ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Princ dvojí krve (4)

- díl v sérii: 6

V bohatém, strhujícím ději zasvětí šestý díl potterovské fantasy-ságy své věrné fanoušky i nové čtenáře do dalšího kola nelítostného zápasu dobra se zlem. Nová Harryho dobrodružství berou dech a přinesou čtenářům četná překvapení, ať už jde o citové vztahy tří nerozlučných přátel, nebo postupně odhalovaná tajemství nejen lorda Voldemorta.

Rufus Brousek nahradil Popletala ve funkci ministra kouzel. A hned ve druhé kapitole se ukáže, kdo je zrádcem - Snape. Ten složí neporušitelný slib, že bude dávat pozor na Draca Malfoye, kterému dal lord Voldemort tajný úkol, a Narcissa Malfoyová Snapea požádá, aby na něj dohlížel. Ten souhlasí, a pokud slib nedodrží, zemře.
Tentokrát si už o prázdninách přijde pro Harryho Brumbál, který jej vezme za profesorem Křiklanem za účelem pomoci ho přesvědčit, aby se vrátil učit do Bradavic. Horacio Křiklan to přijme, takže Harry se po úspěšné misi přesouvá k Dursleyovým.
Ve škole se stává kapitánem famfrpálového družstva. Také je nakonec připuštěn ke studii lektvarů, protože učitelem se stává právě Křiklan a Snape jde na místo učitele obrany proti černé magii. Protože Harry nečekal, že bude moci studovat lektvary, neboť nedosáhl dostatečné známky, kterou Snape žádal pro studium lektvarů pro pokročilé, ale Křiklanovi Harryho známka stačí, dostává jednu učebnici ze školy, jež je podepsána jako majetek Prince dvojí krve. Učebnice je celá počmáraná, všechny popisy na lektvary jsou přepsány jinak, a když Harry využije některé z Princových rad, zjišťuje, že Princ vymyslel mnohem lepší možnosti příprav lektvarů. Jsou zde také různá zaklínadla. Díky učebnici se Harry stává v lektvarech k nelibosti Hermiony nejlepší ze třídy.
Ve škole jsou stejně jako ve druhém roce ve škole napadáni studenti. Tentokrát je však útočníkem pravděpodobně někdo ze studentů. Někdo poslal očarovaný náhrdelník Katie z Nebelvíru, ta se jej dotkne a vyletí do vzduchu a začne křičet jako pomatená. Potom je odvezena do nemocnice Svatého Munga pro kouzelné choroby. Další obětí je Ron, ten se omylem napil nápoje lásky, a proto s Harrym zajdou za Křiklanem, jenž dá Ronovi další lektvar, díky čemuž lektvar lásky přestane působit. Ale protože má Ron narozeniny, tak si s nimi ještě připije. Ron omdlí, Křiklan vůbec neví, co má dělat, jenom Harry si vzpomene na bezoár, o kterém četl v učebnici lektvarů od Prince dvojí krve, a díky tomu Rona zachrání.
Harry má tento rok soukromé hodiny s Brumbálem, avšak neučí se zde žádná super kouzla, ale zkoumá Voldemortovu minulost. Z té se spolu s Brumbálem dozvídá, že příčina Voldemortovy "nesmrtelnosti" tkví v tom, že rozdělil svoji duši na tzv. viteály a tyto viteály uložil do různých vzácných či pro Voldemorta důležitých předmětů. Brumbálovi se už podařilo jeden zničit (prsten Gauntů) a Harry už také jeden zničil - Raddlův deník v Tajemné komnatě. Dalšími by měly být pohár Helgy z Mrzimoru, medailon Salazara Zmijozela, had Nagini a další. Při těchto hodinách s Brumbálem se Harry dozví také mnoho o rodičích Raddla, o jeho intrikách, ale také jak třeba pracoval v Obrtlé ulici, nebo jak šel Brumbála požádat o místo učitele černé magie a Brumbál jej nepřijal, tak od té doby není v Bradavicích žádný učitel černé magie déle než jeden rok.
Mezitím Ron začne chodit s Levandulí Brownovou a Harry dostává školní trest od Snapea, kvůli kterému nemůže hrát rozhodující zápas ve famrpálu. Nebelvír jej vyhrává a Harry po zápase začne chodit s Ginny Weasleyovou.
Při jedné hodině se Harry spolu s Brumbálem vydávají hledat další viteály. Dostanou se k jeskyni u moře, v této jeskyni je Brumbál nucen vypít oslabující lektvar, který zakrývá viteály. Po vypití je velice oslabený a ještě ke všemu Harry zjišťuje, že to není pravý viteál, ale napodobenina, jíž tam dal někdo, kdo se podepsal jako RAB. Poté co se vrátí na pozemky školy, září nad nejvyšší věží Znamení zla.
Harry běží pro pomoc pod neviditelným pláštěm, protože se bojí o Brumbálův život, avšak ten jej nechá zkamenět, aby počkal. V hradě bojují členové Fénixova řádu se smrtijedy, ale k Brumbálovi přibíhá Draco Malfoy, odzbrojí jej a řekne mu, jak se podařilo dostat do hradu smrtijedy - pomocí Komnaty nejvyšší potřeby. Taky mu řekne, že ho zabije. Malfoy se také přiznává, že to on dělal všechny ty útoky, ale neměly to být útoky na studenty, ale na Brumbála. K vraždě se Malfoy nakonec neodhodlá, místo toho přiběhne Snape a bez milosti Brumbála zabíjí. Při útěku smrtijedů se Snape, když na něj Harry zaútočí kouzlem Sectusempra z knihy lektvarů od Prince dvojí krve, přizná, že to on je Princ dvojí krve a ať se Harry neopovažuje používat kouzla, která on sám vymyslel. Při boji nezemřel nikdo z "hodných", protože je chránil kouzelný nápoj, jenž jim tam Harry nechal a jenž získal díky nejlepším výsledkům v lektvarech.
Při pohřbu Brumbála se Harry rozchází s Ginny, protože se bojí, aby ji Voldemort nevyužil proti němu, nebo jí nějak neublížil. Taky se rozhodne, že další rok už nenastoupí do Bradavic, ale bude se věnovat hledání viteálů. Hermiona a Ron půjdou s ním (poté, co se Ron rozešel s Levandulí, sblížil se s Hermionou).
Takto končí šestý rok v Bradavické škole čar a kouzel.
Další rok už tady Harry nebude, protože musí zničit Voldemorta!

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Don_Salieri, 06.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Princ dvojí krve (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­