBSAH:

Harry Potter čeká v Zobí ulici. Vysvětlil strýci, tetě a Dudleymu, že jsou ve velkém nebezpečí. Přesvědčil je, aby se nechali kouzelníky dovést do bezpečí. Dudley poprvé v životě jedná s Harrym slušně, jelikož vidí, že jim chce Harry pomoci, zatímco on sám má budoucnost velmi nejasnou. Dudley podá Harrymu ruku a přede všemi uzná, že ho Harry zachránil před mozkomory. Dursleyovi se loučí s Harrym a odjíždí. Už se nikdy neuvidí.

Do Zobí ulice dorazí Harryho přátelé. Harry se musí přemístit do kouzelnického světa, ale venku mu hrozí smrtelné nebezpečí. Členové Fénixova řádu mají plán. Pomocí mnoholičného lektvaru se 6 osob přemění v Harryho Pottera. To má zmást smrtijedy v případě, že budou útočit. Smrtijedi opravdu útočí, jsou svedeny těžké boje. Během nich zemře Alastor Moody, Harryho sova Hedvika a George přijde o ucho. Harry přebývá v Doupěti, kde se koná svatba Billa a Fleur. Na svatbu je pozván i Krum, Luna a její otec Xeniphilius Lovegood. Ron tancuje s Hermionou, aby ji nenechal ani chvíli o samotě s Krumem. Krum napadá Xenophilia. Tvrdí, že Lunin otec má na hábitu Grindelwaldovo znamení. Grindelwald byl mocný, zlý čaroděj, kterého přemohl Brumbál.

Harry, Hermiona a Ron mizí, aby našli zbývající viteály a zbavili svět Voldemorta. Dva viteály jsou již zničené: deník a prsten. Zbývá zničit 5 viteálů. Brumbál odkázal Ronovi "deluminator", Hermioně knihu dětských pohádek psaných v runách, Harrymu zlatonku a Nebelvírův meč, který mu ale ministr kouzel odmítnul předat. Nikdo z nich neví, k čemu jim ředitel věnoval takové věci. Harry, Ron a Hermiona se ukrývají v domě, který patřil Siriusovi. Dozvídají se, že Umbridgeová vlastní Zmijozelův medailon, který Voldemort přeměnil ve viteál. Vydávají se na ministerstvo hledat Umbridgeovou. Ministerstvo je plné smrtijedů, po celé zemi byla rozpoutaná honba za "nečistokrevnými" kouzelníky. Harry, Ron a Hermiona po mnoha útrapách a za pomoci mnoholičného lektvaru získají medailon. Do domu se už vrátit nemohou, žijí venku ve stanu. Ron se pohádá s Harrym a odejde. Hermiona zůstává s Harrym, ačkoli ji pojí k Ronovi velké pouto.

Hermiona neustále brečí kvůli Ronovi. Vydávají se s Harrym do "Godric's Hollow", místa, kde žili a zemřeli Harryho rodiče a kde Harry strávil jeden rok života. Rovněž tam také žil Brumbál a Godric Nebelvír. Harry najde hrob Brumbálovy sestry a matky a svých rodičů, kde se rozpláče. Hermiona objeví na jednom náhrobku znak, který našla v knize pohádek od Brumbála a který měl na sobě Xenophilius Lovegood na svatbě. Hermiona a Harry jdou do domu Bathildy, jež napsala učebnici o dějinách magie. Myslí si, že pro ně má meč od Brumbála a že se od ní dozví podrobnější věci o Brumbálově mládí. Ale Bathilda je začarovaná, přemění se ve Voldemortova hada, který chce zabít Harryho, ale Hermiona ho zachrání.

Harry spatří něčího patrona v podobě laně. Vydává se za ní a nachází ve vodě Nebelvírův meč. Potopí se pro něj, ale uvízne. Zachrání ho Ron, který se k nim opět vrací. Našel je pomocí "deluminátoru". Meč slouží ke zničení viteálu, Brumbál jej použil taky na prsten. Harry s Ronem otvírají medailon, z něj vystoupí Raddle, bere na sebe jiné podoby a provokuje Rona. Zná Ronovy sny a noční můry: vždycky ve všem druhý, vždycky za Harrym, bojí se, že Hermiona, do které je zamilovaný, dala přednost Harrymu před ním. Z medailonu vystoupil přízrak Hermiony, která líbá Harryho. Ron nakonec sekl mečem a zničil viteál. Harry prozradí Ronovi, že Hermiona celé týdny brečela poté, co Ron odešel. Harry s Ronem se obejmou.

Harry, Ron a Hermiona navštíví Xenophilia Lovegooda, otce Luny, aby zjistili, co znamená znak, který měl na svatbě. Xenophilius vysvětluje, že to není znak Greindelwalda, ale "deathly hallows". Jedná se o tři předměty, které jsou spojené s pohádkovou legendou o třech bratrech, která je i v Hermionině knize, kterou jí odkázal Brumbál. Tyto předměty jsou "elder wand" - všemocná hůlka, neviditelný plášť, který Harry zdědil po otci, a kámen vzkříšení. Kdo sesbírá tyto tři předměty, stane se pánem smrti. Luna byla unesena, protože časopis, který Xenophilius vydával, fandil Harrymu. Xenophilius je zoufalý a chce prodat Harryho smrtijedům, ale Harry, Hermiona a Ron se stihnou zachránit. Harry si myslí, že mu Brumbál nechal ve zlatonce kámen vzkříšení, se kterým se může spojit s mrtvými lidmi, ale nedaří se mu jej otevřít.

Harry, Ron a Hermiona jsou odvedeni smrtijedy do domu Malfoyů. Za pomoci domácího elfa Dobbyho zachraní Lunu a další zajatce. Bellatrix zabíjí Dobbyho. Všichni, kteří byli zajatí u Malfoyů, pobývají u Billa a Fleur. Mezi nimi je i Griphook, skřet z Gringottovy banky. Harry, Ron a Hermiona tuší, že v trezoru Bellatrix v kouzelnické bance je další viteál. Přesvědčí skřeta, aby jim pomohl vloupat se do jejího trezoru. Skřet za to chce Nebelvírův meč. V trezoru najdou pohár Helgy Hufflepuff, ze kterého udělal Voldemort další z viteálů.

V Bradavicích se chystá velký boj. V čele studentských vzpour proti smrtijedům je Neville. Školu ovládají smrtijedi a Severus Snape je ředitelem. Hermiona zničí pohár Helgy Hufflepuff zubem baziliška z Tajemné komnaty. Harry najde další viteál - diadém Rowany Rawenclaw, i ten je zničen.
Voldemort se zmocil všemocné hůlky, kterou vlastnil Brumbál, ukradne ji z Brumbálovy hrobky a chystá se zabít Harryho. Voldemort zabije Snapea, Brumbálova přemožitele, aby tím získal nadvládu nad všemocnou hůlkou.

Harry je v ředitelně. Ponoří se do Snapeovy myslánky. Zjišťuje, že Snape miloval jeho matku a že chránil Harryho po celou dobu. Všechno naplánovali s Brumbálem. Brumbál umíral a přikázal Snapeovi, aby ho zabil tak, aby to vypadalo, že se vrátil k Voldemortovi. Snape předstíral loajalitu k Voldemortovi, ale přitom dělal všechno proto, aby byl Pán zla poražen. Snape chtěl přemoci Voldemorta a zachránit svět. Snape vyčaroval patrona a dal Harrymu Nebelvírův meč. Harry se dozvídá, že on sám je Voldemortův poslední viteál, který vytvořil nechtěně. Harry se tedy musí nechat zabít Voldemortem, aby mohl být Voldemort poražen.

Bitva o Bradavice má hrozné následky. Zemřel Fred, Lupin i jeho žena Nyphadora "Tonková", se kterou má malého syna Teda. Harry jde do lesa najít Voldemorta. Podaří se mu otevřít zlatonku, v níž nachází kámen vzkříšení, který byl součástí prstenu, jejž Brumbál zničil. Přijdou za ním jeho rodiče, Lupin a Sirius a doprovází ho až na smrt. Voldemort ho zabíjí kletbou Avada Kedavra.

Harry se ve své mysli setkává s Brumbálem. Ten mu povídá o své minulosti. Brumbál se přátelil s Grindelwaldem a chtěli spolu najít "deathly hallows" a stát se pány smrti. Chtěli být nejmocnější. Grindelwald se dal potom na cestu zla a Brumbál ho přemohl, čímž získal všemocnou hůlku. Jediný pán smrti je ale Harry, protože se smrti nebojí a nechal se dobrovolně zabít. Harry má být skutečný majitel "deathly hallows". Jenže Harry právě proto není mrtvý, smrtící kouzlo na něj nezapůsobilo, zabilo pouze tu část Harryho duše, kterou měl společnou s Voldemortem, Voldemortův viteál. Harry má možnost se vrátit do života. A vrací se. Voldemort si myslí, že zabil Harryho a nese ho ukázat do Bradavic. Neville zabíjí hada Naginiho, v němž je poslední viteál. Harry přestane hrát mrtvého a bojuje s Voldemortem. Vysvětluje přede všemi, že Snape byl na Brumbálově straně, a tedy Brumbála nepřemohl, a proto všemocná hůlka nepatří Voldemortovi. Pán Zla vyšle smrtící kletbu na Harryho, ale ta se obrátí a zabije ho. A svět je zachráněn.

O devatenáct let později vyprovází Harry s manželkou Ginny své tři děti: Lily, Jamese a Albuse Severuse. Jedou bradavickým expresem do školy. Setkávají se s dětmi Rona a Hermiony. Už devatenáct let nebolela Harryho jizva. Všechno je v pořádku.

CITÁT Z KNIHY:

But they were lot living, thought Harry: they were gone. The empty words could not disguise the fact his parents' moulderin remains lay beneath snow and stone, indifferent, unknowing. And tears came before he could stop them, boiling hot then instantly freezing on his face, and what was the point in wiping them off, or pretending?

Do not pity the dead, Harry. Pity the living, and, above all, those who live without love.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla extrémně napínavá a zajímavá, promyšlená a zábavná. Epilog "po devatenácti letech" mi přijde trošku přitažený za vlasy, ale proč ne. Potřebujeme šťastné konce.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 01.08.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Relikvie smrti

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­