ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Racine Jean (*22.12.1639 - †21.04.1699)

­­­­

Faidra

Tragédie, drama o ženě krále Thesea, Faidře, která tajně milovala nevlastního syna Hippolyta. Ten ale miloval princeznu Aricii z nepřátelského klanu, který nechal Theseus vybít a jí nakázal, že se nesmí provdat a mít děti. Když Theseus odejde do světa, Faidra vyzná svou hříšnou lásku k němu své komorné Oinoně. Přijde zpráva, že Theseus ve světě zemřel a Oinona poradí Faidře, aby svou lásku Hippolytovi vyznala, což také Faidra učiní, ale Hippolytos její lásku neopětuje a odchází za Aricií. V tu dobu přijíždí Theseus, který nezahynul a Faidra s pláčem uteče. Hippolytos nic nevyzradí, odchází za Aricií a domluví se, že se vezmou a odejdou ze země. Faidra se ale bojí, že by to Hippolytos králi řekl a Ionona vymyslí, že je třeba Hippolyta předejít a se souhlasem Faidry řekne králi, že Hippolytos dělal Faidře neslušné návrhy. Král se na Hippolyta rozzlobí a pošle na něj kletbu boha Neptuna. Když Faidra zjistí, že otec syna proklel, svede vinu na Oinonu a vyžene ji. Ta spáchá sebevraždu - utopí se v moři. Potom se vlny zvednou, z moře vyleze obluda a splaší koně Hippolytovi, jenž jede za Aricií. Splašené koně táhnou Hippolyta za sebou a roztrhají ho na kusy. Na místo jeho smrti přiběhne Aricie a také umírá. Když se to dozví Theseus od vychovatele Hippolyta, uvěří, že za všechno může Faidra a Hippolytos že je věrný - potvrdí mu to i Faidra, poté co požila jed, a umírá.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 20.11.2004

Bohemia Institut    
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Racine - Faidra

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­