ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Rudiš Jaroslav (*08.06.1972)

   
­­­­

Grandhotel

V této knize je hlavní postavou Fleischman. Je to člověk, kterému jako malému klukovi zemřeli rodiče při autonehodě. Od této chvíle se stává ještě více uzavřeným. Jeho jedinou zálibou a životním osudem jsou mraky. Podle nich si pamatuje veškeré události. Denně si zapisuje do grafu, jaké bylo počasí. Ačkoliv se zdá poměrně jednoduchým, a možná až prostoduchým, je v něm něco, co - ač chcete nebo nechcete - na vás působí, že není úplný magor, jak to o něm všichni tvrdí. Ba dokonce je vám mnohem blížší a sympatičtější než ostatní postavy. Do každé postavy autor vložil něco, čím se stáva divnou a podivínskou, i když se tak necítí. On jediný si to přiznává.
Kniha byla psaná v krátkých větách, krátkých částech. Velmi rozdělené a roztroušené myšlenky spojují celý příběh, který nám Fleischman vypráví. Autor použil umístění děje jemu blízké - Liberec, Ještěd, tedy Sudety. V této oblasti Jaroslav Rudiš vyrostl a často proto ve svých dílech poukazuje na vztahy k Německu, popř. i Polsku, neboť tvrdí, že jsme s těmito národy a převážně s Německem úzce spjati svou minulostí, národní a jazykovou podstatou. Proto i v knize často uvede německý výraz (jméno) a podrobně jej překladem rozebere. Autor sám má - dalo by se říct - podivínské sklony: sbírá staré jízdní řády a železniční mapy, nemá auto a jezdí zásadně vlakem.
Jaroslav Rudiš je autorem poměrně dost plodným. Kromě scénáře k filmu Grandhotel, z něhož následně napsal knihu, dal vzniknout pod svým perem knize Nebe pod Berlínem, s Petrem Pýchou divadelní hře Léto v Laponsku a v neposlední řadě komiksové trilogii Alois Nebel. Napsal ji spolu s Jaromírem 99, což je pseudonym člena kapely Priessnitz Jaromíra Švejdlíka. Jaroslav Rudiš s ním spolupracuje v hudební branži a píše texty písní. Komiks byl dokonce převeden do divadelní podoby. V dubnu 2007 se očekává premiéra divadelní hry Strange love, která je rovněž společným dílem Petra Pýchy a Jaroslava Rudiše.
Dílo je dle mého názoru zvláštní v mnoha aspektech. Jedním z nich je třeba netradiční názor autora na příbuznost českého a německého jazyka. Dále charaktery postav, nezvykle jemným a až romantickým popisem veškerého dění. Dokázal navodit atmosféru, která se k příběhu velmi dobře hodila, doprovázela ho jako hudba film nenápadně se linoucí s dějem. Chvílemi jsem se přistihl, že pluji společně s Fleischmanovými oblaky neznámo kam a nechávám se jimi unášet do dáli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Víťa Kopecký, 05.02.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Rudiš - Grandhotel







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)