ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rowlingová Joanne Kathleen (*31.07.1965)

­­­­

Bajky barda Beedleho (2)

Soubor prastarých pohádek, které zná každé kouzelnické dítě, se nyní dostává i k mudlovským čtenářům. Určeno malým i velkým milovníkům čarovného světa Harryho Pottera.

Pět pohádkových příběhů z kouzelnického světa dostala Hermiona jako dědictví po samotném zesnulém řediteli bradavické školy. Ve zbrusu novém překladu nejpečlivější studentky jakou Bradavice pamatují, opatřené unikátními rozsáhlými poznámkami profesora Brumbála, si můžeme slavné příběhy přečíst i my. Pohádky, které se mezi kouzelníky vypráví odnepaměti, mají s těmi mudlovskými mnoho společného. Nejen mudlové, ale i kouzelníci mají své starosti a na některé z nich ani ty nejmocnější čáry a kouzla nestačí. K nejmoudřejším kouzelníkům tak podle Beedleho patří ti, kteří vládnou především laskavostí, zdravým rozumem a chytrostí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2008 (1. vydání). Z anglického originálu The Tales of Beedle the Bard přeložil Pavel Medek. Počet stran: 123. ISBN: 978-80-00-02284-0.

OBSAH:

Čaroděj a skákající hrnec
Žil, byl čaroděj. Ve své vesnici každému pomáhal od nemocí a od problémů. Avšak po čase zemřel. Na jeho místo pomocníka vesnice měl nastoupit jeho syn. Ten však neměl s mudly slitování. Nikoho nepřijímal, nikoho neléčil. Avšak to se změnilo, když kouzelný hrneček, který měl po otci, začal vyvádět jako nemocný: naskočily mu bradavice, začal kýchat, řinčet... Ani mága nenechal vyspat.
Mág se tedy nechal přesvědčit a šel ve stopách svého otce. Pomáhal mudlům, jak jen mohl.

Fontána příznivé sudby
Chráněna mocnými kouzly a vysokou zdí, je v zahradě ukryta fontána. Tato fontána má léčivou moc. Avšak plní přání jen jednou ročně a jen jednomu člověku. Jeden rok se na cestu k fontáně vydali čtyři lidé - tři čarodějnice a jeden rytíř. Cesta zahradou nebyla vůbec lehká. Nejprve měli obětovat důkaz své bolesti (slzy), poté plody své práce (kapky potu) a pak poklad své minulosti (to jedna z čarodějek obětovala své vzpomínky na milence, který ji zradil).
Když došli až k fontáně, jedna z čarodějnic začal trpět bolestí, druhá čarodějka jí proto nasbírala bylinky, které ji úplně vyléčily. Díky tomu si mohla vydělat bohatství, po kterém toužila. Nakonec se ve fontáně vykoupal rytíř, který se zamiloval do třetí čarodějky, která tak byla také šťastná. Nikdo z nich ale nepostřehl, že fontána ve skutečnosti nemá žádné zázračné schopnosti.

Mágovo chlupaté srdce
Jeden bohatý mág nesnášel zamilovanost, nelíbilo se mu pobláznění zamilovaných. Proto si vyňal srdce, aby se nikdy nezamiloval. Čekal, že mu budou jeho lhostejnost a schopnost nezamilovat se všichni závidět, avšak zjistil, že tomu tak není. Proto se lichotkami vloudil do přízně jedné bohaté dívky. Toužil si ji vzít, tak ji jednou vzal do sklepa, kde jí ukázal své srdce: scvrklé a zarostlé černými chlupy. Dívka se tak rozčílila, že donutila mága vrátit srdce na své místo. Když ale srdce vrátil, v pomatení smyslů dívku zabil, poté vyřízl její srdce, olizoval jej. Chtěl jej vyměnit místo toho svého škaredého, ale tělo jej nepřijalo, proto zemřel mág, který se bál zamilovat.

Králice Alice a chechtavý pařez
Tato bajka popisuje mudlovského krále toužícího po umění kouzlit. Král nechává zároveň zabíjet všechny čaroděje, ale také hledá učitele, co by jej kouzlům naučil. Přihlásí se šarlatán, co vůbec kouzlit neumí. Král je z jeho učení rozmrzelý, a proto se rozhodne uspořádat hostinu, kde musí své umění předvést. Šarlatán přesvědčí pradlenu, která je ve skutečnosti čarodějnicí, aby čarovala místo krále. Pradlena Alice to udělá, ale když má oživit psa, ví, že to nezvládnou žádná kouzla. Král se o to bezúspěšně pokusí, šarlatán poštve krále na Alici, ta se však přemění ve strom. Král nechá strom skácet, ale pařez řekne, že král musí přestat pronásledovat kouzelníky, jinak na něj sešle kletbu. Král tedy ustoupí, šarlatán je poslán do vězení a pařez se nepřestane chechtat. Zpod pařezu poté vyskočí králík s hůlkou v puse.

Příběh tří bratří
Tři bratři se dostali k velké řece, přes kterou nevedl žádný most. Most si lehce vyčarovali, když to ale viděla Smrt, nabídla se, že jim dá každému, co jen budou chtít. První bratr si vyžádal Neporazitelnou hůlku, prostřední bratr Kámen oživení a nejmladší bratr Neviditelný plášť. Smrt jim vše vydala.
Po čase se bratři rozešli. Nejstarší se vychloubal svojí hůlkou, až jej v noci někdo zabil. Prostřední bratr trpěl ze ztráty své milované, avšak ani její oživení mu radost nepřineslo. Jeho milovaná byla naprosto chladná, proto se prostřední bratr zabil.
Nejmladší bratr putoval světem s pláštěm na zádech. Smrt jej hledala, ale našla jej až ve stáří, kdy bratr předal plášť svému synovi.
Těmto třem věcem se také jinak říká relikvie smrti - kdo získá všechny, stane se pánem smrti. Harry Potter vlastnil neviditelný plášť, Brumbál Neporazitelnou hůlku a Kámen oživení se stal jedním z viteálů lorda Voldemorta.
I díky tomuto příběhu se Harrymu podařilo zabít Voldemorta...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Don_Salieri, 02.06.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bajky barda Beedleho, Bajky barda Beedleho (2), Bajky barda Beedleho (3)
-Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Fénixův řád (2), Harry Potter a Fénixův řád (3), Harry Potter a Fénixův řád (4), Harry Potter a Fénixův řád (5), Harry Potter a Fénixův řád (6), Harry Potter a Fénixův řád (7)
-Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Kámen mudrců (2), Harry Potter a Kámen mudrců (3), Harry Potter a Kámen mudrců (4), Harry Potter a Kámen mudrců (5), Harry Potter a Kámen mudrců (6), Harry Potter a Kámen mudrců (7), Harry Potter a Kámen mudrců (8), Harry Potter a Kámen mudrců (9), Harry Potter a Kámen mudrců (10), Harry Potter a Kámen mudrců (11), Harry Potter a Kámen mudrců (12)
-Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Ohnivý pohár (2), Harry Potter a Ohnivý pohár (3), Harry Potter a Ohnivý pohár (4), Harry Potter a Ohnivý pohár (5), Harry Potter a Ohnivý pohár (6), Harry Potter a Ohnivý pohár (7), Harry Potter a Ohnivý pohár (8)
-Harry Potter a Princ dvojí krve, Harry Potter a Princ dvojí krve (2), Harry Potter a Princ dvojí krve (3), Harry Potter a Princ dvojí krve (4)
-Harry Potter a Relikvie smrti, Harry Potter a Relikvie smrti (2), Harry Potter a Relikvie smrti (3), Harry Potter a Relikvie smrti (4), Harry Potter a Relikvie smrti (5)
-Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Tajemná komnata (2), Harry Potter a Tajemná komnata (3), Harry Potter a Tajemná komnata (4), Harry Potter a Tajemná komnata (5), Harry Potter a Tajemná komnata (6)
-Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (3), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (4), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (5), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (6), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (7), Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (8)
Čítanka-Čaroděj a skákající hrnec (Bajky barda Beedleho)
-Harry Potter a Kámen mudrců
-Harry Potter a Ohnivý pohár
-Harry Potter a Princ dvojí krve
-Harry Potter a Relikvie smrti
-Harry Potter a Tajemná komnata
­­­­

Diskuse k výpisku
Joanne Kathleen Rowlingová - Bajky barda Beedleho (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­