ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Harry Potter a Fénixův řád (3)

Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2004
Překlad: Vladimír Medek
Obálka: Václav Rytina
Počet stran: 780 stran

DĚJ:

Lord Voldemort se vrátil!
Jediný, kdo ho však spatřil, byl Harry Potter a Cedrik Diggory. Jenže Cedrika zabili a Harryho označil Denní věštec za pomateného. Harrymu věří pouze profesor Brumbál, který znovu svolá členy Fénixova řádu a zahájí nový boj proti Voldemortovi a jeho Smrtijedům. Jako každé prázdniny i tentokrát bydlí Harry u své tety a strýce. Tentokrát je však velmi naštvaný - vždyť ani netuší, co se v kouzelnickém světě děje. Hermiona s Ronem mu odmítají něco konkrétního napsat, protože kdyby někdo sovu chytil, dostal by do rukou tajné informace.
Jednou se šel Harry po další hádce z Dursleyovými projít, potkal Dudleyho a začali se vzájemně pošťuchovat. Napadli je mozkomorové a Harry se ubránil kouzlem. Dudley doma vše svedl na Harryho. Musel tedy zůstat a vysvětlit Dursleyovým, co se stalo. Po několika dalších dnech pro Harryho přijeli kouzelníci. Odletěli na košťatech do Londýna a vstoupili do domu Blacků. Harryho hned přivítali Sirius, Lupin, Pošuk Moody, další čarodějové a čarodějky a samozřejmě Hermiona se všemi Weasleyovi mimo Percyho, který se pohádal s rodiči a odešel. Později mu Sirius odpověděl na jeho otázky a zpravil ho o situaci. Ovšem nemohl mu říci všechno, protože si to ostatní nepřáli. Po několika dnech se konalo disciplinární řízení kvůli Harrymu kouzlení proti mozkomorům. Na ministerstvo se dostal s panem Weasleym, kde ho začal obhajovat Brumbál. Nakonec Harryho ospravedlnili a on se vydal zpět do Siriusova domu a pak do Bradavic. Ihned si všiml, že u učitelského stolu chyběl Hagrid - místo něj zde byla prof. Červotočková a byla zde čarodějka, kterou viděl na disciplinárním řízení - Dolores Umbridgeová. Po jejím proslovu poznala Hermiona, že je to nastrčená špiónka ministerstva. Když s ní měl Harry hodinu, veřejně se s ní pohádal o Voldemortově návratu a vysloužil si tím školní trest, kde brkem musel psát vlastní krví. Tím, že má tresty, nemůže na famfrpál, kde přijímají nového hráče - Rona.
Po další hádce s prof. na obranu proti černé magii Umbridgeovou požádá Hermiona s Ronem Harryho, jestli by je nechtěl učit obraně proti černé magii on. Když Harry nakonec souhlasí, sejdou se jeho nový žáci v Prasinkách. Tam jim Harry stručně povypráví, co se stalo při turnaji Tří kouzelnických škol a oni souhlasí, že budou do kroužku Obrany proti černé magii chodit. Ovšem nemají kde se scházet, a proto je první schůzka zatím odložena. Druhý den visí na zdi vyhláška, že se zakazují všechny zájmové kroužky, pokud nejsou povoleny novou vrchní vyšetřovatelkou, kterou je samozřejmě Umbridgeová. Bohužel to platí také na famfrpál. Vyšetřovatelka začne dělat inspekce u všech učitelů a bude je hodnotit případně vyhazovat.
Harryho sovu Hedviku někdo napadl. Psal mu Sirius, že se opět sejdou ve společenské místnosti, až budou všichni spát. Sirius kladně zhodnotí jejich nápad o jejich kroužku a ještě je povzbudí. Slíbil, že popřemýšlí, kde by se mohli scházet, když v tom vklouzne do krbu něčí ruka a pokusí se naštěstí neúspěšně Siriuse chytit.
Jednou Harry usne ve společenské místnosti a najde ho zde Dobby. Ten mu prozradí, že existuje místnost, kde by mohl trénovat své spolužáky v obraně. Hned další den tam všichni zajdou a začnou trénovat. Dají si jméno Brumbálova armáda a každý se pod to podepíše. Hermiona ještě vymyslí nepravé galeony, na kterých se vždy objeví datum další schůzky.
Začíná famfrpálová sezóna. Nebelvíru nakonec Umbridgeová také účast povolila. Ale první zápas nedopadá nijak valně - Ron pustil tři góly, avšak Harry zápas zachránil chycením zlatonky. Po zápase začne Malfoy provokovat Freda, George Weasleyovi a Harryho. Skončí to rvačkou a doživotním zákazem hrát famfrpál pro Weasleyovi a Harryho.
Hagrid se vrátil. I když se mu zprvu nechce, vypráví trojici o své cestě za obry. Dozví se, že na pomoc proti Voldemortovi žádné posily nepřijdou.
Harrymu se zdá sen o podivné chodbě, kde sedí nějaký člověk. Harry je had a kousne toho člověka. Z hrůzou zjistí, že je to pan Weasley. Když se probudí, pálí ho jizva a začne křičet. Profesorka McGonagalová ho dovede k řediteli. Ten zkontroluje situaci a pošle pro pomoc panu Weasleymu. Všichni Weasleyovi s Harrym jedou na Grimauldovo náměstí. Paní Weasleyová jede hned do nemocnice. Ráno za nimi přijede Hermiona a všichni se vypraví za zraněným. Pan Weasley je na tom docela dobře a brzy se uzdraví. Jenže od této doby musí na Brumbálův rozkaz chodit Harry na hodiny Nitroobrany k prof. Snapeovi. Při výcviku velmi trpí a příliš se nesnaží v ní udělat pokroky a sny pokračují. V Denním věštci si ráno Harry přečte o hromadném úniku Smrtijedů z Azkabanu. Naši hrdinové začnou tušit, že mocná zbraň proti Voldemortovi se ukrývá na ministerstvu kouzel. Blíží se sv. Valentýn a Harry se rozejde s Cho. Ve stejný den souhlasí s tím, že vypoví, co se stalo minulý rok s Cedrikem. Rita Holoubková pod nátlakem napíše článek do Jinotaje. Brzy je Jinotaj ve škole zakázán, protože Ubridgeová nechce, aby o tom studenti věděli. Další hodina Nitroobrany je přerušena vřískotem prof. Trawneyové, která nechce opustit zaměstnání na rozkaz vrchní vyšetřovatelky.
Při setkání BA jsou studenti vyrušeni Dobbym, který naznačuje, že jim je v patách Umbridgeová. Harry s Ronem a Hermionou jsou chyceni a dopraveni do jejího kabinetu. Tam je zachrání Brumbál, který vše vezme na sebe a zmizí. Umbridgeová se tak stává ředitelkou a vyslýchá Harryho ohledně Brumbálova zmizení. Ten jí nic nepoví. Brzy jsou vyrušeni hroznými zvuky. Po celých Bradavicích bouchají rachejtle a bouchačky Freda a George. Na Nitoobraně je Snape odvolán pryč a Harry se podívá do jeho myslánky. Avšak Snape se brzy vrátí a Harryho přistihne. Nitroobrana tak navždy skončila. Harryho to příliš nezasáhne, ale pořád vzpomíná na svého otce, který byl ve Snapeových vzpomínkách. Musí mluvit se Siriusem, a proto se dohodne s Fredem a Georgem, kteří chtějí školu opustit.
Zatím je Harry pozván na schůzku k výběru budoucího povolání. Při tom mu prof. McGonagallová přislíbí, že mu pomůže stát se bystrozorem. Pak už se spustí Fredova a Georgova rozlučka se školou a tím odvedou pozornost Umbridgeové tak, že se Harry dostane do jejího kabinetu a promluví se Siriusem.
Přichází další zápas famfrpálu, když je Harry s Hermionou odveden do lesa Hagridem. Tam se dozví o jednom obrovi, kterého se Hagrid zkouší zkulturnit. Když se vrátí, zjistí, že Nebelvír zápas vyhrál.
Za několik dní se konají zkoušky NKÚ. Při zkoušce z astronomie studenti spatří kouzelníky, kteří se snaží zatknout Hagrida. Tomu na poslední chvíli pomůže prof. McGonagalová, kterou bohužel zasáhne mnoho kouzel najednou a přivedou ji tím do hlubokého bezvědomí. Na další práci Harry uvidí Voldemorta, jak mučí Siriuse a omdlí. Je rozhodnut mu pomoci. Opět se vloupe do kabinetu ředitelky a snaží se dovolat Siriuse, jenže ten se neozývá. A proto se všichni rozhodnou odletět na ministerstvo a Siriuse zachránit. Ředitelka jim brání, jak jen může, ale je to nezastaví.
Na ministerstvu Harry najde věštbu týkající se jeho. Sundá ji z regálu a najednou se objeví Smrtijedi, kteří lační po věštbě. Harryho přátelé je rozeženou po celém oboru záhad a Harry se dozvídá, že to byla past a že zde Sirius vůbec není. Když se zdá, že je vše ztraceno, objeví se Lupin, Sirius a další členové Fénixova řádu. Harry je svědkem Siriusovy smrti způsobenou smrtijedkou Belatrix. Vydává se za ní a když se střetnou, vyprovokuje skrz ní Voldemorta. V tu chvíli se objeví Brumbál a vše zachrání. Mnoho smrtijedů je pochytáno, ale některým se podařilo utéci.
Harry je převezen do Brumbálovy pracovny v Bradavicích a čeká na vysvětlení. Brzy se dozvídá o jistém spojení mezi ním a Voldemortem a o věštbě, která mluví o tom, že jednou Voldemorta zabije nebo jím bude zabit. Harry je zdrcen ze Siriusovy ztráty, a protože je konec školního roku, odjíždí k Dursleyovým.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: vevericka.eva, 01.06.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Harry Potter a Fénixův řád (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­