ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kinney Jeff (*19.02.1971)

   
­­­­

Zápisky Grega Heffleyho (Deník malého poseroutky) (2)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Rodrick je king)

Když je vám tak jedenáct, může to být fakt opruz. A nikdo to neví líp než Greg Heffley, protože se najednou ocitl na víceletém gymplu, kde malí poseroutkové, jako je on, naráží každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně.
Deník malého poseroutky není jen tak obyčejný deníček. Greg tenhle sešit dostal od mámy. A to přesto, že deníky jsou přece jenom pro holky! Takže si nemyslete, že to bude nějaké "milý deníčku" tohle a "milý deníčku" tamhleto. Navíc tohle vlastně není deník, to jsou zápisky. Greg si prostě zapisuje a čmárá obrázky ke všemu, co se kolem něj děje. Píše o svém otravném starším bráchovi, o potrhlém kamarádu Rowleym, o každodenním boji o přežití ve škole, o jednom fakt děsivém domě hrůzy, o kreslení komiksů pro školní časopis a taky o Sejru...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2013 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Diary of a Wimpy Kid (Diary of a Wimpy Kid) přeložila Veronika Volhejnová. Počet stran: 218. ISBN: 978-80-7447-224-4.

PROSTŘEDÍ:

Americké městečko, a to především prostředí školy, domova školáka Grega a domu jeho kamaráda Rowleyho

NÁMĚT:

Život malého školáka, jenž si zrovna začal psát deník (dalo by se říci, že jde o novodobou obdobu Malého Mikuláše nebo Bylo nás pět)

DĚJOVÁ LINIE:

Knížka má dějovou linku systematicky danou dle dnů týdne (např. pondělí, úterý apod.) Grega Heffleyho, který z nich vždy vytyčí především to podstatné, co zrovna zažil.
Ačkoliv na začátku jasně uvedl, že nebude psát jakékoliv emoce či cokoliv, co by se podobalo deníku, příliš se mu to nedaří. Vždy okomentuje, jaký dopad měly jednotlivé události na něj, jak se tehdy cítil a proč zrovna udělal to, co udělal. A navíc ty kapitoly pojmenovává po dnech v týdnu, což je jasným příznakem deníku...

Setkáme se zde tak s příběhy týkající se svátku Halloween, jenž se mu zrovna nevyvede přesně podle jeho plánu, protože musí vzít s sebou malého brášku a svého tatínka, kteří jeho a Rowleyho hrozně zdržují, tudíž neobejdou přesně stanovený počet domů, jaký si stanovili, a navíc je přepadne banda sígrů v pick-upu, co jim přidají na problémech.

Dalším zajímavým příběhem můžou být vánoční trampoty, jež v minulosti zažil a jaké zažívá teď. Líčí v nich, že chtěl kdysi domeček pro barbíny, aby v něm měl vojáčky, kteří by jej používali jako svůj bunkr, ale nakonec dostal jen panenku Barbie, či to, že namísto vytoužené hry dostal svetr, protože si jeho maminka spletla stejně zabalenou krabici, tudíž hru dala omylem na charitu.

Dozajista zajímavým je i komiksový počin, co vychází ve školních novinách, nebo jakási hlídka, která má za úkol vypomáhat za určitá privilegia ve škole a které se mohou zúčastnit po daném konkurzu i žáci, jímž projdou právě Greg a Rowley.

HLAVNÍ POSTAVY:

Greg Heffley - hlavní představitel knížky, malý poseroutka; není příliš odvážný a ani pošetilý, neboť mu to připadá jako hloupé a nebezpečné; je proto opatrný, tichý a snaží se na sebe příliš nepůsobit, aby si nezpůsobil zbytečné potíže, neboť jak říká, je obklopen samými pitomci
Rowley Jefferson - věrný kamarád Grega; na chvíli se s ním přestane kamarádit, ale pak se díky jedné příhodě (se sýrem) zase usmíří; je mírně přitroublý a vtipný
Fregley - dalo by se říci, že je to dítě, s nímž se nechce nikdo kamarádit (něco jako Ralph Wiggum ze Simpsonových); je přitroublý, zvláštní, pomatený a často i zmatený

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Život malého Grega Heffleyho

MOTIVY:

Přátelství, škola, rodina, každodenní život

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána v kombinaci spisovného a nespisovného jazyka, v němž převládá především slang typický pro děti studující doposud základní školu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila, neboť je vyprávěna mně osobně příjemným způsobem, se kterým jsem se setkal například u Malého Mikuláše. Zároveň jsou zde vtipně líčeny jednotlivé kapitoly, které mají tendenčnost spadat díky ilustraci k jakémusi druhu komiksového zpracování, protože jsou vcelku krátce napsány, což je za mne velký plus.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 02.02.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Jeff Kinney - Zápisky Grega Heffleyho (Deník malého poseroutky) (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­