ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Kámen mudrců (11)

Celý příběh "Kamene mudrců" se točí kolem sirotka Harryho Pottera. Tomu krátce po narození zahynou za neobvyklých událostí oba rodiče, a Harry proto musí vyrůstat v rodině strýce Vernona a tety Petunie, kteří mu neustále dávají najevo, že místo kde bydlí, není domov. O to větší překvapení jej čeká, když mu v den jeho 11. narozenin přijde dopis, jenž je předzvěstí změny v jeho dosavadním životě. Od nynějška není obyčejným chlapcem, ačkoli na to stále vypadá, ale stává se studentem školy čar a kouzel v Bradavicích. Ani tento nový život však nebude procházka růžovou zahradou, obzvlášť když se začne probouzet Harryho záhadná minulost a její temný hrdina, Lord Voldemort...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2013. Z anglického originálu Harry Potter and the Philosopher's Stone přeložil Vladimír Medek. Počet stran: 284. ISBN: 978-80-00-03437-9.

MÍSTO DĚJE:

Děj knihy se odehrává v současné Anglii, ve světě kouzel a mudlů-lidí.

OBSAH:

Harry vyrůstal po smrti svých rodičů v Zobí ulici u rodiny matčiny sestry, která měla stejně starého syna Dudleyho. Tato rodina Harryho brala jako nutné zlo, bratránek mu navíc neustále ubližoval. Pro Harryho to muselo být hrozné, když byl ignorován, tím se musel určitě cítit méněcenný, bez lásky, bez přátel.

V den jedenáctých narozenin však přišel zlom. Objevil se obrovský, zarostlý pán jménem Hagrid, z jehož zjevu na první pohled šel až strach. Nesuďme ale lidi podle jejich vzhledu, nýbrž podle jejich nitra, neboť Hagrid byl člověk spolehlivý s opravdu velkým srdcem. Jednoduše oddaný přítel. Hagrid Harrymu objasnil, kdo byli jeho rodiče a kam opravdu patří - tedy do světa magie a kouzel.

Hagrid ho vzal do Londýna do Příčné ulice, kde si měl opatřit veškeré potřebné věci ke studiu. Harry se nestačil divit, kde to vlastně je, vše bylo pro něj nové a úžasné. Nakonec dostal - snad poprvé v životě - od Hagrida dárek k narozeninám: sněžnou sovu. Pro skromného, zakřiknutého kluka to musely být ty nejúžasnější narozeniny - zjistit, kdo vlastně je, jít do kouzelnické školy a ještě dostat takový krásný dárek!

Po dalším měsíci stráveném doma v Zobí ulici nastal čas nastoupit do kouzelnické školy v Bradavicích. Měl se tam dostat z nádraží z nástupiště 9 a 3/4, což byla pro Harryho zapeklitá situace, ale nakonec mu pomohli Weasleyovi. V jednom z nich, stejně starém Ronovi, našel Harry velkého kamaráda.

V Bradavicích byli žáci rozdělení do čtyř kolejí, Harry spolu s Ronem byli zařazeni do koleje Nebelvír, kde se jejich spolužačkou stala i Hermiona. Kluci jí dlouho nemohli přijít na chuť, měli ji za panovačnou šprtku, která je neustále poučovala. Byla hodně cílevědomá. Jejich soupeřem se stal Draco Malfoy, jenž byl opravdový zákeřňák a patřil do soupeřící koleje Zmijozelu. Díky Malfoyově provokaci se však Harry dostal jako nejmladší hráč do famfrpálového družstva Nebelvíru, a to jako chytač "zlatonky" (golden snitch). Všechno zlé je tedy k něčemu dobré...

Nakonec, po likvidaci trolla, který šel na Hermionu, se stali z Harryho, Rona a Hermiony nejlepší kamarádi. Od té doby se Ron už s Hermionou nedohadoval, ale i tak s ní často mluvil až ironicky.

Jejich pevné kamarádství jim pomohlo při jejich odhalování zloděje Kamene mudrců. Společnými sílami se jim podařilo v podzemí bradavické školy přejít přes nastražené zakleté překážky. Harrymu se vyplatilo jeho umění z famfrpálu, Ronovi jeho dobrá hra šachů a Hermioně její logika a chytrost. Ale především šlo o vzájemnou důvěru.

K jejich velkému překvapení se nejednalo o profesora Snapeho, jehož dlouhou dobu podezřívali, ale o tichého, nenápadného, koktavého profesora Quirella, ovládaného zlým lordem Voldemortem, jenž zabil Harryho rodiče. Nadarmo se neříká "tichá voda břehy mele".

Poučení Hermiony, které bychom si měli vzít k srdci: "Jsou důležitější věci než chytrost - těmi jsou přátelství a statečnost." Proto nesuďme lidi podle vzhledu ani inteligence, ale podle toho, co je skutečně v jejich nitru.

Harry, který je ve světě lidí-mudlů nulou, je v tom kouzelnickém známý, statečný a nejen díky úspěchům ve famfrpálu i vážený.
Velkou víru v Harryho měl ředitel školy Brumbál, který je uvážlivý a velice moudrý.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Harry Potter a Kámen mudrců je pohádka, ve které se vyskytuje mnoho kouzel, nadpřirozených jevů i bytostí, boj dobra a zla. Čtenáři se zde však dostane také napětí, dobrodružství a překvapení.

Námět knihy je skvěle vymyšlený a propracovaný, prostředí a postavy jsou detailně, avšak zároveň i jednoduše popsané.

Kniha je psána spisovně, nicméně v přímé řeči, která se v knize objevuje často, se vyskytuje i nespisovná čeština, zvláště u Hagrida. Jak jsem uvedl dříve, u Rona se setkáme i s ironií. Názvy kouzel připomínají latinu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Viky, 10.01.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Kámen mudrců (11)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­