ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kinney Jeff (*19.02.1971)

­­­­

Poslední kapka (Deník malého poseroutky)

  • díl v sérii: 3 (předchozí: Rodrick je king; následuje: Psí život)
  • pro starší děti

Třetí pokračování humorných deníkových zápisků dvanáctiletého Grega, doprovázené komiksovými ilustracemi.
Začíná nový rok a Greg, jehož už známe z předchozích dvou dílů "románů v obrázcích", si dává novoroční předsevzetí, že bude druhým radit, jak se mají zlepšit. Jeho tatínek si však přeje vychovat z Grega "správného" chlapa. Začne tím, že přihlásí Grega na fotbalový trénink. Po prvním tréninku s panem Litchem se ale zdá, že to nebyl zrovna nejlepší nápad. Podle táty se ale žádný z jeho synů nevzdává, takže fotbalem Gregovo trápení rozhodně nekončí...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu The Last Straw (Diary of a Wimpy Kid) přeložila Veronika Volhejnová. Počet stran: 218. ISBN: 978-80-7447-013-4.

PROSTŘEDÍ:

Americké městečko, a to především prostředí školy a domova školáka Grega.

NÁMĚT:

Život školáka Grega, který si píše deník.

DĚJOVÁ LINIE:

Dějová linka je systematicky utříbená, jak tomu bylo u předchozích dvou dílů (Zápisky Grega Heffleyho a Rodrick je king).

Příběhy se týkají například Valentýna, v němž jsou líčeny události s valentinkami (kartičkami pro spolužáky), kde se Greg pokusil zapůsobit na svou tajnou lásku nebo si vystřelit vtipnými popisky ze svých spolužáků. Dalším příkladem může být valentýnská tancovačka, kde chtěl původně vyzvat svou lásku k tanci, ale nakonec z toho sešlo, protože nikdo tančit nechtěl.

Mimo Valentýna, svátku všech zamilovaných, jsou zde vyprávěny trampoty, jež zažívá poseroutka na fotbale, na který původně vůbec nechtěl chodit, ale přihlásil ho tam jeho táta. Kvůli tomu musí trpět chování svého přísného trenéra, který by podle něj měl být spíše někde v armádě.

Dozajista nejzajímavější jsou ale příhody ze skauta, kam se přihlásí, jen aby unikl vojenské škole, do níž ho chce zapsat jeho otec. Zde například vytváří řezby z mýdla namísto dřeva, protože mu to prý připadá příliš nebezpečné.

HLAVNÍ POSTAVY:

Greg Heffley - hlavní představitel knížky; malý poseroutka; není příliš odvážný a ani pošetilý; opatrný, tichý
Rowley Jefferson - věrný kamarád Grega; mírně přitroublý a vtipný
Holly Hillová - Gregova (poseroutkova) tajná láska; milá, hezká

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Život Grega Heffleyho

MOTIVY:

Přátelství, škola, skaut, láska, Valentýn, rodina, každodenní život

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána v kombinaci spisovného a nespisovného jazyka, v němž převládá především slang typický pro děti studující doposud základní školu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila, neboť ji můžou číst jak děti, tak i dospělí, podobně jako třeba u Malého Mikuláše.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 02.02.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jeff Kinney - Poslední kapka (Deník malého poseroutky)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­