ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Bajky barda Beedleho

  • sbírka pěti kouzelnických pohádek spjatých se slavnou sérií příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera

Který správný kouzelník by je neznal? Prastaré pohádky, které pro kouzelnou společnost sesbíral a uspořádal bard Beedle. Pohádky, které jsou každému kouzelnickému dítěti čteny na dobrou noc. Pohádky, které Hermioně odkázal Albus Brumbál. A také pohádky, jež si Harry Potter málem přečetl příliš pozdě - právě v nich totiž objevil důležitou informaci, která mu nakonec zachránila život v boji tváří v tvář nejstrašnějšímu černokněžníkovi všech dob - lordu Voldemortovi.

Nyní je těchto pět pohádek konečně přístupných mudlovským čtenářům, což je jistě důvod k jásotu nejen pro miliony fanoušků Harryho Pottera na celém světě, ale i pro ostatní mudly, kteří mají rádi kouzelné příběhy. Určitě si je zamilujete!

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

ROWLINGOVÁ, J. K. Bajky barda Beedleho. První vydání 2008. Praha: Albatros, 2008, 128 s. ISBN 978-80-00-02284-0

OBSAH:

Tato kniha je spojená s knihami o Harrym Potterovi. Je tu uvedeno pět bajek, které sepsal jistý Bard Beedly. Tyto bajky dostala v sedmém díle Harryho Pottera Hermiona a s jejich pomocí se jim podařilo zničit Voldemortovy viteály a tím ho zabít.

Čaroděj a skákající hrnec
Hlavní postavy: čaroděj, hrnec
Děj:
Jeden čaroděj žil ve vesnici spolu se spoustou mudlů, kteří ale nevěděli, že je čaroděj. Pokaždé, když měl nějaký mudla zdravotní potíže, přišel k čarodějovi a ten mu nabídl nějaký lektvar nebo mast z kouzelného kotlíku. Když kouzelník umřel, přenechal kotlík svému synu - také čarodějovi. Ten však mudlům pomáhat nechtěl, a když k němu nějaký přišel, odehnal ho. Kotlík začal vydávat různé zvuky podle toho, čím mudlové trpěli. Některému plakalo dítě bolestí - kotlík plakal jako malé dítě, jinému hýkal osel, protože se ztratil a podobně. Kotlík tedy za chvíli vydával velký počet různých zvuků a ještě poskakoval na jediné noze, která mu "vyrostla", když čaroděj odmítl pomoci prvnímu mudlovi. Nakonec kotlík čaroděje přesvědčil a ten se staral o mudly jako jeho otec. Kotlík se od té doby zklidnil a už nevyvádí.

Fontána příznivé sudby
Hlavní postavy: tři čarodějnice, rytíř
Děj:
Vysoko na kopci v začarované zahradě je fontána, která může jeden den v roce splnit přání jakémukoli nešťastníkovi. Proto se v její zahradě v ten jediný den shromažďuje mnoho lidí. Když se otevřela tentokrát, dovnitř se dostali tři čarodějnice a jeden rytíř. Společně postupovali na horu k fontáně. Nejprve však museli přejít přes tři úkoly, které jim nastražil zlý červ. Při prvním úkolu museli červovi obětovat důkaz své bolesti, při druhém plody své práce a při třetím poklad své minulosti. Všechny úkoly splnili a došli až k fontáně. Tam se museli rozhodnout, kdo se ve fontáně vykoupe, protože mohl jen jeden.
Jedna z čarodějek se vyčerpáním sklátí k zemi. Druhá natrhala několik bylin, které tam volně rostly a dala jí je. Po nich se čarodějka opět probrala a ani netrpěla svými bolestmi, kvůli kterým tento "výlet" podnikala. Vzdala se tedy fontány. Čarodějka, která ji vyléčila, se fontány vzdala také, protože s těmito bylinami si mohla získat hodně zlata a netrpět tak nedostatkem peněz. Třetí čarodějka splnila třetí úkol a tím se zbavila svého problému - rozchod s mužem. Ve fontáně se tedy nakonec vykoupal rytíř, jenž toužil po milované ženě. Po koupeli se mu zalíbila třetí čarodějka a nakonec se vzali.
Nikdo však netušil, že fontána ve skutečnosti nemá žádné zázračné schopnosti.

Mágovo chlupaté srdce
Hlavní postavy: mág, žena
Děj:
Jednomu mladému mágovi se nelíbilo, jak se všichni zamilovaní mění a jak "vyvádí", a tak se rozhodl, že se do tohoto stavu nikdy nedostane, a proto si hůlkou vytrhl srdce a zavřel ho do skleněné truhly do sklepa.
Mág byl bohatý a měl mnoho služebníků. Jednoho dne vyslechl, jak si dva jeho služebníci povídají, že všichni se žení a vdávají a on pořád nemůže najít žádnou ženu. To ho nazlobilo a rozhodl se pozvat k sobě krásnou mladou ženu, kterou si potom chtěl vzít. Ukázal jí své srdce, jež bylo pobytem ve sklepě celé pokryté černými chlupy a scvrklé. Když to zjistil, zatoužil po novém srdci - po neposkvrněném. Zabil tedy ženu a vyřízl jí srdce. Její srdce však do jeho těla nechtělo a on se ze zoufalství zabil.

Králice Alice a chechtavý pařez
Hlavní postavy: král, šarlatán, čarodějnice
Děj:
Jeden mudlovský král chtěl, aby čarovat uměl jen on. Vytvořil tedy gardu lovců čarodějnic, která měla chytit a zničit všechny kouzelníky. Zároveň vyhlásil, že hledá královského učitele kouzel. O tom se dozví jeden šarlatán, jenž kouzlit neumí, ale lstí chce na králi vydělat. Král ho přijme a začíná se učit. Šarlatán mu dá "hůlku" (větev utrženou ze stromu) a řekne mu, že tato "hůlka" bude fungovat, až bude král dostatečně pokročilý. Tak šarlatán "učil" krále kouzlit. Viděla to stará pradlena-čarodějka a začala se šarlatánovým metodám kouzlení smát. Král se rozzlobil, že je pro smích a řekl, že zítra bude vystoupení jeho kouzelnických dovedností. Šarlatán šel za čarodějkou, aby mu pomohla. Ta souhlasila a schovala se za keř, a jakmile bude chtít král čarovat, bude čarovat místo něj.
První královo kouzlo bylo zmizení klobouku, což čarodějnice lehce zvládla. Druhé bylo létání koně. To také zvládla. Jako třetí kouzlo si král usmyslel oživit mrtvého psa. Nato ale kouzla nestačí, a tak se o to čarodějka ani nepokoušela. Králi se kouzlo samozřejmě nevydařilo. Šarlatán celý nervózní, aby ho král neprokoukl, řekl, že za to může čarodějka a poštval proti ní krále. Čarodějka se tedy proměnila v strom. Ten rozkázal král skácet. Tím však čarodějnici nezabil. Ta se přemístila do pařezu a nařídila králi, aby přestal pronásledovat kouzelníky, jinak se mu to vymstí. Král byl zděšen a pronásledování zastavil. Čarodějnice ještě přikázala, aby byla na ten pařez postavena její socha na památku. Král ji postavil. Poté se čarodějnice proměnila v králíka a už ji nikdy nikdo neviděl. Jen pařez se pořád chechtá.

Příběh tří bratří
Hlavní postavy: tři bratři, Smrt
Děj:
Tři bratři chodili po světě, až došli k řece, přes níž nevedl most ani lávka. Protože to však byli kouzelníci, most si vyčarovali. Když byli v půli mostu, objevila se před nimi Smrt a nabídla jim, že dá každému dar. Nejstarší si vybral nepřemožitelnou hůlku, prostřední kámen, který dokázal vrátit mrtvé zpět k životu a nejmladší si vybral neviditelný plášť.
Po čase se bratři vydali každý svou cestou. Nejstarší přišel do hostince a chlubil se svou nepřemožitelnou hůlkou. Potom, jak v noci usnul, ho jeden kouzelník zabil a jeho hůlku si vzal. Od té doby hůlku získal ten, kdo zabil jejího původního majitele.
Druhý bratr oživil svou milou dívku, jež umřela mladá. Ale dívka nebyla živá jako normální člověk. Byla bledá a vůbec se nechovala jako živá. Z toho se bratr zbláznil a zabil se, aby mohl být "opravdu" s ní. Tak Smrt dostala dva bratry.
Ten nejmladší se před Smrtí schovával v neviditelném plášti a Smrt ho dostala až ve stáří. Od té doby se povídá, že kouzelník, který získá do svého vlastnictví všechny tři předměty, stane se nesmrtelným.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: olinek.fcb, 12.01.2009

Bohemia Institut    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Bajky barda Beedleho

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­